Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Voi jumalauta!

Vierailija
26.01.2007 |

Olin koko aamupäivän poissa toisen lapsen kanssa. Mies oli esikoisen kanssa kotona. Kun tulin kotiin, Kaikki astiat likaisena tiskipöydällä, mitää ei ollu tehty. Olivat kuulemma tehneet ruokaa, mutta eipä sitä näkynyt. Mulle ei siis oltu jätetty mitään!!!Itse tulin 3 painavan ruokakassin kans kotiin. Ja pitäis muka ruveta tekemään ruokaa!!! Joopajoo. Ei tule kuuloonkaan. Syön itse leipää. Antaa vaan likasien astioiden odottaa siellä tiskipöydällä, ehkä ne peseytyy itse, ehkä ruoka valmistuu itsestään, ehkä likaiset vaatteet hyppäävät itse pesukoneeseen ja peseytyvät.



Minä en tästä lähtien tee yhtään mitään! lapsille teen ruokaa ja itselleni, mutta mies saa kyl odottaa et ruoka valmistuu itsekseen tai olkoon nälissään.

Minä en jaksa olla täällä se kodinhoitaja!

Kommentit (31)

Vierailija
1/31 |
26.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miehen mielestä kotityöt on mun rakas harrastus ja hän tekee mulle mielestään SUUREN PALVELUKSEN jos pitää lapset poissa jaloista sillä aikaa kun laitan ruokaa, tiskaan, siivoan, laitan pyykkejä... Itse ei tee mitään kotitöitä, ulkotyötkin on mun hoidettavana.

Vierailija
2/31 |
26.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vastaus vaan on että kerrankin me leikittiin yhdessä lasten kanssa. No onhan se sekin hyvä asia :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/31 |
26.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikö ole oikeutettua odottaa, että mies tekisi osansa oma-aloitteisesti ja ottaisi muut perheenjäsenet huomioon?



Älkää passatko miehiänne pilalle.

Vierailija
4/31 |
26.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja muut astiat oli vaan jätetty tiskipöydälle odottamaan et mä tiskaan! Voiko olla idiootimpaa käytöstä?



Taidan minäkin sit tiskata tästä lähtien mun ja lasten astiat ainoastaan!!!



Voi että ku suututtaa!

ap

Vierailija
5/31 |
26.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä jos isäntä laittaa muksun nukkumaan, yö on täynnä yllätyksiä. Paras oli se, kun mies oli laittanut laiskuuttaan vaipan taaperon sukkahousujen päälle. Arvatkaa tuliko yöllä läpi, ja arvatkaa liikahdinko minä senttiäkään sängystä sitä sotkua siivoamaan. Sai mies vetää lakanat pyykkiin ja patjan tuulettumaan.

Vierailija
6/31 |
26.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä olen meistä se opiskelija ja olisi kiva saada joskus lukeakkin muuta, kun yöllä kotihommien jälkeen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/31 |
26.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joten voisi mieskin vähän auttaa näissä kotihommissa! Saakeli!

Vierailija
8/31 |
26.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

palkkatyötä jossakin vaiheessa ja siksi kotityöt kuuluvat molemmille! Ne pitää jakaa aina siksi, että mies ja nainen molemmat tottuvat tekemään niitä. Asia ei korjaannu sillä, että odotetaan/toivotaan miehen osallistuvan sitten kuin nainenkin menee töihin takaisin. Naisen/äidin työ on lapsen hoitaminen ja kotityöt ovat sekä naisen että miehen. Ajatelkaa edes tulevia sukupolvia. Tavat periytyvät!! Miehet kotitöihin! tai sitten he maksavat omastaosuudestaan ulkopuoliselle!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/31 |
26.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

tai että " kato, ois vähän tiskattavaa!" Ihan ku mies ei huomaa sitä tiskivuorta tai niitä paskoja siellä lattialla!?



No, mutta eipä minunkaan tarvitse sitten auttaa sitä v-loppuna jossain hommassa. Tehköön itse! Ei voisi vähempää kiinnostaa!

ap

Vierailija
10/31 |
26.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä hoidan kodin siistinä pitämisen. Mies tekee kyllä pyydettäessään hommia...olen erittäin tyytyväinen tilanteeseen. Ja homma muuttuu sitten kun mä palaan työelämään silloin hoidamme kotityöt YHDESSÄ!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/31 |
26.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

teet ihan kaiken YKSIN!!! Hah hah kjeh kjeh

Vierailija
12/31 |
26.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

...ja kymmenen vuotta yhteiselämää on yhdessä vietetty.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/31 |
26.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onhan sekin työtä, että on lasten kanssa päivän ja hoitaa heidät. Kyllä illalla ruokailussa miehen tulee auttaa ja siistimisessä. Vai onko täällä tosiaan naisia, jotka ovat töissä 24h vuorokaudessa ja heidän miehensä vain sen 8 h? Meillä ainakin lapset heräilevät öisinkin ja äitihän se on jonka täytyy käydä hoitamassa.



Meillä mies kyllästyi minun ahdistukseeni viikkosiivouksen toimimattomuudesta (meillä kaksi pientä lasta, joten siivous on hankalaa ja se onkin jäänyt pitkään sellaiseksi pintapuoliseksi imuroimiseksi ja pölyjen pyyhkimiseksi) Nyt sitten mies tilasi meille siivoojan, että pääsee laistamaan viikkosiivouksesta. Ihan kiva minusta ja nyt teen mielelläni päivittäistä siistinäpitoa kun tehosiivouksen tekee joku muu.

Vierailija
14/31 |
26.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli hoitovapaalla kotona lapsen kanssa ja teen kaikki kotityöt. Todellakin pelottaa mitä sitten tapahtuu kun palaan työelämään. Mies kun usein iltaisin valittaa työväsymystään eikä aina edes jaksa leikkiä lapsen kanssa vaan haluaa ensin lukea lehden rauhassa. No, vähän " vahingoniloisena" odottelen tulevia työmatkojani, jolloin miehen on PAKKO ihan yksin hoitaa edes se lapsi vaikkei kotia siivoisikaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/31 |
26.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja tehnyt ruokaakin sille.

Ei musta kannattais tosta tehdä noin elämää suurempaa asiaa. Voithan sanoa miehelle, ett ois ollu kiva jos oisit tiskannut, ehkä se sit ens kerralla...

Vierailija
16/31 |
26.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos käsken tehdä jotain, niin jotenkuten ehkä joskus saatehtyä. Mutta siis mä hoidan ihan kaiken. Mutta jos joku lasku jää maksamatta tai jotain muuta vastaavaa, ni siinä saan taas valituksia. Saan valituksia jopa lastenhoidosta, vaikka mies näkee max. tunnin lapsia päivässä.

Mies naureskelee kavereilleen kuinka iso pyykkivuori meillä on yms. Saatana, vois sit itse jotain myös tehdä, että ehtisin nekin pyykit pesemään. Sit kuulen valituksia, kuinka en ole taaskaan pihalla ollut lasten kanssa yms yms. Niinpä!



Mä tosiaan taidan olla vaan joku helvetin kotipiika täällä, jolle voi valittaa tekemättöistä asioista. Kiitosta en koskaan saa, en edes sitä tarvitsemaani vapaa-aikaa. Hmh, miten edes vois sellaisesta haaveillakaan?

ap

Vierailija
17/31 |
26.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi naiset sitten tekisivät ne " luonnostaan" ?



Jokainen mies, joka vähänkään välittää kodistaan ja perheestään osaa kyllä tehdä kotitöitä samalla lailla kuin nainenkin. Silloin, kun nainen olettaa, ettei se mies kuitenkaan mitään tee/osaa tehdä kehottamatta, on miehen oikeasti helppo heittäytyä tietämättömäksi ja osaamattomaksi.



Pitäisi varmaan armon rouvienkin katsahtaa peiliin sieltä hellan ja tiskirätin ääreltä.

Vierailija
18/31 |
26.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei sitä omaa vapaa-aikaa saa ellei sitä ota. Ilmoittaudut johonkin harrastukseen 2xvko, ja sitten vaan sanot miehellesi, että nyt saat näin iltoina vahtia lapsia kun minulla on menoa. Ja pakota se mies nyt edes tekemään ne ulkotyöt.

Vierailija
19/31 |
26.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos ette huomanneet niin tuo oli sarkasmia

Vierailija
20/31 |
26.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei tuosta mitään muuten tule. Ymmärrän sinua niin hyvin ja siksi lähetän tsempit sulle. =)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi yhdeksän seitsemän