Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko ortodoksi jotenkin samaa kuin juutalainen?

Vierailija
25.01.2007 |

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
25.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja on olemassa Ortodoksi Juutalaisia, jotka edustavat sitä vanhoillista uskoa.

Vierailija
2/5 |
25.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

On siis ortodoksikristittyjä ja ortodoksijuutalaisia, jotka katsovat olevansa oikeauskoisia. Kreikkalaiskatolinen ei muuten tarkoita samaa kuin ortodoksikristitty, vaan sillä tarkoitetaan paavin alaisia ns. uniaattikirkkoja, jotka noudattavat itäistä riitusta, vaikkakin kuuluvat muodollisesti roomalaiskatolisen kirkon alle.



t: itsekin ortodoksikristitty

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
25.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ortodoksisuus on hyvin moniselitteinen asia ja sitä on montaa muotoa.

Vierailija
4/5 |
25.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja kuvaa tosiaan oikeauskoista, siksi voi sanoa, että joku fanaattinen oikeassa oleva persoona on ortodoksi



ortodoksi katolinen ja ortodoksi juutalainen kuvaa käsitystä ao. uskontokunnasta

Vierailija
5/5 |
25.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Adjektiivi on ortodoksinen t. s. oikeaoppinen/ oikeauskoinen. Ortodoksinen kirkko käyttää tätä nimeä erotuksena muista kirkkokunnista, joiden katsotaan poikenneen alkukirkon opista. Ortodoksikristitty siis katsoo, että ortodoksinen kirkko on säilyttänyt muuttumattomana alkukirkon opin.



Mistään fanatismista ei toki ole kyse. Itse suhtaudun hyvinkin myönteisesti ekumeniaan ja muihin kirkkokuntiin, vaikka olenkin ortodoksi.



t: se sama ortodoksi

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi yhdeksän seitsemän