Olenko iha kamala kaveri?
Jos sanon kaverilleni, että joko lopettaa viinan läträys tai sitten kaveruus mun kanssani. Eli saapi valita. Mä olen kurkkua myöten täynnä sen toilailuja ja kun olen kuitenkin viikottain ollut tekemisissä ystäväni kanssa ja koettanut auttaaa ja tukea elämässä. Nyt mulla on raja tullut vastaan, en jaksa enää.
Mitä mä enää täs voin tehdä? Joko ystävyytemme tai sitten se, että hän hakee ammattiapua juomiseensa koska minä en sille enää voi mitään enkä voi aikusein ihmisen elämään enempää puuttua. Haluan olla ystävä ja tuki, mutta en jaksa enää.
Kommentit (3)
On ihan itsestään selvää, että tsemppaamista ei kukaan jaksa tehdä ikuisesti. Älä ole turhan kova itseäsi kohtaan.
EN ANNA! koska tiedän, että se menee viinaan.
no, vaikutus oli vain positiivinen :) Kaveri pysähtyi miettimään tilannettaan.
Jos et ole koskaan ennen ottanut alkoholia puheeksi, niin aika raju veto. Et ole kamala kaveri, jos et jaksa alkoholistin toilailuja. Mutta jos tavoitteesi on olla hyvä ystävä, niin en teidä, onko tuo paras tapa heti aluksi.