Vaihtaisitko sukunimesi, jos se olisi ruma?
Minä vaihtaisin. Omani on harvinainen ja vähän outo mutta ei varsinaisesti ruma. Pidin sen, kun menin naimisiin ja olisi ollut mahdollisuus vaihtaa normaalimpaan nimeen.
Kommentit (4)
Lapset haluavat joskus kauniimman sukunimen.
Otin naimisiin mennessäni mieheni nimen. Muilla asioilla oli sukunimen valinnassa enemmän merkitystä, kuin nimen yleisyydellä tai harvinaisuudella tai edes kauneudella.
Exän kanssa seurustellessa ajattelin, että jos menemme naimisiin, otan kaksiosaisen nimen (exällä ihan kiva, mutta supisuomalainen)
No nykyisen kanssa ei tarvinnut kahta kertaa miettiä, kun menimme naimisiin, että vaihdanko. Sain harvinaisen, mutta kieltämättä superkauniin nimen. Harmi vain, että sain myös kaksi kaimaa, kun tyttönimen kanssa ei ollut ainuttakaan.
sitten naimisiin mennessä haluan vain yhden sukunimen, mieheni nimen siis.