Pakotan 2-vuotiaan pysymään pinnasängyssään.
En ota pois ennen kuin herää...
Siellä se huutaa äitiä. Oonko ihan hirveä?
Sen on pakko nukkua etenkin tänään päiväunet ennen reissuunlähtöä. Bussissa se ei kuitenkaan malta ja rupeaa kiukkuamaan herkemmin...
Kommentit (11)
Nyt se just hiljeni. Tiedä sit istuuko vai onko pitkällään.
Musa soi olkkarissa, rauhotukseksi. Voi kuunnella lastenlauluja ja unohtaa kiukun. Vauvasta saakka nukahtanut hyvin musiikkiin.
No nyt se taas huus.
nousi ylös lastensängystään ja rupesi leikkimään leluillaan. Siellä se kiltisti leikki, tunninkin, ja kömpi lopulta omaan sänkyyn. Annoin sen leikkiä. Sitten on ollut joitakin tuollaisia huutokausia. Mutta pääosin menee nukkumaan hyvin. Joskus höpöttelee itsekseen, monesti simahtaa heti. 2
Tosin nyt on aika hiljasta. Tais jo kepsahtaa.
Tuntuu vaan niin julmalta ja kun tuota ikääkin alkaa olla, ettei jäisi mitään hirveitä kalterimuistoja:-(
ei hän väsyneenä nauti päivästä samalla tavalla 2
En minä sinänsä paheksu sinua, kunhan muistutan, että JOS kovin usein pakkomakuutat lasta, niin sängystä voi tulla hänestä rangaistuspaikka ja se voi vaikeuttaa kohta iltanukahtamisiakin.
Poikkeukset on tietysti poikkeuksia (jos siis päiväunet on tänään erityisen tarpeen), mutta mieti itse.
Tosin mitään aikaa ei olla edelleenkään lyöty lukkoon. Katsellaan millä bussilla mennään kuhan lapsi heräilee.
Olen huomannut, että jo tässä iässä lapsi on minulle paljon hankalampi kuin esim. isälleen tai mummolle, joka hoitaa häntä päivittäin. Kai se on terveen merkki? Onhan...?
AP
tilanteen mukaan. Meillä lapsi ei pärjää ilman päiväunia (menee muuten yöunille klo 16-17) ja on selkeästi vaan osoitettava, että nyt nukutaan. Ostin nyt lastensängyn pinniksen tilalle. Varmaan alkuun sa palauttaa lasta monta kertaa sänkyyn, mutta tän lapsen kohdalla nukutus sujuu paremmin paikoissa, josta tietää pääsevänsä halutessaan pois.
Onko paniikki-itkua vai kitinäistä mä-tahdon- itkua. En mäkään reagoi meidän 2 v. pojan kitinään, kun kuitenkin on väsynyt. Jos kovasti hermostuu ja alkaa " paniikki-itku" , niin toki menen rauhoittelemaan.