Muita Tosi ISOJEN VAUVOJEN äitejä paikalla?
Meillä tyttö 8 kk menee käyrien yläpuolella. Koko mennyt näin:
syntymäpituus 55 cm, paino 4800g
3 kk 66 cm 8,0 kg
6 kk 73 cm 9,5 kg
ja nyt 8kk neuvolassa 10,5 kg 76 cm (me vanhemmat; minä 176 cm, mies 185 cm)
Vauva on sopusuhtainen, ei todellakaan lihava yhtään, mutta ennemmin kyllä pullukka kuin laiha. No, lihavaksi ei onneksi kukaan ole haukkunut.
Varsinainen asia:
Mua on käynyt nyt ihan hirveesti ahdistamaan kaikki kommentit tuosta koosta. Tälläkin palstalla (ja kohta varmaan näissäkin vastauksissa) kauhistellaan että " herranjumala miten iso vauva!" .
Pahoitan mieleni niistä nykyään melkein päivittäin.
- Miten sitä ei ymmärretä, ettei se mitenkään ole kenenkään vika? Mitä minun pitäisi tehdä - yrittää estää kasvua jotenkin? Kaiken lisäksi kun on tyttö, niin päivittelijät aukovat päätään että onpa riski tytöksi, tai eipä ole mikään keijukainen teidän tyttö.
Entä kun vauva alkaa itse ymmärtämään puheet? Tuntuu tosi pahalta hänen puolestaan. Jos olisi poika, niin ei ehkä olisi niin paha.
Kommentit (28)
painoa oli viellä vähän enemmänkin. Jovat sanoneet isoksi, mutta sitten todenneet että parjaa paremmin isosiskolle.
Olen päivittelijöille sanonut, että lähtöpainokin on ollut suurempi kuin yleensä ja ajan kanssa varmaan tasaantuu.
Itsekin olen vauvan/lapsena ollut suuri kokoinen ja nyt ihan ' normaali' kokoinen.
Pitää vaan muistuttaa, että harvoin lapset kutistuu.
Meillä taas on päinväistainen tilanne. Pieni tyttö 1v 6kk 78cm ja 9kg
usein tulee sellainen olo että ihmiset luulevat meidän pitävän tyttöä nälässä kun näkevät hänet.
Mutta ei me vanhemmatkaan isoja olla, Tyttö syntyi pienenä ja on kova liikkumaan.
Siis iso kokohan on HYVÄ ASIA, eikö? Olen itse tavattoman kiitollinen ja ylpeä meidän isosta pojasta joka on nyt 1-vuotiaana 1,5-vuotiaan mitoissa. Hän on kasvanut normaalilla ruoalla, täysimetyksessä oli 6 kk. Mekin olemme saaneet kommentteja mutta olen aina ottanut ne kehuina vastaan. Sen sijaan jos vauva olisi pienikokoinen, olisi se aika huolestuttavaa.
Miten joku voisi muka löytää jotain negatiivista isosta koosta? En ihan totta nyt ymmärrä. Onko muka sellaisia ihmisiä?
Tokihan nyt iso mieskin on positiivinen asia, toivottavasti meidän pikkujötikästä kasvaa pitkä ja raamikas miehekäs mies:)
t. ison pojan ylpeä äiti:)
p.s. meillä siis pitkä ja jäntevä poika, ei niinkään ylilihava joskin pulleat vauvat ovat mielestäni niitä suloisimpia:) Me vanhemmat olemme normaaleja/hoikkia ja pitkiä.
oikeasti pahantahtoisestikin, siis ihan niin kuin tarkoituksella mollaisivat vauvaa. Esim. on jopa kysytty, että onko tuon teidän tytön kasvu epänormaalia.
-ap
Luulen että jos olisi poika, kokoa vaan kehuttaisiin, mutta nyt yleensä tuodaan just esiin se että on tyttö ja hänestä tulee varmaan kuulantyöntäjä tms.
-ap
iso koko ei ole yhtään sen parempi asia kuin pienikään eikä ison koon päivittely ole kehumista sen enempää kuin pienen. Ylipäätään ihmisten metrimitalla mittaaminen on typeristä typerintä -- lasten ja aikuisten.
Keskikäyräpojan äiti
Synt. mitat 4635g ja 53,5cm
3kk 8kg 64cm
6kk 11kg 71cm
10kk 12kg 78,3cm
12kk 13kg 80,5cm
1v3kk 14kg 84,6cm
1v6kk 15kg 87,5cm
2v 16,4kg 93,2cm
Vauvan kokoa jaksettiin ihmetellä. Itse en jaksanut loukkaantua, koska tiesin että pojassa ei ole mitään vikaa ja että kasvaa ihan tasaisesti siinä omalla käyrällään. Kommenttia toki tuli niin neuvolasta kuin hyvää tarkoittavilta tuttavilta/kaukaisemmilta sukulaisilta. Itse olen aina näihin kommentteihin sanonut, että vauva ei voi olla lihava ja että hän on juuri sellainen kuin pitääkin!
Nyt lapsi on 2,5v. ja kyllä ne vauvamakkarat on sulaneet huomattavasti. Ei ole mikään läski tosiaankaan, pitkä (n. 98cm) ja vähän pyöreä (n. 17kg). Niin kuin taaperon pitääkin olla. Koko ajan on
liikkeessä, eikä syö mitään jättiannoksia ruokaa ja sekin ruoka on aina terveellistä, kasvispainotteista kotiruokaa. Toki herkkuja välillä, mutta ei liikaa. Vauvana hänellä oli kova ruokahalu ja tissimaito oli suurta herkkua 1v. ikään asti :) Eikä missään vaiheessa käynyt mielessäkään alkaa rajoittaa ruokaa!!! Kyllä vauva tietää, mitä se tarvitsee ja miten paljon.
3 kk ikäisenä 8700g ja 65cm
7 kk ikäisenä 11460g ja 73cm
Onneksi meidän neuvolassa ei tädit sano lihavaksi, vaan on isokokoinen, iloinen poika.
Tietty kaupassa aina joku kysyy et kuinkas vanha hän on ja kun kuule että reippaasti alle vuoden niin taivastellaan että onpas isopoika.
Pyydän anteeksi jos näin ymmärsit. Korostin vain tekstissäni sitä, ettei iso ole suinkaan huono asia (ei tyttöjenkään kohdalla ap) kuten ap oli asian kokenut.
Joka tapauksessa omasta mielestäni kaikki vauvat ovat ihania ja suloisia:)
5
Vierailija:
3 kk ikäisenä 8700g ja 65cm
7 kk ikäisenä 11460g ja 73cm
8 kk ikäisenä 11700g ja 75,5 cm
Onneksi meidän neuvolassa ei tädit sano lihavaksi, vaan on isokokoinen, iloinen poika.Tietty kaupassa aina joku kysyy et kuinkas vanha hän on ja kun kuule että reippaasti alle vuoden niin taivastellaan että onpas isopoika.
Oma poikani oli hieman isompi mitoissaan/kk ja jopa samaan tuttava porukkaan mahtuu 2 poikaa ja yksi tyttö jotka ovat samoissa mitoissa. Eli mulla on fiilis että nykyään kun ravinto on parempaa ja ihmiset kehittyy, syntyy myös isompia jälkeläisiä. Ja 0-käyrillä mennään pituus/paino suhteessa, eli " lihavia" eivät ole. Vain isoja. Ja usko pois, isompia myös on... ja tasaavat myöhemmin. Harva 7v on poikkeuksellisen suuri, jollei mistään sairaudesta kasvuhormonien suhteen ole kyse...
Taidan olla liian herkkä. Suurin osa isoista vauvoista taitaa ollakin poikia (tässäkin pinossa poikia enemmän?).
Kiitos mukavista kommenteista! t. ap
mutta olisihan se kurjaa kun siskot ovat isoja jos jäisi niille pienemmiksi.
ihmettelin vain tuota " jos olisi pienikokoinen niin olisi huolestuttavaa" -- minusta erilaisuutta pitäisi hyväksyä kaikissa muodoissa, voi olla, että jonkun pienikokoisen lapsen äiti parasta aikaa pahoittaa mieltään... Minä ihmettelen vauvan koon päivittelijöitä ja kommentoijia -- itse kommentoin mieluummin lasten tekemisiä kuin heidän näköään ja kokoaan. Muutenkin pidän ihmisissä tärkeämpänä juuri tekoja, koko on aika sivuseikka kun ihmisistä otetaan mittaa, vai mitä?
Näissä keskusteluissa pitäisi osata pitää kieli keskellä suuta. Ja toisaalta mieli fokusoituna tärkeisiin juttuihin -- en esimerkiksi usko ap, että ihmiset pahallaan kommentoivat pientäsi vaan " yksinkertaisuuttaan" , eivät keksi kokoa kummempaa sanottavaa. Veljeni lapsi on isokokoinen, ja veljeni aina sanoo ihmettelijöille, että joo, taitaa se typy senteissä/kiloissa mitattuna olla aika suuri, mutta onneksi on tärkeämpiäkin mittoja ja hymyilee kommentoijalle kauniisti -- useimmiten kommentoija punastuu :)
T: 9, kaikelle arvostelulle allerginen keskikokoinen keskikokoisen pojan äiti
Et ole liian herkkä, olet vain lastasi rakastava äiti, jolle tekee pahaa kun toiset puhuu hänestä rumasti. Itse vain tiesin, että mun on kovetettava itseni, jos meinaan selvitä vauva-ajasta täysjärkisenä ;) Itse nimittäin tiesin jo etukäteen (sukurasite nämä isot vauvat...), että tulokas on iso ja todennäköisesti kasvaa ihan omilla käyrillään. Ehkä se helpotti asiaa, kun mun puolen suvun vauvat on aina olleet niin isoja, että sieltä ei kukaan ihmetellyt/kommentoinut?
Mutta muista, että vauvasi on juuri sellainen kuin pitää, ihana, pulleaposkinen vauva!!!
t. 10
Vierailija:
Taidan olla liian herkkä. Suurin osa isoista vauvoista taitaa ollakin poikia (tässäkin pinossa poikia enemmän?).Kiitos mukavista kommenteista! t. ap
älä turhaan loukkaannu ihmisten puheista. Jos loukkaannut siitä, että ihmiset sanovat työttöäsi isokokoiseksi, niin silloin kyllä vaalit perinteistä naismallia. Eihän iso ja kookas ole mitään negatiivisia määreitä, miksi kaikkien tyttövauvojen pitäisi olla pienen pieniä ja linnunluisia. Sitä paitsi ei se ekan vuoden paino mitään vielä merkkaa, itse olin lähes 5-kiloinen lapsi syntyessäni, ja nyt pituutta on 160 cm ja painoa 58 kg, ei minusta siis isoa aikuista tullut. Nauti terveestä lapsestasi ja lakkaa murehtimasta turhia :)
Viime vuonna Hesari julkaisi tutkimuksen, jonka mukaan Suomen kaikki ' isot johtajat' ovat olleet 1-vuotiaina keskimääräistä kookkaampia eli yli 12kg ja 80cm. Näin mm. Ahtisaari, Koivisto, Ollila, Saarikangas jne. joitakin mainitakseni. Tämä koko-asia pätee myös naisiin. Pieni nainen jää usein varjoon eikä tätä oteta tosissaan.
Ole siis ylpeä isosta lapsestasi! Eipähän jää muiden lasten heittopussiksi isompana.
meillä poika:
5kk n. 9kg, 70cm
1v n. 12kg, 80cm
1,5v. n. 13kg, 86cm
2v. 15kg, 92cm
Pitkä ja hoikka, toisin kun äitinsä :)
Pääasiahan kai kaikille on, että lapsi on terve.
lihava ja suutuin todella tällaisen sanojalle. Jokainen vauva kasvaa omia käppyröitään. Kun lapsi rupeaa liikkumaan, niin olemus tulee ihan erioloiseksi. Itselläni on nyt todella hoikka, energinen, muita ikäisiään vähintään puoli päätä pidempi poika. Sinä hoidat lastasi lapsen tarpeiden mukaisesti ja tämä kehittyy juuri omanlaisekseen. Ole huoleti äläkä välitä muiden sanomisista.