milloin vaunuostoksille?
..millonkas olette hankkineet pikkuisillenne vaunut ja muut isommat hankinnat?
nyt on kasassa rv16+1, ja kovasti mieli tekisi mennä jo ainakin katsomaan vaunuja! En tiedä pitävätkö liikkeissä ihan hölmönä..
Joissain noista neuvolan vihkosista neuvotaan tekemään hankintoja raskauden viimeisenä kuukautena, mutta ei kai nyt niin myöhäseen kannata jättää, jaksaako sitä sillon edes kierrellä ja vertailla hintoja ja malleja!
Kertokaa kokeneemmat!
Kommentit (12)
Kaks+odotus-lehdessä on tosi hyvä vaunuvertailu joka vuosi ja kannattaa käydä tutustumassa ihan liikkeessäkin:)
kun sattumoisin tuli vastaan sellaiset jotka halusin.. kaikki oli muutenkin jo aika aikaisin valmiina
tiedän koska itse olin samoilla viikoilla raskaana viimevuonna..:)
t:se joka osti vaunut rv 20
kannattaa lukea ajatuksella kaikki lehtien vaunuvertailut ym, ja yrittää mahdollisimman tarkkaan hahmottaa että minkälaisiin oloihin (maalle vaiko kaupunkiin jne) vaunut ja muut teillä tulee.
voittehan tehdä vaikka niinkin että valitsette mallin nyt etukäteen (ja kirjoitatte merkin ja mallin ja myyjän ja hinnan ylös lapulle), ja sinun laitoksella ollessasi mies tai joku käy hakemassa. tai sitten ostatte ihan rauhassa etukäteen ja unohdatte taikauskot. tosin taikauskolla tai ilman, niin aika kauheaa olisi joutua pakkaamaan pois iso määrä tavaraa jos asiat eivät menisi hyvin.
maksaa varausmaksun..eli osan vaunuista ja loput sitten kun hakee ne.. tai jos haluaa viedä ne kotiin.. aika monessa liikkeessä on sillai että saa palauttaa jos sattuukin jotain..
jos jotain sattuu on pystyttävä todistamaan lapsen syntymä aika.. näin meille monessa liikkeessä sanottiin.
on takuu voimassa la:sta asit
t:12
Insinöörimieheni kanssa mittanauhalla mittailtiin niitä sisätiloja, että saadaan mahdollisimman pitkään sopivat. Vaunussahan ei kauhean kauan mahdu nukkumaan. Meillä ehkä 6 kk.
Kun ne vaunut oli kotona, esittelin niitä ihan onnessani kaikille. Kärräilin niitä välillä ja kokeilin kaikenlaisia juttuja, mitä niissä on.
Vaunut tuoksuvatkin uutena niin hyvälle... Taisin olla vähän pimahtanut, mutta nautin ainakin koko rahan edestä : ))
jaksa kierellä vertailemassa vaunuja. Mulle ainakin oli yhtä tuskaa seisoksia kaupassa loppuaikana. Ja tosiaan kaupassa voi säilyttää vaunuja ja kaukaloa.
Sen kun menet vain ostoksille. Ei sitä kukaan pidä hölmönä.
Meiän neiti syntyi 3 viikkoa aikasessa ja mulla oli kaikki vielä kesken kun olin ajatellut viimeisen kuukauden aikana hankkia. Ei sitä pienen vauvan kanssa voinut lähteä ostoksille eli sitten mies ja isovanhemmat kuskasivat meille vaatteita, vaippoja, turvaistuimen ym. tarviketta. Harmitti kun en itse päässyt mitään valikoimaan.
Siltä pohjalta kun sitten edettiin, oli vaunutkin jo hankittu hyvissä ajoin. Joskus 12rv:n jälkeen ne käytiin ostamassa, kun sopivat alennusmyynnit sattui kohdalle.
Viimeisen kuukauden aikana en olisi mitään edes ehtinyt ostella, kun esikoinen syntyi 6 viikkoa etuajassa. Keskimmäinen malttoi sinnitellä viikolle 36 ja nuorin piti minut lepohoidossa rv 28 eteenpäin.
Neuvoni on, että vaunuostoksille silloin kun siltä tuntuu. Voithan katsoa vaunut valmiiksi ja lunastaa ne vaikka vasta vauvan synnyttyä.
mutta meillä on perinteenä, että esim. vaunut ostetaan vasta sitten, kun vauva on syntynyt. Tokihan etukäteen voi käydä katselemassa minkälaiset haluaisi.
Neuvolan oppaissa on kait se pointti, että viimeisen kuukauden aikana pitäisi olla aikaa ja tiedossa onko lapsella kaikki hyvin.
Eli, jos ostat kaikki valmiiksi aikaisin, niin kuinka raskasta on selvitellä sitä tavaramäärää jos jotain tapahtuukin vauvalle? Vaikka mitä vain voi aina tapahtua, on viimeisen kuukauden aikana kuitenkin varmemmalla pohjalla...