auttakaa!!! Abortti-asiaa!!!
eli olen tällä hetkellä korkeintaa rv 3+1...
enkä voi terveydellisistä syistä pitää tätä lasta :(
meillä on jo esikoinen 3,5kk.
tämä raskaus oli puhdas vahinko!!!!! ehkäisy oli kunnossa, mutta ei pitäny :(
tahtoisin niin kovin pitää tämän lapsen, mutta tällä hetkellä oma terveys ja esikoinen on etusijalla!
eli kysyisin niiltä joille tehty abortti syystä tai toisesta, että miten se tehdää?
kauan siinä menee?
miten toipumisaika noin fyysisesti?
kertokaa kaikki mitä tiedätte!
kiitos!
Kommentit (10)
viimiset alko 28.3 ja yhdynnässä oltiin ekan kerran synntyksen jälkee 12.5....
ap
en tahdo olla töykeä, mutta ei se kuulu muille!
ap
sori että tulin edes kysyneeksi asiaa täällä :(
en vain tiennyt mistä muualta kysyä!!!
nyt taidan lähteä esikoisen kanssa ulkoilemaan jotta saan jotain muuta ajateltavaa!
iloista päivää kaikille!
ap
ja 17: sanoinkin JOTKUT!!! ettekö tosiaan ymmärrä mitä luette???
nyt MOI!
ap
keskeytys. Kävin ottamassa sairaalassa tabletin ja menin sinne 2 päivän päästä ja sain siellä emätinpuikon joka aiheutti vuodot. Olin siellä muutaman tunnin ja sit pääsin kotiin. Kontrolleissa kävin 2 kertaa, verikoe ja ultra. Vuoto oli aika runsasta viikon verran. Kaavinta on ohi nopeemmin ja sieltäkin pääsee jo samana päivänä pois. Tsemppiä sulle!
jotkut idiootit täällä aina suosittelevat ehkäisyneuvolaa jos joku on tullut raskaaksi ehkäisystä huolimatta?
Esim. kierukan kanssa voi tulla raskaaksi, vaikka sitä olisi " käytetty" aivan oikein, ts. lääkäri asettanut sen paikalleen.
Ei siis tarvitse olla kyse siitä, ettei tajuttaisi/osattaisi käyttää ehkäisyä.
Itse tulin raskaaksi kuparikierukasta huolimatta. Muut ehkäisykeinot eivät meille käy (itselläni verenpaine nousee kaikesta hormonaalisesta ehkäisystä ja miehellä on hankala kumiallergia). Eivät siis ehkäisyneuvolassa käynnit auttaneet.
T: ei ap.
Voimia sulle ap! Koita jaksaa ja nauttia esikoisestasi.
Itselleni on tehty kaavinta. Menet sairaalaan aamusta, saat esilääkettä ja tehdään valmistelut. Pääset pois iltapäivällä. Kaavinta kestää n. 15 min. Kipulääkettä kannattaa varata kotiin. Itse jouduin ottamaan kipulääkettä sen loppupäivän ajan. Kyyti pitää olla kotiin, yksin sieltä ei päästetä lähtemään. Minulla oli loppupäivän tokkurainen olo ja menkkamaisia kipuja.