Juurihoito ja imetys
 Kävin aamulla hammaslääkärissä, koska minulta pari kuukautta sitten irronnut puolihammasta ja paikka. Homma ei hoitunutkaan ihan paikalla vaan vaaditaan juurihoito. Juuri kun lääkäri oli pistämässä puudutetta niin muistutin imettäväni ja hän ei laittanutkaan. Ihan selvästi ei tiennyt saako puuduttaa kun imettää. Päätyi kuitenkin niin, että tulen seur.kerran niin että vauva 2kk on juuri syönyt ettei heti halua rintaa kun kotiudun lääkäristä.
 Onko kenelläkään tietoa tai kokemusta saako hammasta puuduttaa kun imettää? Ja miten juurihoitoa yleensä saa antaa imetys aikana, eikö se olekin jotain lääkehoitoa sekin?
 Ehdotin kestäväni ilman puudutusta, mutta siinä pitää leikata 2 hermoa joten en taida kestää:)
Vierailija:
- koska vauvasi noin vielä noin pieni. Mulle tehtiin juurihoito vaikka imetin vielä, vauva oli kyllä jo yli 6 kk. Hammaslääkärini sanoi, että puudutusaineen vaikutus on niin paikallinen ettei puudutus estä imetystä.