Kultaiset vinkit kuivausrummun käyttöön
Meille on vihdoin tulossa kauan kaivattu kuivausrumpu, nyt vinkit jakoon, mitä kannattaa kuivata, ja etenkin mitä EI kannata kuivata rummussa. Voiko niitä koneita laittaa muuten päällekkäin ilman välikappaleita?
Kommentit (10)
Tietoja joita mulla on, oon kyselly muilta ja lukenu ohjekirjasesta:
Ei kannata tietty sellasia kuivata joissa rumpukuivaus kielletty, eli lue aina vaatteen hoito-ohjelappu!
Ei kannata kuivata sukkia, alusvaatteita, eikä mikro-ja keinokuituisia, niissä yleensä on kieltomerkkikin.
Kuivausrummun mukana tulee kyllä ohjeet, sittenpähän näet! ;-)
Mikä merkki teille tulee? Meillä Miele.
on ilman rumpuakin =) Ja siis pahenee rummun kanssa, no mutta jos tiputtais 5kg, niin tilanne olis +/- nolla!
Ei niiden väliin mun tietääkseni mitään välikappaleita laiteta.Lakana pyykkipäivänä rumpu on ihan paras!
jotkut koneet saa kai laittaa ilman sitäkin, mutta minä laittaisin sen silti. On sitten tukeva ja varmasti turvallinen (meillä molemmat pyörivät monesti samaan aikaan).
Meillä kuivataan rummussa kaikki muut paitsi farkut, villavaatteet ja rintsikat (kauluspaidat ja hienoimmat liinat pesetän pesulassa). Trikoopaidat kitustyvät rummussa hieman eli osta t-paidat 1 kokoa suuremmat. Samasta syystä farkut kuivatan monesti ilman rumpua, tosin linkous on meillä niin hyvä, että kuivaa tulee näin talvella nopeasti.
Onnittelut viisaasta ja hermoja säästävästä ratkaisusta hankkia kuivausrumpu!
enpä merkintöjä katso. Juhlavaatteita en siis kotona pesekään, lakanoita ja arkivaatteita vain. Mutta yksikään vaate ei rummussa ole pilalle mennyt, monikin venyttynyt puuvillaneule ja t-paita on kyllä uudistunut. Eikä rumpu nukkaa vaan nimenomaan poistaa jumalattomasti pölyä vaatteista (eikä haittaa, vaikka paperitollero olisi jäänyt pesussa taskuun, rumpu hoitaa senkin).
Kiitos pyykkisisaret! Odotan innolla että pääsen testaamaan, en muuten muista edes merkkiä, 6kg sinne pyykkiä mahtui, muuta en muista.. =)
ap
oooiiih, niistä tulee niin ihanan pehmeitä, kade kaverille. Sillä aina niin pehmeät pyyhkeet, nautinto lainata niitä
vika että ne ovat vähän kinttanoita koska olet lihonnut.... ;) hehheh. eli se siis kutistaa vaatteita hieman. varsinkin trikoovaatteita.