Onko kukaan teettänyt morsiuspukuaan?
Kuinka paljon maksanut ja onko ollut kovin erikoinen?
Itse haluaisin yksinkertaisen mutta kauniin morsiusmekon. Olen raskaana häidemme aikaan 8. kk:lla ja sopivia morsiuspukuja ei tahdo löytyä :(
Eli teettäminen taitaa olla ainoa vaihtoehto. Olisi kiva kuulla teidän kokemuksianne tuosta teettämisestä!
Kommentit (11)
Voisihan tuo kiinnostaakin, mikäli tosissasi olit ;)
-ap
Tosin, minulla ei ollut aivan tavallinen puku. Se ei ollut ns morsiuspuku, sanotaanko, että vähän hienompi juhlamekko. Hinta oli n.100 euroo, kun ostin itse kankaat.
kyllä tosissani voisin myydä mutta luulen että se on iso.
puku on kokoa 42 ja olen 180cm pitkä. tosin sitä saa helposti lyhennettyä jos on tarpeen.
puku on luonnonvalkea yksinkertainen ja kaunis. siinä on laahus ja siihen kuuluu myös alushame, " bolero" (en muista oliko tuo oikea nimi :)) ja pikku pussukka. jos olet vielä kiinnostunut niin voin laittaa kuvia. vaikea kuvailla tällä tavalla:)
T:ap
omalle vartalolleni täydellinen! Kiitos vielä kerran avusta!!!
jos kiinnostaa laitan kuvia, itse menin naimisiin juuri vauvan saatuani, ja puku peitti hyvin vatsan. On sellainen korsetti nauhoitus selässä jolla saa hyvin muunneltua puvun kokoa.
laita osoite niin laitan kuvai mikäli kiinnostaa.
2/5 ja 8, mielelläni ottaisin puvuistanne kuvia! Lisäksi hintapyyntönne kiinnostaa jne..
2/5, sinun pukusi on oletettavasti minulle iso, mutta mielelläni ottaisin kuvat siitäkin. Ainahan on tosiaan se muokkaamisen mahdollisuus :)
osoite olisi: heva79@luukku.com.
olen pukuompelija ja yleensä tekopalkkaa otetaan hääpuvusta n.100-150¿. Siihen kankaat päälle ja mulla itellä meni kankaisiin silloin n.170¿. Minulla oli hihaton, yksinkertainen, empire-mallinen hääpuku, laahuksineen.
Mitä vaikeampi malli sitä enemmän ottavat tekopalkkaa.
Onhan siinä tekemistä.. :)
Puvusta tuli mielestäni todella kaunis. Kävin muutaman kerran sovituksessa ja ompelija teki puvun valmiiksi vasta viikkoa enne häitä. Tai itseasisassa taisi olla niin, että kun häät oli lauantaina oli viimeinen sovitus tiistaina ja puku oli valmis torstaina.
Mulla oli puvun alla sellaine body mallinen alusasu, suosittelen. Oli helpompi olla pitkä päivä masun kanssa ja ompelijan oli helpompi myös tehdä pukua kun oli " jämäkkä" alusasu alla, ja oli vielä miehenkin mielestä seksikäs =).
Teettäminen maksoi 500 euroa. Mutta oli kyllä mielestäni sen arvoista, että sain kauniin puvun.
laitan sulle muutaman kuvan tuossa illemalla. nyt on vähän kiirusta. :)
t.2&5
2/5 juu laita kuvat kun ehdit :) Toivottavasti sähköpostiini mahtuu.. Yritin sitä kovasti tyhjennellä...
-ap
maksoi muistaakseni jotain 150e. tuli ihana ja just sopiva. ihan yksinkertainen ja kaunis. haluatko ostaa sen? :)