Lasten ikäerosta!
Meillä vähän päälle 1-vuotias tyttö, ja nyt mietityttää, oisko toisen aika. Onko isoa eroa siinä, onko ikäero kaks vai kolme vuotta? Mulla vakipaikka, kiire töihin ei ole, koska pystyn tekemään oman alan duuneja kuitenkin vähän tässä sivussa. Mielipiteitä?
Kommentit (8)
ja aivan ihana pari nuo pienimmät. En enää tekisi 3v ikäerolla..Toki paljon lapsistakin kiinni miten sopivat yhteen.
Mut lapsiakin on niin erilaisia, joillakin kaksi vuotta on hyvä ikäero..
Meillä on kakkosen ja kolmosen välissä kolme vuotta ja on ihan luksusta ollut =)
n kaks vuotta , niin lapsista on todennäköisesti aikaisemmin toisilleen seuraa. Toisaalta kaksivuotias tarvitsee aikalailla vielä apua kaikissa asioissa, joten toisalta kolmevuotiaan ja vauvan kanssa on sikäli helpompaa. Meillä lasten ikäerot ovat 1. ja 2. välillä 2v 2kk ja 2. ja3. välillä 2v 4kk ja ihan hyvin olen kyllä pärjännyt. Eipä sitä lasten ikäeroa pysty kuitenkaan itse välttämättä päättämään, koska meillä kolmannesta raskautuminen kesti vuoden, kun taas muista 4kk - 6 kk.
kaikissa on omat hyvät ja huonot puolensa. Vaikea se on sanoa mikä olisi hyvä. Jos tuntuu, että nyt on vauvan aika, niin siitä vaan! Tai jos oma jaksaminen mietityttää, niin hyvin voi odottaa!
Vierailija:
pääasia, että lapsilla on sisaruksia!
aikuisena sillä ei ole mitään merkitystä, onko sisaruksesi 1 vai 10 vuotta nuorempi/vanhempi!
kuin veljeni joka on 10v. vanhempi.
Meillä 1. ja 2. välissä on 1v2kk, ja se oli todella raskasta aikaa.. Aina nuoremman ollessa kaksi vuotias, sen jalkeen alkoi helpottaa vasta.. Nyt kun kolmas syntyi, on ollut todella helppoa kaikin puolin, vanhemmat lapset olivat siis nuorimman syntyessä 3 ja 4..
Otettakoon huomioon että keskimmäinen on koliikkivauva, joka on edelleen kaikista lapsista räjähdys herkin.. Sillä on ollut varmasti paljon merkitystä jaksamisesn suhteen..
pääasia, että lapsilla on sisaruksia!
aikuisena sillä ei ole mitään merkitystä, onko sisaruksesi 1 vai 10 vuotta nuorempi/vanhempi!