onko hukkuneet pojat jo löydetty?
Tekee pahaa ajatella että jossakin jään alla on kaksi pientä poikaa toppapuvuissaan ajelehtimassa. Ja muut ihmiset vaan ajattelee joulua ja lahjoja ja syömistä ja mitä lie.
Te haette kinkut pakastimesta ja samaan aikaan jäätyneet pikkuruumiit ajelehtii ties missä.
Ketään ei edes kiinosta enää koko asia
Itsekin lapseni menettäneenä voin vain sanoa vanhemille, että koettakaa jaksaa. elämä on epäreilua ja paskaa. Ja jos minäkin siitä selvisin, selviätte tekin, ihan varmaan. Suuret osanottoni pikkupoikienne puolesta.
Kommentit (8)
Mietin aina välillä noita poikia ja heidän perhettään ja kuinka perheeltä vietiin hetkessä se mikä oli heille tärkeintä ja arvokkainta. En pysty edes kuvittelemaan perheen tuskaa. Olen niin pahoillani heidän puolestaan ja tiedän, että mikään, mikään ei voi vanhempia lohduttaa.
Kunpa lapset edes löytyisivät.
tuntuu vielä hirveämmältä jos tietää että lapset ovat kuolleet mutta niitä ei ole edes löydetty
kyyneleet tulee silmiin kun edes ajattelee miltä vanhemmista tuntuu
kakkonen
äidistä tuntuisi lukea kaltaisesi jeesustelijoiden kommentteja siitä että noiden poikienkin hukkuminen oli oikeastaan äidin vika kun päästi heidät pihalle. Ehkä tuo äiti saisi nimenomaan enemmän lohtua meidän sanoista, jotka olemme sitä mieltä, että äiti ei voi eikä hänen tarvitse vahtia lapsia kaiken aikaa. Ja tuollainen onnettomuus ei ole kenenkään vika, vaan voi sattua ihan kenelle vaan.
Mietihän 2 vähän mitä kirjoitat, jos sinun lapsesi on ollut 2-vuotiaana tyhmä ja tottelematon, se ei tarkoita sitä että kaikki ovat. Eikä kaikilla ole pihalla vaaroja tai tietä lähellä, mutta se olosuhteiden erilaisuushan ei ikinä mahdu noin pikkusieluisten ihmisten aivoihin.
Luulisi tämän olevan opetuksena että vaikka lapsiinsa luottaakin niin silti voi jotain tapahtua, ja tällaisen jälkeen ei jättäisi lapsia yksin- kun kaikki sanoivat että kyllä lapset voivat olla pihalla koska ovat tottelevaisia jne. Varmasti nämäkin pojat olivat mutta mitä tahansa voi sattua, kenelle tahansa. Siksi minä ainakin menen aina lasten mukana pihalle ettei mitään sattuisi. Ja silloinkin voi sattua kun olen mukana mutta olen tehnyt kaikkeni estääkseni sen.
En pidä ketään huonona äitinä jos jättää lapsensa yksin pihalle, itse en vain niin tekisi
Ja aivan varmasti jokainen äiti on hyvä omalla tavallaan. Itse en ymmärrä superäitejä jotka tekevät kaiken niinkuin kirjat neuvovat. Itse en sellainen todellakaan ole, en vain halua että lapsille käy jotain.
Tuollaista ei saisi sattua kenellekkään.
" En pidä ketään huonona äitinä jos jättää lapsensa yksin pihalle, itse en vain niin tekisi"
tiedätkö miksi tuota kutsutaan?? Piilovittuiluksi ja syyllistämiseksi. Ihme että tällaisen tapauksen äärellä joidenkin äitien pitää yrittää päteä. Voihan näistä jutuista yrittää ottaa opiksi, mutta totuushan on että vaikka olisit kuinka varovainen se voi silti tapahtua sinulle aivan yhtä suurella todennäköisyydellä. Riskien minimointi ei ikinä voi olla niin täydellistä, etteikö siitä löytyisi yhtä kohtaa jossa vahinko voi tapahtua. Jos sinun lapsesi jää vaikka auton alle tilanteessa, jossa hän karkaa irti kädestäsi parkkipaikalla, niin haluatko että täällä 100 äitiä kertoo kuinka paljon lujempaa he olisivat lapsen kädestä pitäneet kiinni??
yksin pihalla ollessaan kuin jos pitäisin kädestä kiinni. ANNA OLLA JO!!!
lapseni menettäisin, en siitä selvisi...
En voi edes kuvitella (tai en halua kuvitella) että miltä se tuntuisi.
teki pahaa lukea tuota ketjua " onko vastuutonta jättää 3 ja 5 vuotiaat keskenään pihalle"
Onko oikeasti ihmisiä jotka eivät ajattele että pahin voi tapahtua vaan luottavat jopa 2 vuotiaaseen lapseen niin paljon että lapsi ei lähde pihalta.
Itse en edes kuvittele että voisin jättää lapset pihalle yksin.
Itse en ole kovin paljon seurannut tuota poikien hukkumista, mistä tiedetään että he ovat hukkuneet?
voisiko joku laittaa linkin jonnekkin mistä on juttua tuosta hukkumisesta