törkeintä mitä sinulle on tehty/tapahtunut ollessasi raskaana?
hmm mulla ehkä se kun ollessani lähes viimeisilläni sain bussikuskilta huudot kun en antanut paikkaani n.50v herralle ostoskassiensa kanssa. mies ei ollut mitenkään vammautunut tai vastaavaa. minulla oli myös 2 täyttä ostoskassia:(
Kommentit (10)
kuin paskaa, sekä neuvolassa että sairaalassa.....
en ymmärrä miksi, olen ihan normaali nainen, naimisissa ja uskovainen, en edes meikkaa paljoa ja pukeudun asiallisesti, olen hillitty enkä puhu rumasti, enkä haise tupakalle enkä viinalle. mikä minussa voi olla vikana?????
viimeiseltä portaalta bussipysäkille. Soitin bussiyhtiöön, mutta eivät edes antaneet huomautusta kuskille. Jälkeenpäin annoin palautetta kuskille, kun osui seuraavan kerran kohdalle. Nauroi päin naamaa! Vieläkin vituttaa tapaus, vaikka siitä aikaa jo 4 vuotta.
yksisuuntaisella tiellä ajoin noin 200m matkan tien viertä väärään suuntaan esikoinen kyydissä ja kuukausi taisi olla laskettuun aikaan. asuin tällä ko. tiellä enkä laiskuuttani halunnut taluttaa pyörää, vastaan tuli vanhempi, n. 60v mies joka työnsi kätensä sivuun juuri meidän kohdallamme ja kaaduin autojen sekaan, mies vaan jatkoi kävelyään sanomatta sanaakaan, ostokset pitkin katua ja esikoinen itki.. onneksi oli kunnossa. löin pääni mutta onneksi ei vakavampaa, samana iltana lähdin sitten synnyttämään. ja kyllä, tiedän että itse rikoin liikennesääntöjä, on vaan jäänyt hieman paha maku suuhun tuosta tapahtuneesta.
Ehkä joskus sekin päivä koittaa... Mutta Helsinkiin en ainakaan muuta.
Kyllä tuntui inhottavalta kun vieraat ihmiset tuli voivottelemaan että " tulis nyt poika teillekin" vielä säälittelevällä äänellä, yksi tyttö kun jo oli.
Tyttö tuli eikä kyllä oo nämä tyypit onnitelleetkaan, kysyivät suoraan että ollanko pettyneitä.
ONNEKSI ovat tosiaan sen verran vieraampia että ei tartte olla tekemisissä.
sukulaismieheni sanoi minulle ettei lapseni varmastikaan voi olla aviomieheni!!??? mitä ihmettä!!! vieläkin suututtaa, en ole eläessäni ollut kenenkään muun kuin mieheni kanssa, ja avioliitossa!!
ihan yhtäkkiä vaan sanoi tuollaisen, muka vitsillä mutta tiesin että tosissaan oli :(
olin viimeisilläni raskaana heinäkuussa, silloin kun oli yli +30 astetta hellettä.
tulin sitten kipeäksi, mieheni oli työmatkalla. kävelin itse terveyskeskukseen (2km) 39 asteen kuumeessa, jonne olin varannut lääkäriajan, se oli juuri kuumimpaan aikaan. no, hoitaja totesi että ei täällä koneellä näy sulle mitään aikaa, tule klo. 16 sitten pääset.
kävelin kotiin, hiki virtasi, supisteli.
menin takaisin klo 16 ja pääsin lääkärille, korvatulehdus. sain reseptin ja apteekkiin joka oli sekin 2 km päässä.
tämän paikkakunnan apteekissa ei ole ilmastointia, voitte kuvitella kun monta päivää oli ollut yli +30 lämmintä millaista siellä oli. ja juuri silloin siellä oli ruuhka! jouduin seisomaan jonossa puoli tuntia pyörtymäisilläni, ja juuri kun tuli vuoroni, eräs mummo pyyhälsi ohitseni suoraan ovelta ja alkoi selostamaan asiaansa ja apteekin täti palvelikin häntä. muut paikalla olijat katsoivat kyllä hekin suu auki tätä mummoa!!! ettäs kehtaa!! hemmetin mummot, teki mieli pyöräyttää sitä mummoa tukasta. olisin kyllä antanut paikkani jonossa jos hän olisi pyytänyt kauniisti vaikka itse olinkin tosi huonossa kunnossa.
päästessäni tiskille, viimein, pyörryin...
joissa minun piti olla edustamassa mieheni kanssa. ensin oli ruokailu ja sitten esitys salissa, jossa kaikkien piti seistä.
Minä en vaan jaksanut seistä, mieheni vei minut salin perälle jossa oli peitetty kankaalla penkit, istuin siihen penkille lepuuttamaan jalkojani. Olimme matkustaneet samana päivänä paikalle autolla, yli viisi tuntia ja oli kesähelteet.
Paikan järjestyksenvalvoja tuli valittamaan että penkillä ei saa istua, mieheni yritti selittää etten pysty seisomaan koko esityksen aikaa kun olen raskaana ja minulla on korkea verenpaine, jalatkin turvoksissa kuin norsulla että niihin ihan koski.
Tämä järjestyksenvalvoja pyysi meitä poistumaan koko salista!!
lähdimme sitten kokonaan pois, uskomatonta!
Ihan kuin penkit kuluisi siitä jos joku istuukin niillä?
olin jonossa 2 lapseni ja ison mahani kanssa, jostain takaa eteeni pöllähti aivan törkeästi noin 30v mies todella siististi pukeutunut vielä. sanoin olleeni jonossa ennen häntä jolloin hän katsoi minua todella ivallisesti ja totesi että eiköhän kotiäideillä ole aikaa odotella toisinkuin työtätekevillä.. jäin siihen ihan hoomoilasena ja kassa palveli häntä ennen minua.
Siis henkilökunnan takia!