Kuinka kerron lapselle biologisesta isästä? Monimutkainen juttu.
Minulla on 6-vuotias tytär, joka on nyt eskarissa. Tyttären biologinen isä on korjannutt sukupuolensa naiseksi ja asuu nyt naisen kanssa lesbosuhteessa. Minulla on taas uusi mies, jota tyttäreni sanoo isäksi.
Biol. isä on kuitenkin tiiviisti mukana elämässämme. Tyttärelle ei ole vielä selitetty, kuinka asiat oikeasti on, ei vain olla keksitty tapaa kertoa totuutta. Tätä biol. isää sanomme vain " Johanna" -tädiksi, ja hänen vaimoaan sitten " Leena" -tädiksi. Johanna ja Leena asuvat melkein naapurissa. Sukupuolen korjaaminen tapahtui, kun tyttäreni oli ihan pieni ja olin jo eronnut hänen isästään eikä Johannasta ole oikein edes valokuvia ajasta ennen muutosta. Uusi mieheni on ollut kuvioissa melkein syntymästä asti ja hänen kanssaan minulla on myös yksi tytär.
Niin, tiedän, että tämä kuulostaa uskomattomalta ja on minustakin aika monimutkaista. Kuinka ja KOSKA kerromme tyttärellemme, kuinka asiat oikeasti on...? ja olen miettinyt, kuinka kerromme koulussa asiasta opettajille. Eskarissa emme ole jaksaneet selittää asiaa, koska se kestää vain vuoden. Mulla ja Johannalla on yhteishuoltajuus.
Kommentit (13)
Aika outoa musta pimittää tommonen tieto lapselta. Mitäpä jos kertoisit totuuden ja pian. Älä ole salamyhkäinen kun kerrot vaan mahdollisimman yksinkertaisesti. Lapsi kyllä kyselee niitä kysymyksiä sitten sinulta mitä haluaa tietää. Musta vaikeinta tossa on selittää, miksi äiti ei ole aiemmin kertonut. Miksi muuten et ole?
Vierailija:
Aika outoa musta pimittää tommonen tieto lapselta. Mitäpä jos kertoisit totuuden ja pian. Älä ole salamyhkäinen kun kerrot vaan mahdollisimman yksinkertaisesti. Lapsi kyllä kyselee niitä kysymyksiä sitten sinulta mitä haluaa tietää. Musta vaikeinta tossa on selittää, miksi äiti ei ole aiemmin kertonut. Miksi muuten et ole?
Johanna ei ole oikeastaan itse halunnut kertoa. Hänellä oli prosessin aikana melko vaikeaa, asui pitkään ulkomailla, jossa leikkauskin tapahtui. Hän halusi laittaa koko elämänsä uusiksi, mutta mä olinkin raskaana ja lapsi syntyi... Monimutkaisia asioita, ja vaikeaa on meillä kaikilla ollut.
Osattaiskohan perheneuvolassa tms. auttaa? Mitenköhän koulussa suhtaudutaan?
ap
Ja tuo porvoon (provon) tunkeminen joka paikkaan antaa aika naiivin ja yksinkertaisen kuvan sellaisen huutelijasta.
Vierailija:
Oivoi.. miski haluaa korjata sukupuolen ja sitten kuitenkin olla naisen kanssa..eikö olisi oinnistunut muutenkin...
Ja ei, asiat eivät olisi hoituneet mitenkään muuten. Elämä on hankalaa, mutta nyt se onneksi hymyilee meille kaikille oikein ihanasti :-)
ap
jos et halua salata asiaa niin kerrot että " isästä tehtiin nainen" . ongelmana on että tuon ikäinen palaa asiaan päivittäin, myös eskarissa, ja saat jauhaa sitä kyllästymiseen asti. toinen vaihtoehto on että salaat asian ja sitten myöhemmin kun totuus tulee julki iskee järkytys, osittain myös sen takia että asiaa ei ole kerrottu.
meillä on kohta 4 vuotta käsitelty aihetta setä kuoli syöpään. ja että nykyaikana on syöpiä joita ei voi parantaa mutta että kaikkiin syöpiin ei kuole. huoh, ja aiheeseen palataan meillä vieläkin joka sukutapaamisen jälkeen.
kannattaa soittaa ja pyytää aikaa juttelemaan.
Haluaisin vielä kysyä, että onko opettajia linjoilla? Kuinka suhtautuisitte, jos vanhempainiltaan tulisi kaksi naista ja yksi mies, ja kaikki lapsen huoltajan ominaisuudessa? Miehellänihän ei tosin ole mitään " virallista" asemaa lapseni elämässä... Kuten sanoin, mulla ja Johannalla on yhteishuoltajuus.
ap
mieti itseäsi ekaluokkalaisena tuossa tilanteessa. ja mieti miten muissa kodeissa voidaan selän takana puhua
muutenkaan kuulu päiväkodille, koululle eikä opettajille, joten en näe mitään syytä, miksi kellekään siellä kerrottaisiin asiasta. Ovat ihan teidän perheen henkilökohtaisia juttuja, eikä mitään syytä mihinkään informaatioon ole. Ei noissa paikoissa henkilökuntaa kiinnosta edes jonkun perheen omat asiat....
Ja juu, meillä on tuttavapiirissä yksi sukupuolta vaihtanut ja se on kerrottu lapsille ihan ohimennen, luonnollisena asiana. Että ei heti uskoisi, että xxx on ollut ennen mies, se on niin naisen näköinen tms.
Lapset olivat jotain 5v, eikä sitä edes hämmästelty mitenkään. Jotain joku kysyi, ja sanottiin niin kuin asia on, että syntyi väärään sukupuoleen ja se korjattiin lääkkeillä ja leikkauksella. Meillä tosin on opetettu jo pienestä lapsille, että on homoja, lesboja, transuja ja heteroita.
En kuitenkaan tunkisi samaan syssyyn sitä isyyttä, vaan kertoisin ensin rennosti ja huumorilla höystettynä, että Johanna on ollut ennen mies, mutta siitä se ei tuntunut hyvältä ja vaihtoi naiseksi. Sitten muutaman vuoden kuluttua KUN asia tulee puheeksi, voi kertoa, että se on myös sun oikea isä, mutta kun se sukupuolenvaihdos tapahtui, niin ajateltiin että kerrotaan sulle vähän isompana vasta, kun pienenä sun oli vaikea ymmärtää, että se nainen voi olla isä.
Kerro siis ensin vaihdoksesta, ja vasta yli 10v siitä, että se on isä. Sen ikäinen tajuaa jo, että esim. 6v:lle asia on liian hankala, eikä syytä teitä mistään salailusta. Kun ensin tietää että oli ennen mies, niin myöhemmin isyys on helppo sulattaa. Olen kokemuksesta huomannut, että 9v on vasta sellainen ikä, jolloin aletaan miettiä asioita oikein ajatuksen kanssa, ymmärtää aiemmin vaikeita juttuja paremmin ja hyväksyä tosiasioita. ÄLÄ kerro koko totuutta nyt vielä, kun on vielä pieni ja koulukin alkaa. Ensin korjausleikkaus, sitten isyys muutaman vuoden kuluttua.
Mitä virkaa on yhteishuoltajuudella jos Johanna ei kuitenkaan ole isä lapselleen? Siis kun lapsella on lähellä mies, jota pitää isänään.
on varrmasti paljon neuvoja teille. Tuollaiset asiat kannattaa selvittää lapselle mahd aikaisin, ikäkaudelle sopivasti. Lapsen ei tule olla se joka kertoo opettajalle jne.
varmasti riippuu paljon sekä koulusta että opettajasta. Oikeasti asialla ei pitäisi olla mitään erityista merkitystä koululle. Jos minun oppilaani vanhempi tällaista asiaa kertoisi, olisin varmasti aluksi yllättynyt, mutta asia ei vaikuttaisi mitenkään suhtautumiseeni heihin. Ja kun koululla kuitenkin on salassapitovelvollisuus, ei teidä tarvitse huolehtia, että sitä kautta asia leviäisi, jos etten halua siitä puhuttavan.
Miten ja milloin kertoa lapselle - siihen en osaa sanoa mitään. Kannattaa varmaan tosiaan ottaa yhteyttä perheneuvolaan ja varmaan myös sinne Setaan. Voimia koko porukalle!
en osaa autaa