Raskaana olen ja painoa kivat 170kg.
En tiennyt että sitä on noin paljon. Ja kukaan ei kyl ulkonäöltä uskoiskaan että näin iso olen. Lääkäri veikkas 130kiloiseksi. Liikun hyvin jne, terveydessä ei siis ole ongelmia.
No joka tapauksessa, onko muita isoja äitejä? Miten on mennyt?
Kommentit (16)
Painaahan monet painonnostajatkin 120-200kiloa ja hyvin liikkuvat!
Tuleehan nuo 170 kiloisetkin..
joten potaskaa..
Haukutte kotiäitejä yms. läskeiksi, miten niillä voi olla lapsia jos ne ei ole joskus tulleet raskaaksi?
Olis vaan kiva tietää miten kaikki on mennyt raskaus aikana.
kaikki meni erittäin hyvin eli töissä olin vielä viikoilla 38 ja olisin ollut vaikka pidempäänkin jos olisi ollut tarvis....verenpaine oli koko ajan ok, ei sokereissa häikkää, sairaslomaa en koskaan tarvinnut, lapsi syntyi normaalisti alakautta ilman mitään avustuksia tai kipulääkityksiä ja oli ihan normaalin kokoinen terve lapsukainen.
Eli kaikki meni enemmän kuin hyvin ja tunsin olevani elämäni kunnossa =)
Lääkäri sanoi että en ole tosiaankaan ainut iso ihminen joka on raskaana. Näinkin isoja kun minä on tulee kuukausittain vastaan kuulema.
Saanko udella miten pian tulit raskaaksi ja miten neuvolassa yms. ottivat sinut vastaan?
Tietysti painosti sanottiin, että sitä ei saisi tulla lisää ja mitä vaaroja siinä piilee jne.., mutta yleisesti ottaen ei kovin paljon painosta jauhettu. Minulla oli oikein ihana ja herttainen neuvolan täti =)
Onneksi painoin viimeisilläni vain 54kg. Nyt 47kg kolmen lapsen äiti.
Mäkin painoin viimeisilläni 53kg nyt kahden tytön äitinä 44kg! (pituus 164cm)
Tsiisus mitä läskejä!
Ja teille hoikat ihmettelijät, MEITÄ ON MONEKSI! Minä en arvostele teitä joten jättäkää tekin minut rauhaan. Ystävällisesti kysyin että löytyykö muita isoja ihmisiä! Ei uskoisi että täällä on aikuisia ihmisiä taas paikalla ja äitejä!
lähtöpaino oli reilu 120kg ja kaikki meni aivan loistavasti. Paino tippui ja laitokselle mennessä painoin 115kg. Se vaan tippui vaikka kuinka söin normaalisti. Eipä ollut silloin mitään ongelmia ja eikä ole vieläkään. Pöydälle pääsin ihan omin avuin ja lapsi syntyi normaalisti. Että kyllä sitä voi olla raskaanan ja ylipainoinen!!!! Onnea ja menestystä sinulle ja vauvalle!
Mulla oli raskausaikana paino korkeimmillaan 138kg ja kävelin pitkiä lenkkejä joka päivä (tosin hyvin rauhallisesti) ja kun halusin vahvistaa supistuksia ravasin portaita ja hyvin kulki. Muistan kyllä kun itkin 60 kiloisena miten hirveä läski olen, mutta 120kg ei oikeasti tuntunut yhtään niin järkyttävältä kuin luulisi, fyysisestikään.
Noh, sinähän ap tämän jo varmaan tiedätkin:)
Mulla meni raskaus ja synnytys kaikki tosi hyvin,
ponnistusvaihe oli 52min vauvan väärän tarjonnan vuoksi, mutta ponnistin ihan itse omilla voimillani lapseni ulos. Minulla ei ollut raskausdiabetesta ja lapsi oli 3.780, eli ei mikään jätti. Kaikki raskauskilot (=20) jäivät sairaalaan, eli olivat turvotusta. Imetys sujui hyvin ja imetän vieläkin (poika nyt 8kk). Kaiken kaikkiaan ihan normaalia toimintaa:)
Älä hermoile vaan pidä itsestäsi huolta ja nauti raskaudestasi!
Paljon onnea:)
Minulta heti otettiin sokeritestit jne. mut kaikki arvot tähän mennessä ollut ihan ok! Verenpaine on hyvä. Riskeistä kertoivat heti, mut nyt näyttää ainakin vielä hyvältä. Paino on tippunut 4kiloa nyt pahoinvoinnin takia. Joka päivä kierrän 3km lenkin, aikaa menee n.20min.! Toivon että kaikki menee hyvin, painolle kun en tällä hetkellä mitään mahda!
Jos joku jaksaa vielä vastata niin kertoisitteko miten ultraus sujui? Alateitse se tietty onnistuu alkuraskaudessa, mut miten loppuraskaudessa? Näkyykö vatsanpeitteitten läpi " mitään" ?
vaikka oli painoa toi 120kg. Ja ei sitä ainakaan tossa vaiheessa kannata alkaa laihduttaa...
Eihän tuollaisella painolla jaksa kammeta itseään edes synnytyspedille sairaalassa!
Olisikohan kenties PROVO???