Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Antakaa APUA ASTMA-lääkityksen ALOITTAMISEEN! KIIRE!

Vierailija
12.12.2005 |

Tänään saatu resepti 3v lapselleni FLIXOTIDEstä EVOHALER 125MIKROG/DOS ja RESEPTISSÄ LUKEE: 1 - 2 SUIHKETTA 2 KERTAA VUOROKAUDESSA.



Baby halerilla pitäisi antaa. ONGELMANA: MIKSI HOITAJA KÄSKI PAINAA KAKSI KERTAA LÄÄKETTÄ PUTKEEN, KUN RESEPTISSÄ 1 -2 SUIHKETTA. YMMÄRSIN LÄÄKÄRIN PUHEESTA (jos oikein muistan), ETTÄ KAKSI SUIHKETTA ANNETAAN SILLOIN, JOS TULEE RÄKÄTAUTI TMS. ALOITETAAN KAHDELLA.



Olenkohan ymmärtänyt mitään oikein? Oli tosi nopee opastus ja lääkärissäkäynti ja 2 pientä lasta mukana...



Luin lääkelaitoksen sivuilta, että alle 4v annos olisi pienempi. Lapsellani rasituksen yhteydessä yskä ja ei jaksa juosta/kävellä pitkiä matkoja.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
12.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

normaalisti siis yksi suihkaus, ja oireiden tai PEF-tulosten pahetessa kaksi.

Vierailija
2/6 |
12.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

AP kiittää ja kyselee millaisia annoksia muilla lapsosilla ja onko muilla avaavana lääkkeenä VENTOLINE EVOHALER 0.1MG/DOS 2 SUIHKETTA TARVITTAESSA MAX 4 x VRK???



Kaikki niin uutta ja melko pelottavaakin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
12.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

pitäisi tehdä. Eli jos joutuu käyttämään neljä suihketta avaavaa lääkettä (eli hoitavasta lääkkeestä huolimatta tulee hengenahdistuskohtauksia), pitää ottaa yhteyttä lääkäriin ja kysyä, mitä nyt tehdään.

Vierailija
4/6 |
12.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

voi aiheuttaa sydäntykytyksiä, käsien vapinaa yms. Sitä voi antaa vain noin 3-4 tunnin välein max 2 suihketta kerralla se 4 kertaa päivässä.

Vierailija
5/6 |
12.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

sama asia, eri firman lääke

Vierailija
6/6 |
12.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä minä antaisin tuoda Flixotidea sen kaksi suihkausta kerralla kun hoito on juuri alkamassa. Sitten kun tilanne tasoittunut ja huomaat edistystä lapsen voinnissa niin siirtyisin yhteen per kerta.



Tai siis näin meillä tehtiin lapsen kanssa, sitten jos tulee flunssaoireita niin taas siirrytään kahteen.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kaksi yksi