Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Arjen helpotusvinkkejä vastasyntyneen perheeseen?

Vierailija
18.12.2005 |

Eli onko ideoita, miten voisin " varustautua" vauvan tuloon kotona. Vaatteet ja tarvikkeet ovat, mutta ajattelin nyt lähinnä tuota arjen muuta pyöritystä, esim. yksi saamani hyvä vinkki oli tehdä etukäteen ruokaa pakkaseen. Onko muita ideoita?

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
18.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tee iso kattila ruokaa ja lämmitä. Opeta lapselle mahdollisimman aikaisin rytmi. Opettele imettämään samalla kun teet jotain muuta. Ei tarvitse heittäytyä sängylle tuntikausiksi vaan vauva oppii imemään samalla kun touhuat muuta.

Pidä myös itselläsi rytmi. Älä jää lojumaan yöpuku päällä. Muuten et saa mitään aikaiseksi.

Ja tärkein. Älä jää tuntikausiksi istumaan nettiin vahtaamaan aihevapaata. koko päivä menee hukkaan.

Vierailija
2/8 |
18.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

itsetehtyä liha-kasvismössöä ja keittää vaan peruna lisukkeeksi (tai

valmista peruna-porkkanasosetta 4 kk.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
18.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

lelu ja annatte sen sitten kotiintulo päivänä.

Vierailija
4/8 |
18.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

kysy kohteliaasti, aikovatko tuoda vauvalle jotain, ja kysy jos voisivat

tuoda sen sijaan " isoveljen/isosiskon" -lahjan vanhemmalle lapselle. Vauva ei ymmärrä lahjuksista mitään, vaan kaikki mahdollinen huomio

on parempi kohdistaa vanhempaan lapseen, hänellä se kaikkein suurin

elämänmuutos on edessä. Ja tietenkin voi huomioida muullakin tavalla

kuin tavaralla: vieraat vaan lattialle leikkimään dubloilla ja junaradalla..!

Vierailija
5/8 |
18.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

ollenkaan siivousta.



Jos on kuivausrumpu (mikä on minusta maailman kätevin kodinkone,heh) niin osta kaksi isoa vaatekoppaa,toinen lasten ja toinen aikuisten vaatteille,kun vaatteet kuivat,lykkäät vaan koreihin,ei tarvi miettiä kaappeihin viikkaamista...



No,toi viiminen nyt tollanen tod.laiskan vinkki (eli mun...) ihan alkupäiviksi :)

Vierailija
6/8 |
18.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

vinkkejä

-kun isosisarus tulee katsomaan vauvaa, voisi hän tuoda vauvalle jonkin valitsemansa lahjan, meillä vieläkin esikoinen muistaa että toi pupun vauvalla joka on todella tärkeä nyt 1,5 vuotiaalle (ikäeroa 2,5 v)

-vauva toi isoveikalle lahjan

-imetyshetkillä katselimme yhdessä puuhapete videota tai luimme kirjaa

-ole sairaalassa niin pitkään kun pitävät =)

-ja ihan vaan heti alusta asti liikenteeseen niin vauvakin tottuu teidän rytmiin. Ulkoilu, lounas ym...



Kyllä se siitä, turha stressaaminen pois=)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
18.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

- Mustasukkaisuus: korosta esikoiselle, että hän on SAANUT pikkuveljen/siskon, hänestä on tullut isoveli/sisko. Anna auttaa vähän, hakea vaikka vaippaa. Katso hänen kanssaan hänen syntymästään ja vauva-ajastaan kuvia ja kerro, miten häntä aikoinaan hoidettiin ihan samalla tavalla kuin vauvaa nyt. Tee hänen kanssaan jotakin kivaa kahdenkeskistä joka päivä.



-Jaksaminen: värvää kaikki apujoukot mukaan, jotta saisit vähän välillä itse levätä. Jos esikoinen ei nuku enää päikkäreitä tai nukkuu vain vähän, niin tuollainen apu tulee todelliseen tarpeeseen.



-Järjestä niin, että esikoinen menee nukkumaan yhtä ainaa sinun ja vauvan kanssa. Vauva herättelee joka tapauksessa vähän väliä yöllä, joten todennäköisesti tarvitset kipeästi jokaisen minuutin, jonka saat aamulla nukkua. Unohda siis aikainen esikoisen makuulle meno ja ns. oma parisuhdeaika iltaisin - sen ajan tarvitset alkukuukausina kipeästi nukkumiseen.



-Pakastin ja mikro ovat jokaisen lapsiperheen pelastus. Itse tein aina illaksi ison ruuan, josta puolet panin pakkaseen. Seuraavana päivänä lounaaksi söimme esikoisen kera pakkasesta jotakin - siten ei tarvitse koskaan syödä samoja ruokia peräkkäisinä päivinä, sillä pakkaseen kertyy hyvä ateriavarasto pian tuolla metodilla.



-Vauvan vaunuissa on hyvä lisä sisaristuin, siinä kaksivuotias jaksaa vähän pidemmänkin matkan istuskella.







Vierailija
8/8 |
18.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

- ole sielä niiiiiiiiiin pitkään kuin voit... Ruoka, juoma ja siivous, kaikki ne tulee talon puolesta



- Kun olet synnärillä; se aika on LAPSIVUODEAIKAA, eli: imetä lasta, vaihda vaippaa, juttele vauvalle, kylvetä, KAIKKI muu aika nuku, nuku ja nuku. Kaikki lepäämäsi aika synnärillä edistää sinun palautumista synnytyksestä ja antaa voimia ensimmäisten kuukausien raskauteen





Tää vinkki on ollut paras vinkki, mitä olen viiden lapsen äitinä saanut