Kyllä te etelä-suomalaiset olette sitten surkeita autolla liikkujia!!!
joka vuosi mukamas lumikelit ja talvi yllättää teidät ja pelti rutisee siellä joka paikassa!! miten helvetissä se talvi voi teidät yllättää sitä ihmettelen.... vaikka ihminen ajaisi huonon kelin takia tieltä ulos heti kortin saatuaan on hän kuitenkin nähnyt jo 17 talvea sitä ennen... niin miten se silti vuodesta toiseen aina yllättää!!!????
vastatkaahan viisaat tähän!
Kommentit (35)
Jos ajaa kehäteillä tai Helsingistä ulos johtavilla säteittäisillä teillä (2- tai useampikaistaisia) ja yrittää pitää turvallisen välin edellä ajavaan, niin joku ohittaa välittömästi ja täyttää sen tyhjän paikan. Ja sama uudestaan aina vaan...
Vierailija:
Jos joku Oula ajaa metsään välillä Karigasniemi - Angeli, ei siitä kirjoita yksikään iikka.
Eniten jaksaa aina potuttaa äitini vehkaaminen:ajele varovasti/taas on tosi huono keli tms.
Siis mitä? kyseessä on yleensä ihan normaali talvikeli. Jos ei aurinko paista ja asfaltti ole kuiva->huono keli.
Höh
juu maalta olenkin mutta kyllä täälläkin vilkkaita teitä on...eikä ole kauheasti vielä pelti kolissut. ajelkaahan varovasti te ETELÄ-SUOMALAISET!! =D
-ap
Vierailija:
juu maalta olenkin mutta kyllä täälläkin vilkkaita teitä on...eikä ole kauheasti vielä pelti kolissut. ajelkaahan varovasti te ETELÄ-SUOMALAISET!! =D-ap
niin ja talvikeli on minusta ihan normaalia, ei mikään erityisen huono kun vaan muuttaa vähän omaakin ajotyyliään.
Ps. Eikö ole ihan loogista, että jos huono keli, niin enemmän onnettomuuksia, ja että keskittyvät sinne, missä eniten liikennettä?
Tuo " Huono keli yllätti" on ihan vain lehtien keksimä höpsö sanonta.
Vierailija:
jos kerroin olevani maalta niin mit..
-ap
siellä jo paljastikin tuon heidän osaamattomuutensa =DDD Eli kun ei osata sitä turvaväliä pitää vaan ETELÄ-SUOMALAISET kiilaa heti joka väliin jos joku yrittää väliä jättää.. Juu-u =DD
ja metsätiet. Nelos- ja vitostiet kulkee aika pohjoiseen, sitten on tie 79 Rovaniemeltä Kittilän kautta Muonioon, toisaalta rajaa pitkin valtatie Pellon, Kolarin jne läpi, nousee kohti Enontekiötä.
Tosi paljon ympäri maata ajaneena voin todeta, että usein kaupunkikeskittymien läheisyydessä liikenne on ihan omaa luokkaansa. Kun sitä on paljon, lyhentyvät varoetäisyydet ja peltiä ryskyy.
Vaarallisimpana pidän vain omaa napaa tuijottavia kuskeja, jotka ajavat kiireessä järjetöntä tilannenopeutta. Heitä on vähän joka puolella, tosin " tietysti" etelässä enemmän kuin pohjoisessa.
Heinolan väliin ja Tampereen lähistölle siltahankkeisiin...
On se sää millainen hyvänsä niin osa ei tajua hiukkaakaan muuttaa ajotyyliään. Ja kyllä vaan voi pitää väliä tällä vilkkailla teillä, ei ole mikään pakko tunkea takaloosteriin kehällä vaikka olisi liikennettä enemmänkin.Sama se asenne täällä on, oli tiellä kaksi tai 200 autoa.
Ei mene läpi selitys joka vuosi että tuli taas yllätys, kuinka minullekaan ei koskaan ole sattunut yhtään ulosajoa tms vaikka monta talvea olen jo ajanut...sillä että järki päähän kun huono keli tulee ja se ajotyyli sen mukaiseksi.Etelässä asenne on vain niin kovapäistä että varmasti rytisee.
yhtä ja samaa etelää. Hassua ajatella, että esim Kuopio olisi sama kuin Helsinki ja taas sama kuin Turku. Yhden lappilaisen sukulaiseni mielestä on ihan sama juttu, asuuko Urjalassa vai Tampereella :) - kaupunkilaisia molemmat, kuulemma!
rakentamista on Porvoon väylän liittymässä vieläkin. Lentokentän tienoon tieuudistukset vasta valmistuivat! Kohtuutonta väittää, ettei pk-seudun infraan olisi kiinnitetty huomiota!
21: no kuinka sitäkin sitten näkee jos ei ole mahdollista? kyllä se vaan näkyy asenteissa sekin turvaväli tai toisen ahdisteleminen.
Oli vain pakko kommentoida vaikken samaa mieltä olekkaan.. Älkää vetäkö hernettä liian syvälle jos joku teidän taitoja yleistäen moittii. Kyllä kaikki sen tajuaa että niitä surkeita kuskeja löytyy joka kolkasta, te etelässä asuvat vaan otatte sen turhan henk.koht.. Ajellaan ihmisiksi =)
Niin sillähän ei ole mitään tekemistä, että pääkaupunkiseudulla on satatuhatta autoa enemmän kuin takahikiällä :) ???!!!??
just niin juntteja kun, kerrotaan. Ei vaan mee jakeluun et, tääl " hesassa" on pikkasen enemmän liikennettä.
Tottakai täällä eteläisessä Suomessa pelti rytisee näyttävämmin, koska liikennettä on reippaasti enemmän kuin esimerkiksi aivan pohjoisessa Suomessa Sodankylän ja Utsjoen välillä. Mutta siellä ongelmana ovat tielle säntäävät porot, joita jokainen Lapissa asuva ja pohjoisen teitä ajeleva joutuu jossakin elämänsä vaiheessa väistämään. Toki poro on hieman eri kokoluokkaa kuin hirvi, mutta kyllä siinäkin autonsa rytättyä. Aika harvoin näitä porokolareita silti sattuu.
Itse olen sitä mieltä, että täällä pk-seudulla on hullu liikennekulttuuri. Kiilaaminen, järjetön ohittelu ja toisen perässä roikkuminen ne niitä kolareita aiheuttavat. Sitten kun saadaan vielä lunta taivaan täydeltä, niin johan on soppa valmis.
Ai niin. Mieheni espoolainen täti kehui poikansa menneen Lappiin joulunviettoon, kun tämä meni perheineen Oulaisiin. Eli ihan samanlainen maantieteen tuntemus se on näillä alkuperäisillä uusimaalaisillakin. ;-)
Jos joku Oula ajaa metsään välillä Karigasniemi - Angeli, ei siitä kirjoita yksikään iikka.