Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Allergialasten äidit auttakaa!

Vierailija
17.12.2005 |

Nyt pitäisi löytää maidoton, munaton ja luontaisesti gluteiiniton torttutaikinaresepti. Lähdemme huomena hakemaan joulukuusta maalta ja äitini tekee meille juuri tähtitorttuja eli nyt pitäisi saada allergikollekin jotain vastaavaa tarjottavaa.



Olin menossa allergialistan sivuille katsomaan, koska sieltä olen aina ennen löytänyt kaikki tarvittavat reseptit, mutta nyt en löydä koko allergialistaa!!! Siis yahoon postituslistaa allergisten lasten vanhemmille.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
17.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset
Vierailija
2/3 |
17.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

On sellaisessa pienessä vihreässä paketissa. Merkkiä en nyt muista mutta ainakin citymarketeista ja prismoista sitä pitäisi saada.

Ja on luontaisesti gluteeniton, maidoton ja munaton.



Meillä myös samat allergiat ja tätä piirakkajauhoseosta ollaan usein käytetty.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
17.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

maidoton margariini, vesi ja itselle sopivia jauhoja vehnän tilalle, näin meillä on tehty.

200 g rasvaa

3 dl vehnäjauhoja

1 dl kylmää vettä

Valmistus: Nypi voi ja jauhot sekaisin. Lisää kylmä vesi ja sekoita taikina tasaiseksi. Muotoile suorakaiteeksi ja kääri kelmuun. Anna taikinan kovettua jääkaapissa ennen kaulintaa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kaksi yhdeksän