Onko teidän 4-5-v lapset KOKO ajan äänessä? Hermot kireellä...
Hei,
Siis apua, mitä tehdä noiden papupatojen kanssa, lapsilla ikää 4v8kk ja herran jestas mikä molotus alkaa samantien kun heräävät ja sitä jatkuu siihen asti kun VIHDOIN illalla nukahtavat. Ja tuota kyselyn määrää ei kukaan voi käsittää.
Tämän ikäisten vanhemmat, onko teillä samanlaista? Miten hermonne kestävät? Vinkkejä mulle, kiitos!
T: yh, joka on todella pettynyt itseensä (viime aikoina on tullut karjuttua turhan usein " HILJAAAAAAAAAAA" )
Kommentit (7)
Välillä tuskastuneena sanon/huudan, että voitko olla hetken hiljaa!
Suurinta ylellisyyttä nykyisin 8v ja 4,5 v lasten vanhempana on yksinäisyys ja hiljaisuus, mitä on vain harvakseltaan tarjolla!
mutta ei minun hermoni siitä mene. Niin kauan kuin se puhuu, se on turvassa eikä riko mitään kotona tai muualla tai lahjoita omaisuuttaan seutukunnan isommille lapsille.
ja hymisee. tosi rasittavaa, onneks nukkuu päikkärit niin on tunti hiljaisuutta päivässä!
Hermoni kestävät, koska hän on kasvava lapsi ja kiinostunut asioista. Mielelläni minä omaa lasta kuuntelen ja vastaan sen mukaan kyselyihin mitä tiedän, jos en tiedä jotain, niin otetaan selvää.
Parempi minusta on se, että hän puhuu koko ajan, kuin olisi koko ajan hiljaa. Toki se kultainen keskitie olisi parempi :)
ihan normaalia keskustelua, joskus tietenkin lähtee kovastikin ääntä.
Olen jo ollut epätoivon partaalla, kun ei pikkumies ole hetkeäkään hiljaa, mutta lie sitten kuuluu normaaliin ikäkehitykseen.
Pistetty tiukka kuri että välillä aikuistemn täytyy saada jutella rauhassa, ja pikkuveljellekin pitää antaa suun vuoro. Tajuton pölöttäjä!!!