Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tyttökoirakysymys

03.04.2006 |

Koirakuumeen vaivaama tiedustelee, kuinka " vaivalloiseksi" olette kokeneet narttukoiran juoksuajan? Sotkeeko hirveästi jne.

Itsellä kokemusta vain uroskoirista, mutta nyt tahtoisi tytsyn taloon :)

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
03.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mullakin on siis kokemusta vain yhdestä nartusta. Miellä on 4 1/2 vuotias paimenkoiratyttö jolla on juoksut vain 9kk välein. Jos ei seuraa koiran toimia niin voi jäädä juoksut huomaamatta; pimppa ei turpoa ja vuotokin on niin vähäistä että neiti hoitelee homman ihan siististi itse. Valeraskauksia ei ole ollut.

Onhan lantilla toki toinenkin puoli ;) Kaverin koiralla on juoksu 4kk välein, " tekee" juoksua ensin pari viikkoa ja sitten tulee vielä valeraskaus. Tämä neiti on silloin niin raskaana että ei lenkkeilekään kovin mieluusti, sitten pitää rakentaa pesä ja kärsiä synnytys oireista... Voit arvata että koira leikattiin kun oli pennut teetetty :) Leikkauksen jälkeen koira löysi sen elämän ilon jota normaalisti oli noin kuukausi aina valeraskauden ja juoksun alkamisen välissä!



Ja kaikkea tältä väliltä varmaan löytyy...

Vierailija
2/7 |
03.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

kokemusta kahdesta erirotuisesta nartusta. Kumpikin koira on vuotanut kuin seula, tippoja on lattialla joka puolella. Et voi kuvitellakaan pitäväsi mattoja lattialla. Nykyinen koira on niin eläväinen, että veritippoja saattaa löytyä seiniltäkin kun rapatessa roiskuu. Lisäksi sille tulee myös valeraskauksia aina juoksun jälkeen; nuolee nänninsä rikki ja on niin veto pois että. Ulos saa maanitella vaikka muutoin on aina reipas. Mutta valeraskausoireet on meillä pienet, tämähän ei tee leluistaan pentuja, ei ulvo eikä tee esim sohvasta pesäänsä. Vaikeisiin oireisiin on olemassa lääkitys ja juoksuiselle nartulle on niitä housuja. Niin meillä juoksut tulevat jouluna ja juhannuksena:)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
03.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

kolikolla on molemmat puolensa. jos narttua haluat vain seurakoiraksi etkä meinaa teettää pentuja ja juoksuja jatkuvasti ja valeraskauksia niin kyllä se kannattaisi leikata. ite pidän koirallani vielä värkin tallessa jos vielä vuoden päästä teettäisin yhdet pennut. sen jälkeen saa tavara lähteä. kyllähän se niin on että jos koiralla kisaa jotain lajia niin juoksut ovat esteenä mutta ajatteleppas jos sulla olis uroskoira ja jaloissa pyöris koko ajan juoksuisia narttuja niin ei sekään mitään elämää ole. saattaa ulvoa ja vinkua yökaudet, olla syömälakossa ja ulos kun pääsee niin mitään muuta tehdä kun vouhotetaan ja kustaan. ja sitte voidaan vielä karata.

itse olen linjalla että jos koiraa ei käytetä siitokseen niin miksi sillä pitäisi vehkeet olla tallessa. ainakin maalla, missä pidetään koiria ulkona yötä päivää ja ei edes huomata jos koiralla on juoksu ja naapurin musti haistaa sen monen kilsan päähän ja tulee raiskaan sun koiran, joka on häkissä tai narussa. näin on käynyt monesti tutulle, joka ei ole oppinut ehkä viidennestäkään kerrasta...

Vierailija
4/7 |
06.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kummallakin on juoksu kaksi kertaa vuodessa. Toinen tiputtaa enemmän, toinen vähemmän. Meillä on aina käytössä " vaipat" eli koirien pöksyt + side, joten sotkua ei ole tullut ollenkaan.



Toisella koiralla tulee aina valeraskaus, mutta se ei ole haitaksi. Koira tekee silloin pesää sohvan taakse ja nänneistä vuotaa vähän maitoa.



Kaikista haittaavimpana pidän ehkä sitä, kun on kaksi narttua ja ne kiiman aikana aina pökkivät toisiaan hullun lailla, silmät himosta kiiluen ja kieli ulkona roikkuen. Kauhee jumputus vaan kuuluu... On siinä kestämistä =)

Vierailija
5/7 |
07.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

on neljä narttua, kaikki eri rotua. Vanhin on leikattu, toiseksi vanhin on nyt pentunsa tehnyt ja leikataan kohtapuoliin. Nuoremmat saavat vielä pitää kohtunsa koska pentuja on suunnitteilla.



Kaikki pitävät itsensä ja ympäristön puhtaina, juoksupöksyjä ei meillä käytetä. Mattoja meillä ei ole muutenkaan lattiassa joten niiden sotkeentumista ei tarvitse miettiä.



Jos juoksut mietityttää niin suosittelen leikkauttamaan nartun. Mitä nuorempana leikataan, sitä suuremmat ovat hyödyt (esim nisäkasvainten riski pienenee huomattavasti). Ensimmäisen juoksun jälkeen nartun voi hyvin leikkauttaa.

Leikattua narttua helpompaa koiraa saa hakea.

Vierailija
6/7 |
11.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä käytössä juoksuajanhousut ja kun tytsy oppi olemaan repimättä sidettä itse öisin pois ei ole ollut mitään sotkua. Joutuu tietenkin siteet vaihtelemaan, mutta suurin haitta on että toinen juoksuista on keskellä agility kautta. Kesällä olisi mukavaa päästä kunnolla kisailemaan ja treenaamaan, kun halli käynnit on melko vähissä, mutta kuukausi menee hukkaan juoksujen takia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
17.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

on 3 narttua ja yksi uros. Vanhin nartuista on menossa lopetettavaksi tosin pian. Kaksi muuta narttua on jalostuskäyttöön, joten niitä ei voi leikata. Ja samoin uros, ja näyttelyissä niitä palleja myös tarvitaan, joten meillä ei koiria leikata, vaan juoksut eletään ja kärsitään ;) Meillä koirat on kääpiökoiria joten vuoto ei ole kovin runsasta. Vanhin narttu on aina pessyt itsensä joten tippoja ei ole mistään löytynyt, keskimmäinen taas on oikea sottapytty, sänkyyn ei voi kuvitellakaan päästävänsä kun lakanat on sen jälkeen ihan sotkuiset.



Mutta narttu on siinä helpompi juoksujensa kanssa, että ne on sen 1-2 kertaa vuodessa, ja se on siinä. Mutta uroksella se on kokoajan ;) Ja suosittelen tosiaan nartulta kohdunpoistoa kun pentuja ei ole suunnitteilla.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi yksi kolme