Leikkaisitko vauvan hiukset?
Meidän 7kk tytöllä on pääosin lyhyet (n.parisenttiset) ja ohuet vaaleat hiukset. Mutta toisella sivulla takana on alaosassa tosi pitkät hiukset. Nämä pitkät hiukset ylettävät jopa lapaluuhun asti ja on tummat. Leikkaisinko näitä pitkiä hiuksia edes jonkin verran lyhyemmiksi vai annanko personallisen tukan " rehottaa" ?
Kommentit (3)
Taisi olla poika 8 kk kun leikkasin ne hiipat pois sen takia, että hän oli aivan mahdoton sotkemaan ja sörssäämään ruoan kanssa. " Pitkät" hiukset olivat aina ruoassa ja oli ikävä liotella esim. hedelmäsoseita ja puuroa irti hiuksista.
Näyttää tukka heti paremmalta sen operaation jälkeen. Ja hiukset vain tykkäävät siitä eli kaikkien kutrit alkoivat sen jälkeen kasvaa paremmin. Ties mistä sitten johtuu.
Kuulemma edistää hiusten kasvuakin, kun vauvahaihtuvat lyhentää ja tasaa. Suosittelen!