mies luennoi terveellisesä ruuasta- kuin joku ruokapoliisi
Kommentit (11)
t.ap
ps-ei ole provo-valitetavasti....
kai se vihjaa, että olisi laiduttamisen aika.
Pähkinät sen sijaan ovat terveyslista kärjessä, paitsi maapähkinät ja esim. suolapähkinät. Mehujäätelössä onkin hirmuisesti lisäaineita, ellei ole itse tehtyä.
Ymmärrän kyllä että rasittaa sinuajos itseä ei kiinnosta aihe yhtään, mutta hyvästä tuo vain lapsille on. Meillä kanssa eletään samaan malliin ja onneksi molemmat vanhemmat ovat samalla linjalla. Eikä todellakaan olla mitään "viherpiiprtäjiä".
luetellaan kaikki ravintoarvot, mitä minkäkin ruoan kanssa voi syödä ja mitä yhdistelmää pitää välttää. Kaiken se on lukenut minkä käsiinsä on saanut ja tietopohjaa kerrotaan suolinukan toiminnanperiaatteista alkaen.
Eipä siinä mitään, tässä sitä itsekin samalla tietysti väkisinkin oppii, mutta saisi sitten osallistua ruoanlaittoonkin enemmän kuin kerran kahdessa viikossa.
ei ap, mutta ruokapoliisi meillä kans
jos itse ovat innostuneita jostain aiheesta. "Valaistunut" sitten haluaa että kaikki muutkin toimisivat kuten hän.
Sano sille vaan, että voi itse noudattaa vaikka mitä linjaa, mutta sä aikuisena päätät itse mitä syöt, kaikella kunnioituksella.
Usein noidenkin into laantuu pikkuhiljaa - ja niistä tulee jälleen tavallisia kuolevaisia.
kai se vihjaa, että olisi laiduttamisen aika.
Puhutaanko laihduttamisesta vai laiduntamisesta?
Ei meillä ainakaan ruuan määrää rajoiteta. Laatua tosin tarkkaillaan sitäkin enemmän. Lapset syövät valtavia määriä hedelmiä, vihanneksia ja terveellisiä ruokia. Kyllä meillä syödään makkaraakin (vatajan lisäaineeton) ja jäätelöä (kerma). Ja todella hoikkia ovat molemmat.
T. se jonka perheessä syödään myös tosi terveellisesti
lapsia kohtaan. Onko lapsilla siis paino-ongelmia?
Älä ärsyynny vaan kuuntele ja ota opiksesi. Voi siinä samalla vaikka teidän kaikkien terveys ja parisuhteen laatu parantua.