Soitteletko miehellesi töihin päivän aikana?
Kuinka monta kertaa?
Onko sinulla joka kerta jotain oikeaa asiaa joka ei voi odottaa iltaan?
Miksi soittelet?
Kommentit (20)
Opet ei paljon pysty lätisemään puhelimessa.
Mä kyllä soitan omalleni pari kertaa päivässä tai se mulle, vaikkei mitään sen ihmeellisempää asiaa olisikaan. On vaan niin kiva kuulla toisen ääni sinä puurtamisen lomassa :)
Eikä kellään ole ihan oikeasti sellasta työtä jossa ei kahdeksan - kymmentuntiseen päivään mahdu yhtään minuutin taukoa!
Sovitaan illan menoista, kumpi hakee lapset, joskus vaan soitan kun olen kuullut hyvän vitsin. Jos ei ehdi jutella sanoo sen heti ja samoin toisinpäin.
jos on asiaa. Useimmiten asia on työhön liittyvä asia, mies yrittäjä ja kotiinkin tulee työpuheluita. Samoin mies soittelee työasioita. Ja soittaa kyllä muutenkin usein päivän aikana ihan muuten vain. Silloin ei kyllä soiteltu, kun hän oli vieraan työnantajan palveluksessa, sähköpostilla hoidettiin asiat, jos oli jotain tärkeää.
meilaillaan ja meseillään ihan turhaankin :)
Alkuaikoina vauvan kanssa saatoin soittaakin, että tule kotiin, kaikki kaatuu päälle, en kestä enää tätä rumbaa jne. Olin ihan totaalisen poikki ja vauva senkun huusi koliikkiaan.
kyselee, että miten menee lasten kanssa jne itse soittelen ja kyselen mm. miehen ruokatoiveita jne. Joskus on vaan kiva kuulla toisen ääni.
Jos miehellä kiire, puhelu on tietenkin lyhyt. Miehestä on kiva jutella mun kanssa ja tietenkin kiva kuulla lastenkin juttuja ja ääntä. Se piristää työpäivää!
Tälläisiä tulee ehkä kerran puolessa vuodessa. Silloinkin soitan kännykkään ruokatauon aikaan, en työpuhelimeen. Tekstiviestillä ilmoittelen silloin tällöin myös tärkeähköt asiat, mies ei vaan muista ja ehdi päivän aikan niitä lukea... ;-)
ja tosi harvoin ilman mitään asiaa kun miehellä saattaa olla tosi kiirekkin. Mies sitten soittelee ihan huvin vuoksi mulle päin, ja näin se toimii meillä paremmin, kun minä kotona ja aikaa on.
Miehen äiti soittelee ihan omia asioitaan kesken työpäivän:-(
Miehelle ei ole suoraa numeroa ja hävettää kun keskus vastaa ja tietää kuka olen. Tulee aina sellainen olo että " no nyt se vaimo taas sieltä kotoa soittelee" ...
Tiedän suunnilleen, mitä mies hommailee, eli ehtiikö lätistä puhelimessa. Soitan, jos kotona on tylsää ja ukollakin töissä. Mutta tänäänkin se vaan jurraan kyntöpellolla, eli ei häiritsisi, vaikka soittaisin viis kertaa. Mutta oon väsynyt, eikä huvita soitella. Laitoin vain viestin, että tois perunoita tullessaan, kun kellari on sitä lähempänä. Sitte kun se oli puimassa, niin sillon soitin varmaan joka päivä, koska me ei nähty pariin viikkoon ollenkaan. Lapsen kanssa nukuttiin kun se tuli ja vielä kun se lähti.
tai lapulla keittiön pöydälle.
Jos vain kauppalista-asiaa niin laitetaan tekstareita.
Miehellä oma kännykkä eli jos sattuu oleen ettei pysty puhuun, sanoo heti että hei soitan sulle vähän ajan päästä.
Näin siksi että teemme eri vuoroa niin kuopusta ei tarvitse viedä hoitoon ja isompien ei tarvitse olla iltaisin yksin kotona. Muuten me ei puhuttaisi koko viikolla toisillemme.
Viikonloput on onneksi molemmilla töistä aina vapaata että on joskus perheen yhteistäkin aikaa.
Muistutin miestäni siitä, että on tiistai ja hänen vuoronsa hakea lapset. En muistanut sitä aamulla sanoa, ja mieheni - hajamielinen professori - ei takuulla itse muista tuollaisia.
Edellisen kerran soitin, kun olin lähdössä synnyttämään kuopustamme. Sanoin, että olen jo menossa, tule perässä.
Tyhjänpäiväisestä en viitsi soitella, koska tiedän keskittymisen häiriintyvän.
Meilaillaan usein kylla pitkin paivaa.
Kuten onko sinä ja sinä päivänä hänellä normaali työpäivä eli voinko minä olla työmatkalla. Tai lapset pitää hakea jostain.