Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksi pk-seutulaiset eivät tiedä kehä3 ulkopuolelta mitään!?!

Vierailija
31.10.2008 |

Muutinpas vastikään Oulusta tänne Espooseen ja voi hyvänen aika mitä kommentteja olen saanut kotipaikkakunnastani! Suurin osahan siis luulee, että Oulu on Lappia, ne kyselee multa innoissan, miksi en puhu h:n päältä ja ovat kateellisia, kun jouluna meillä kuulemma porot vaeltavat vapaana keskustassa ja he näkevät poroja vain telkkarista. Minulta on jopa kysytty, että pääseekö Ouluun autolla asti perille!



Kyllä naurattaa ja huvittaa, että miten ihmiset ovat näin tietämättömiä, oikeesti! Ei olla vissiin paljon viitsitty kotimaassa reissata.... :) Oulu on kuitekin Suomen 6.suurin kaupunki ja yli 130 000 asukkaan koti, joten ei sinne varmaan pääse autolla perille ja varmasti ne sadat porot liikkuu vilkkaassa keskustassa ihan vapaana. Ja Ouluhan ei ole Lappia, mutta mitäs siitä, jos on jäänyt pk-seutulaiselta muutama maantiedon tunti väliin.



Ja kaiken huippu oli myös se, että ihmiset lähtevät Lappiin hiihtämään, kun lähtevät Tahkolle (siis Kuopion lähettyville) tai sitten lähdetään maalle vanhempien luokse (Vantaalle) ja muita yhtä älyvapaita juttuja!

Kommentit (23)

Vierailija
1/23 |
31.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kehä 3:n sisäpuolella on tuhansia hehtaareita peltoa, jota joku viljelee. Oulu ei ehkä ole Lappia, mutta kaikki Suomen kaupungit ovat ihan samannäköisiä, joten joku saattaa sekoittaa sen Rovaniemeen.

Vierailija
2/23 |
31.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis kyllähän jokaisella suomalaisella pitäisi olla sen verran yleissivistystä (eli peruskoulu käytynä), että tietää omasta kotimaastaan perusasiat. Entä jos pitäisi alkaa esittämään Suomea ulkomaalaisille, niin johan tulisi kamalia valheita, jos ei oikeesti edes tiedä, että Ouluun pääsee autolla perille!



Mikä junttila se Espoo oikein on????

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/23 |
31.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

jossa asuu enimmäkseen muualta Suomesta muuttaneita juntteja.

Vierailija
4/23 |
31.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

saa ainakin neljä oululaista.

Vierailija
5/23 |
31.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyl mä tiedän suunnilleen missä Suomessa sijaitsee suurin osa kaupungeista, mutta en muuta. Etpä sinäkään tiedä kaikkea pääkaupunkiseudusta

Vierailija
6/23 |
31.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse nolasin kerran itseni kysymällä Joensuun yliopistossa työskentelevältä, että pääseekö sinne Joensuuhun junalla... Jo kysymyksen lausuttuani tajusin että olipas tyhmää.



Mutta jos ei ole jostakin kokemusta, miten siitä voisi kovin paljon tietääkään. Kaikilla ei ole tullut vierailtua vaikkapa nyt sitten Oulussa tai Joensuussa.



On kai se vähän noloa, mutta minkäs teet. Maailma on nykyään sellainen, että Pariisit ja Barcelonat tunnetaan paremmin kuin oman maan kaupungit.



Mut viestistäsi mulle tulee pikemminkin tunne, ettei se tietämättömyys ole suurin juttu, vaan sulla on muuton vuoksi pieni kulttuurishokki ja siksi tuollaiset asiat ärsyttää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/23 |
31.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

että Vantaa on iso paikka ja oikeasti sinne voi mennä "maalle vanhempien luo".

Vierailija
8/23 |
31.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

siis missä on Pohjois-, Etelä-, Itä-, Länsi- ja Lounais-Suomi ja että varmasti kaikkiin suurimpiin kaupunkeihin pääsee autolla. :) Ja kai nyt se on selvää, että jos tietää Oulun olevan suhteellisen suuri kaupunki, niin ei kai siellä porot voi kävellä vapaasti kaduilla, tai että joku luulee Tahkoa osaksi Lappia????



Heh, miten ihmiset on tietämättömiä!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/23 |
31.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tota rataa ku jatkat niin kaikki Oululaiset leimataan myös kusipääksi, kun tuut tänne heti avautuu, että esim espoolaiset on juntteja ja mitä muita nyt olikaan?!

Vierailija
10/23 |
31.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta onhan se nyt vähän eri juttu, jos et tiedä meneekö junaa Joensuuhun. Joensuu ei nyt kuitenkaan lukeudu Suomen suurimpiin kaupunkeihin. Mutta olisitko sä kysynyt, että pääseekö Joensuuhun autolla????? Mieti nyt vähän, saa olla melko tyhmä, jos oikeesti luulee, että Ouluun ei pääse autolla perille!!!!!! Siis Ouluhan on teknologian suurkaupunki Suomessa, joten varmaan sinne tullaan loppumatka hevoskärryillä.... :)



t. oululainen

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/23 |
31.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

mistä kumpuaa se yllättävä viha ja kateus pk-seutua kohtaan, johon aina törmään Suomessa matkustaessani? Kuinka vaarallista se nyt on stadilaisen ajatella että Oulu on Lappia, jos se nyt kuitenkin on Lappia lähin (Suomen mittakaavassa) suuri kaupunki? Ei se kaukana Lappia ole kuitenkaan. Mua ei haittaa yhtään, että muille kuin pk-seutulaisille Espoo, Kauniainen, Vantaa ja Helsinki on yhtä kuin Helsinki. He eivät käsitä lainkaan, että Espoo on ihan oma kaupunki, Suomen toiseksi suurin sellainen. Täällä kun asuu niin sitä kateutta ja antipatiaa ei nää, mutta muualla Suomessa se iskee päin kasvoja ja lujaa. Jännä juttu.

Vierailija
12/23 |
31.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta kun näitä kommentteja kuuntelee joka päivä, niin voitko väittää, ettei sua alkaisi huvittamaan???? En siis ole yhtään kateellinen tai mitenkään inhoa ketään pk-seutulaista, huvittunut lähinnä. Enkä minä ainakaan ole ketään juntiksi haukkunut.



Ja ei ole mitään muuton aiheuttamaan kulttuurshokkiakaan, koska tämä muutto on väliaikainen ja onneksi pääsen jo ensi vuonna takaisin Ouluun porojeni pariin. :)



ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/23 |
31.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse asun nykyään pk-seudulla, mutta 24 ensimmäistä elinvuottani asuin Länsi-Suomessa. Ja en minäkään kaikkea tiedä Suomen kaikista mahdollisista kaupungeista, ja tämä tietämättömyys ei ole alkanut vasta reilu seitsemän vuotta sitten, kun tänne muutin...



Voisin kyllä pitää todennäköisenä, että henkilö, joka on kysynyt, pääseekö Ouluun autolla, on joko heittänyt joken, tai sitten pilaillut ap:n kustannuksella, jos ihan oikeasti olet ottanut tuon kysymyksen tosissasi. Toinen vaihtoehto on, että olet hakeutunut sellaisiin piireihin, jotka eivät paljoa muustakaan tiedä... pk-seudulla kuitenkin asustelee noin viidesosa Suomen kansalaisista, joten eiköhän siihenkin joukkoon monenlaista sukankuluttajaa mahdu, voisin väittää, että ap:n otos ei ehkä ole kovin kattava...

Vierailija
14/23 |
31.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

koska tämä muutto on väliaikainen ja onneksi pääsen jo ensi vuonna takaisin Ouluun porojeni pariin. :)

ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/23 |
31.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

polleana olevansa oikein Oulusta niin kaikki ei mene heti polvilleen sen eteen ja sano "kyllä oulu on paras", "miksi muutit paratiisista pois"

Vierailija
16/23 |
31.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta Espoo ei myöskään ole pk-seutu, vaan vain yksi kaupunki täällä.



Ihan samanlaista tietämätöntä niputtamista teet nyt itsekin...

Vierailija
17/23 |
31.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Seurustelin joskus vuonna 0 sieltä kotoisin olevan pojan kanssa, ja hänen ystävänsä olivat kaikki jotenkin pöyristyttäviä. Etenkin se heidän murteensa.... Otantani on kyllä tosi pieni, mutta kuitenkin :)



Itse ymmärrän täpärästi jos joku ei tiedä pääseekö johonkin paikkaan junalla. Junaverkostohan ei pohjoisemmassa Suomessa ole erityisen kattava, joten jos ei ole paljon junaa käyttänyt niin ei välttämättä tiedä mikä on Joensuun tilanne.

Vierailija
18/23 |
31.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä olen asunut ikäni pk-seudulla, mutta suurin osa suvusta satojen km päässä, osa Lapissakin. Kyllä niitä harhaluuloja löytyy sieltäkin, tässä muutamia yleisimpiä (sukulaisten, muualta muuttaneiden tuttujen ja satunnaisten tapaamieni muunpaikkakuntalaisten)



- Vantaa ja Espoo kuuluvat Helsinkiin, puhumattakaan Kauniaisista

- Täällä on lunta hyvin harvoin, ei koskaan enemmän kuin 5 astetta pakkasta jne jne. Vain harvat osaa hiihtää.

- Täällä ei ole luontoa lähimaillakaan, pelkkää Espan puistoa kaikki viheralueet :)

- Pk-seutu on tiiviisti rakennettu, eikä täällä siis ole yhtään metsiä ja peltoja.

- Kaikki helsinkiläiset ovat nirppanokkaisia, hemmoteltuja ja ylimielisiä jotka eivät erota kuusta koivusta eivätkä tiedä mistä maito tulee. Kaikki pukeutuvat aina ihan hillittömän hienosti.

- Etenkin nuorille on epäselvää mikä ero on metrolla ja ratikalla

- Tämä ei nyt liity suoraan Helsinkiin, mutta pikkukaupungin homogeeniseen väestöön kyllä. Ruotsinkieliseltä mieheltäni on kysytty kannattaako hän Ruotsia vai Suomea jääkiekossa. Silloin kun miehelläni oli vielä pitkät hiukset, etenkin maaseudulla ja erityisetsi Pohjanmaalla sitä ei katsottu hyvällä (ja se näytettiin)

- Ns. helsingin herrat ei tiedä mistään mitään - siitä huolimatta että iso osa heistä on alunperin muualta kotoisin.

Vierailija
19/23 |
31.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pk SEUTUA, eikö olekki?! Tyhmä hHelsinkiläinen

Vierailija
20/23 |
31.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja ylipäänsä pk-seudusta mitään?



ps.mitä eikö oulussa ole poroja kaikilla lemmikkinä??

en mä vaan tienny,kun oon kato pk-seudulta:D

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kolme viisi