Kuka muu ei voisi kuvitellakaan tekevänsä piian töitä, esim. sairaanhoitajan?
Musta ei olisi siihen nöyristelijän työhön paskapalkalla. Miten ihmeessä naiset jaksaa?
Kommentit (11)
viikossa töitä, ja on kuukauden kesälomat ym. niin eihän se ole huonostikaan
Sairaanhoitajan työ on vastuullinen ja itsenäinen työ, vaikka potilasrukat eivät sitä tiedä ulos päin. Meidän vastuullemme on siirretty yhä enemmän lääkäreille kuuluvia hommia, jonka vuoksi palkkamme nousu ihan ok. Sairaanhoitajan työ ei ole piian työtä, palkka on sen noin 2300- 2500e/kk eli jonkun mielestä huono palkka, keskiansiota lähentelee jo kuitenkin. Näin vuorotyössä etelä-Suomessa.
En koe olevani kenenkään piika, arvostan työtäni joka potilaan perushoidon lisäksi sisältää ja vaatii tietoa haavojen hoidosta, laboratorioarvoista, sairauksista, lääkehoidosta ym. Usein esim. kipulääkitykseen ja haavanhoitoon liittyvät tehtävät ovat osittain sairaanhoitajan vastuulla sillä tavoin, että hän kysyy niihin liittyviä asioita lääkäriltä. Sh on läsnä joka hetki, lääkäri vain käy osastolla.
Itse ainakin sanon potilaalle, jos koen saavani huonoa kohtelua. Nykyajan lääkärit ovat fiksuja ihmisiä, jotka kunnioittavat sairaanhoitajan ammattitaitoa ja tekevät mielellään yhteistyötä, luottavat hoitajiin.
Minusta sairaanhoitajan työ on arvokasta työtä. Mikäs se ap:n työnkuva on?
olen sairaanhoitaja, mutten missään muotoa koe oelvani piika; sairanhoitajan ammatti vaatii hyvää fyysistä kuntoa, asiantuntijuutta ja ihmissuhdetaitoja. Työ on toldella rankkaa ja vastuullista, siksi vaihdoin alaa.
Kuinka TYHMÄ ihmisen pitää olla, että pitää sairaanhoitajan työtä jonain piian työnä. Eihän piikoja ole enää olemassakaan. Että sä ap olet tyhmä kuin saapas!
terv. ei sairaanhoitaja ammatiltaan
lastentarhan ope, ope, siivooja, pph, kaupan kassa jne
Kaikki tekevät arvokasta työtä, josta maksetaan huonosti.
No mikäs sitten ei ole nöyristelijän työ.
Itse terveyden huollon ammattilaisena en työssäni nöyristele. Palvelen ja hoidan kaikkia potilaita samalla lailla myös haastavia. Asiakaspalvelu on yksi osa minun työtä. Niin työtä teen 2300 euron kuukausipalkalla. päälle tulevat vuoro- ja ikälisät.
jotka ovat siihen erikoistuneita, pidätkö heitäkin piikoinasi ;D :D
kuin vaikkapa minä toimistossa nappuloita painelemassa
mutta en sitä kyllä piiaksi luokittelisi. En vain kestä verta...
Sairaanhoitajat tekevät arvokasta työtä, mitä ei monen muun duunista voi sanoa. Palkka ei päätä huimaa ja soisinkin heille tuntuvan palkankorotuksen.
Just tässä puntaroin, että haluaisin alkaa opiskelun sairaanhoitajaksi. En ollutkaan ajatellut,että jos olisin leikkaussalissa sairaanhoitajana olisin piika... Heh. Ja paska palkka... No miten sen nyt ottaa. Tietty jos sulla on joku 5000e/kk...