Silmälasien käyttäjät, osaisitteko neuvoa?
kävin näön tarkastuksessa, näössäni todettiin sekä + että miinusta, arvot + 1.25 ja +.0.75, sekä - 0.75molemmissa...optikon mielestä minun tulisi käyttää laseja, onko tämä vain myyntipuhetta vai pitääkö näillä arvoilla olla lasit? k
Kommentit (18)
silmät vaan väsyy helposti. mietin vaan että onko ihmisillä näillä arvoilla laseja? olen ymmärtänyt että pitäisi olla enemmän arvoja? ap
et jos kerta silmäsi väsyvät, niin siinä se syy hankkia ne lasit.
t. nro 8
kyllä tuosta 0,75 lähtien jo laseja usein käytetään
Hyvänäkö sinulla ainakin on lukujen puolesta.
Minä olen joskus kouluaikana erehtynyt kysymään miksi joku oli hankkinut lasit niin pienillä arvoilla ja sain henkilön loukkaantumaan. Hän hankki kuulemma lasit päänsärkyyn johon ne auttoivat.
Ikänäkö kyllä kehittyy niin että vuosikymmentenkuluessa lukusi kyllä kasvavat ja saat käyttää vielä lukulaseja loppuelämäsi eli sinuna nauttisin vielä ajasta kun pärjäät ilman.
Minä en saisi edes leikkauksella yhtä hyviä silmiä kuin sinulla. ;-)
t. puolisokeatapaus
mä näen hyvin vaikka mulla on vahvuudet +3,25 ja -0,75 oikea silmä ja vasen +2,75 ja -1,25. Mutta siristelin huomaamatta silmiäni ja päätä särki+sain ryppyjen alut kulmien väliin. Et ei ole vain myyntipuhetta, miksi menit näöntarkastukseen jos ei ole vikaa? Oliko joku syy kenties?
kun kaverin kanssa ajettiin ja hän näkee tien viitat paljon aikaisemmin kuin minä. myös tietokooneella en pysty istumaan kauaa. en tiedä miksi. johtuuko se noista arvoista vai muusta. ap
ainakin jos haluan selvitä autolla kaupunkiliikenteessä tai luennoida menestyksekkäästi
ne lasit, tarve kerran on, jos silmäsi väsyy konetta tuijotellessa ja jos kerta et tien viittojakaan hyvin enään näe. Hanki lasit tai piilarit, piilareitakin saa monesti kokeiluun lähes ilmasiks, et hanki jotain. Itselles vain hallaa teet, et meille muille.
Jossain vaiheessa lukemisesta alkoi tulla työlästä ja päänsärky lisääntyi varsinkin reilumman lukemisrupeaman jälkeen. Tietokoneella ja tv:tä katsellessa meinasti tarkennus karata vähän väliä, joten painuin näöntarkastukseen.
En tiedä ihan tarkalleen mitä tuo sylinteri on, mutta kovin suuret vahvuudet ei ole linsseissä, sen verran optikkokin sanoi.
ja pitkään mietin, että investoinko laseihin vai en. Hetkeäkään en ole katunut hankintaani. Onhan se kiva nähdä luennolla ja autonratissa. Ja päänsäryt vähenivät huomattavasti.
mä näen hyvin vaikka mulla on vahvuudet +3,25 ja -0,75 oikea silmä ja vasen +2,75 ja -1,25. Mutta siristelin huomaamatta silmiäni ja päätä särki+sain ryppyjen alut kulmien väliin..
Mulla on samat vahvuudet. Mitään ei näe muuta kuin sumua ilman kakkuloita.
En missään tapauksessa pärjäisi ilman laseja. Toivottavasti et ainakaan aja autoa tuolla näkökyvyllä!Ap turha niitä silmälaseja on kauhistella itsekkin käytän piilolinssejä ja silmälaseja maun mukaan.
no näen kyllä ja sitä silmälääkärikin ihmettelee, mutta lasit on olleet käytössä pahvi jo pian 30 vuotta, tosin jatkuvassa käytössä vasta vajaa 5 vuotta. Eli jos aamusta asti olen ilman laseja näen ihan hyvin, jopa niin että selviän näön tarkastuksesta puhtaasti eli en tarvitse ajaessa laseja, mutta käyttän jos ajan, koska näen tarkemmin ja silmäni ei väsy+ei tule päänsärkyjä. Että näin, sokea lepakko en ole toisin kuin sinä.
mikä tuossa arvossa on hajataittoa? Sain tänään lasit. Auttaa eniten lukemiseen, liikenteessä kokeiltuani huomaan näkeväni tekstit tarkemmin mutta en paljoakaan kauempaa. ap
mä näen hyvin vaikka mulla on vahvuudet +3,25 ja -0,75 oikea silmä ja vasen +2,75 ja -1,25. Mutta siristelin huomaamatta silmiäni ja päätä särki+sain ryppyjen alut kulmien väliin..
Mulla on samat vahvuudet. Mitään ei näe muuta kuin sumua ilman kakkuloita.
En missään tapauksessa pärjäisi ilman laseja. Toivottavasti et ainakaan aja autoa tuolla näkökyvyllä!
Ap turha niitä silmälaseja on kauhistella itsekkin käytän piilolinssejä ja silmälaseja maun mukaan.
Noilla vahvuuksilla näet hyvin ilman lasejakin, jos silmälihaksesi jaksavat tehdä töitä ja pitää kuvan skarppina. Jos oireita on ja silmien väsymistä, niin hankkisin silmälasit.
T:silmälääkäri
Mulla on uudehkot silmälasit suunnilleen samoilla vahvuuksilla. Silmät väsyi kun joutui korjaamaan koko ajan. Päänsäryt väheni, silmät "lepää" laseja käyttäessä:)
kun epäillään että "optikko yrittää vaan myydä lasit". Jokainen päättää itse tarviiko lasit vai ei, voidaan vaan suositella. Useinmiten jos ihminen menee näöntarkastukseen, siihen on joku syy...
T.optikko
sehän se kertoo sen että tarviitko laseja