Paljonko tarjoaisit tästä asunnosta?
Kommentit (11)
Kiitos kaikille vastauksista ja vinkeistä!
joten pistätkö kohteen numeron.. helpompi löytää.
olen ehkä turhankin kriittinen. Lisäksi olen juuri kehäkolmosen ulkopuolelta ;) Mutta asiaan - olisin valmis tarjoamaan 199000 euroa. Perusteluna tälle; keittiö pitää laittaa uusiksi, huoneet ovat kovin pienen oloiset, kaksikerroksinen versio tietää aina hukkanelijöitä, pesukone suihkuhuoneessa - pitäisi remontoida (kaipasin KHH, varsinkin kun perheessäni on koira ja kaksi lasta), pinta materiaalit menisivät uusiksi ym. Hyvää kohteessa on sijainti.
joten pistätkö kohteen numeron.. helpompi löytää.
Me ostettiin Laurinlahdesta asunto 2 v sitten. Hintapyyntö oli 249 000 ja me maksettiin 225 000 ja oltiin tosi tyytyväisiä, kun saatiin noin paljon tingittyä. Kuulostaa hurjalta, että 270 000 asunnosta kehtaisi edes tarjota 199 000.
Tuonikäisessä voi tulla eteen isoja remonttejakin. Laurinlahti on toki hyvää aluetta. Mutta reippaasti kannattaa tinkiä.
Ja asunto on siistin ja neutraalin näköinen, ja parketti näyttää hyvälaatuiselta, eli vaikka asunnolla on ikää, niin näyttää silti ihan hyvältä. Pienihän tuo toki on, mutta varmaan kannattaa selvittää toteutuneita hintoja alueelta. 10% on se perinteinen nyrkkisääntö siitä, mistä tinkimisen voi aloittaa, mutta nyt jos kaupat ovat hidastuneet voi tietysti aloittaa vähän alempaa.
Ja kehtaahan sitä tarjota mitä haluaa, tyhmää minusta on asuntokaupassa lähteä esittämään välittäjälle jotakin, kyllä ne välittäjätkin osaavat ajaa omaa etuaan aika röyhkeästi.
tiiliverhoilu on julkisivuna kestävä ja hyvä, pohjaratkaisu kohtuullinen, neliöitä aika vähän 4h+k asunnoksi, Laurinlahden aluetta en tunne, onko alueena arvostettu.
Yhtiö on aika pieni ja rakennusvuosi vähän arveluttava, tarkastaisin kyllä rakenteet huolella ennnen tarjouksen jättämistä. Jos olisivat ok, tarjoisin 250 000 jos oikeasti haluaisin asua tuossa asunnossa.
(perustusten toimivuudesta ja salaojista ym). Kattorakenne (tsekkaile netistä elinkaari sellaiselle katolle). Julkisivu? Ikkunat? (kysele mitä korjauksia ja vikoja edellämainituissa on ollut).
Kylppäri varmaan jo vaatii uusimisen eli vedeneristeet ei varmaan enää skulaa eikä ole nykyvaatimusten mukaiset. Nuo varmaan selvittäisin. Ja sitten miettisin hintaa.
(siis se myyntihintaosuus) - jos haluaisin k.o. asunnon.
Mä en ymmärrä sitä että jengi aina inisee "sitä ja tätä pitää remontoida". Yleensähän asunnon hinnassa ON JO huomioitu sen kunto ja se jos tarttee remontoida. vasta remontoiduista tyylikkäistä pyydetään enemmän.
Eri juttu sitten on, jos kämppä on hiljattain rempattu, mutta johonkin junttityyliin niin että haluaisi kuitenkin kaiken repiä itse alas. Tällöin myyjä olettaa saavansa jotain hyötyä remontista, ja ostaja ei ole siitä valmis maksamaan -> yleensä parempi etsiä toinen asunto (ellei myyjä ole pahassa pakkoraossa).
Joku sanoi yhtiövastiketta kalliiksi - mun mielestä se oli kyllä ihan edullienn! Kannattaa huomioida että oli KAUKOLÄMPÖ eli lämmitys sis. Ja osa vastikkeesta oli siis lainaosuutta. (Meillä on vastike 360 eur 120 neliön paritalossa, ILMAN lainaosuuksia!)
Mä en ymmärrä näitä hirveitä tinkijöitä, me ei olla ikinä tingitty edes 10 %:a, eikä toisaalta annettu myydessäkään - mutta varmaan vaikuttaa kämpän lähtöhinta, kunto ja sijainti niin, että ei ole ollut syytäkään.
Alueena tuo on arvostettua, joten sikäli "varmempi" sijoitus kun esim. jostain Keski-Espoosta tai Pohjois-Espoosta.
on tarkastettava, löytyykö tuuletusraot, eli rako joka 3. tiilen välissä alimmassa tiilikerroksessa. Salaojitukset on tarkistettava, onko niitä. Tuohon aikaan niitä ei ole tarvinnut olla, mutta on tiedettävä missä mennään.
Olen muuttanut Laurinlahteen vuonna 1980 jolloin se oli melkein pelkkää metsää ja todella kaukana palveluista. En tiedä onko se edelleenkään palvelujen äärellä - onko Laurinlahdessa yhtään ruokakauppaa? Koulu ja puisto löytyy, sen tiedän, ja bussit tietysti kulkee Lippulaivaan ja Soukkaan. Mutta ota niistäkin selvää ja mieti, palveleeko tuo teitä.