Lapset ja töllö
Millaisia rajoituksia teillä on lastenne tv:n ja dvd:n katseluun? Meillä nelivuotias saa katsoa telkkarin lastenohjelmat ja lisäksi usein vielä jonkun tallennetun jutun tai dvd:n. Mutta tuppaa silti lipsumaan, kun vauva vaatii aikaa ja voimia. Kauhistuttaa vaan, kun nelivuotias osaa niin paljon eri leffojen vuorosanoja ulkoa. Että sieltäkö hän raukka suurimman osan virikkeistään saa. Syyllisyys kalvaa.
Kommentit (4)
Aina ei niitäkään vaan touhuavat omissa leikeissä.
Yhtä hyvinhän niistä oppii sanavarastoa ym. kuin esim. kirjoista. Eikä lapset niitä kuitenkaan loputtomiin jaksa katsoa.
-aamuohjelman nauhoitan,nyt kun tulee niin yleensä muumin,poika (5v) katsoo tän aamupesujen ja aamupalan jälkeen kun meen imettään vauvaa
-päivällä katsoo 30min-1h jotain tuossa klo 14-15 kun nukutan vauvaa (imetän ja laitan partisille ja joudun heijaamaan)
-illemmalla katsoo nauhoitetun pikkukakkosen iltapalan aikaan kun teen taas vauvahommia... imetän,kylvetän,laitan nukkumaan
Noissa väleissä esim ulkoillaan (joka päivä n 2h),tehdään askarteluja ja poika leikkii omiaan
Lapset 6 ja 2v. Katsotaan iltalastenohjelmat (vkonloppuisin aamulastenohjelmat) ja joskus (ehkä kerran viikossa) joku muu dvd. Sairaana saa katsoa sekä aamun että illan lastenohjelmat + dvd:n, muuten käy sisällä aika niin pitkäksi ja rauhoittuu edes noiksi ajoiksi.
Mutta jos vauva vie voimat, anna lapsen katsoa. Kun jaksamista taas riittää, rajoitat sitten.