Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Amoxin comp ja raskaus :(

Vierailija
25.10.2008 |

Tulehtuneeseen haavaan määrättiin kyseistä lääkettä. Pakkausselosteessa lukee, ettei lääkettä saa käyttää raskauden aikana paitsi jos lääkäri suosittelee. Oon nyt ihan epätoivoinen et mitä teen... Oon rv 9 ja sanoin olevani raskaana.



Lääke imeytyy istukkaan!



Varotoimenpiteenä Amoxin comp -valmisteen käyttöä raskauden aikana tulisi välttää, ellei lääkäri ole arvioinut käytöstä saatavaa hyötyä mahdollisia haittoja suuremmaksi. Molemmat vaikuttavat aineet kulkeutuvat istukan läpi sikiön verenkiertoon ja erittyvät myös äidinmaitoon Tämän vuoksi ripulia ja hiivojen aiheuttamaa limakalvojen kolonisaatiota saattaa esiintyä imevällä lapsella ja imetyksen keskeyttäminen voi joissakin tapauksissa olla tarpeen. Herkistymisen mahdollisuus on syytä ottaa huomioon.



Mitä tekisin? Pitäiskö lopettaa lääkitys? Onko miuta jotka syöneet sitä?

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
25.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

"Tiedot noin 560 raskauden aikaisesta altistumisesta osoittavat, että amoksisilliinin klavulaanihapon yhdistelmällä ei ole haitallisia vaikutuksia raskauteen tai sikiön/vastasyntyneen terveyteen."



Itse söin kyseisen kuurin raskaana ollessa poskiontelontulehdukseen. Ei tosin auttanut, vasta punktiolla asia hoitui.



En olisi huolissani. Jos kerta sanoit olevasi raskaana, niin eiköhän lääkäri ole punninnut asiaa. Jos haava ei muuten ole parantunut, niin se vaatii antibioottia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi yksi yksi