Tee diagnoosi - mikä virustauti?
Ensimmäisenä sairastui kuusivuotias, oireena korkea kuume ja kurkkukipu. Sairaus kesti kolme päivää. Nyt sairaina ovat nuoremmat lapset, oireet samat ja vauvalla lisäksi puneiais pieniä näppyjä ranteessa ja vaippa-alueella.
Kaikilla vatsa löysällä, eikä ruoka maistu. Lisäksi esikoinen on pissannut sänkyynsä kolmena yönä ja housuihin kahdesti tänään - sikäli ihmeellistä, että onollut yökuiva jo parivuotiaasta, eikä vahinkoja satu juuri koskaan. Myös minulla kuumetta, vatsa- ja kurkkukipua sekä suussa arkuutta.
Veikkauksia/tietoja - mikä meillä on ja kauanko tätä kestää?
Kommentit (5)
Eivätkä oikeastaan ole rakkuloita. Voisiko silti olla enteroa?
yksi jo parantunut. Aika helposti tarttuva on, koko päiväkotiryhmä on pienimmällä on saanut tartunnan
Ihanaa, kun av ei koskaan petä. Noita näppylöitä löytyi myös kuusivuotiaan käsistä, eli melko varma tapaus ollaan. Tämä kaikille jkl:äisille tiedoksi ;)
OLI MYÖS MEIDÄN PERHEELLÄ