Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vauvavuosi ja ekaluokkalainen?

Vierailija
02.11.2008 |

Olin alunperin vähän ajatellut, että voitaisiin yrittää kolmatta lasta niin, että olisin kotona äitiyslomalla, kun esikoinen menee kouluun. En ollut tästä ajatuksesta puhunut kaverilleni, joka on ala-asteen opettajana. Hän sitten alkoi ihan toisen asian yhteydessä puhumaan, miten on huono juttu, jos sekoittuu vauvavuosi ja kouluun meno, että siinä ei ehditä sitten huomioida sitä kouluunmenijää.



Kaveri on varmaan oikeassa. Toisaalta äitiysloma ois ainoa mahdollisuus olla ylipäätään kotona, kun esikoinen menee kouluun.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
02.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kotona ollessasi ehdit ihan hyvin huomioida myös ekaluokkalaisen jonka koulupäivät ovat kumminkin vain kolmetuntisia.

Vierailija
2/4 |
02.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse olen luokanopettaja ja olen ajatellut tehdä samalla tavalla. Tosin ehkä niin, että olisin sekä eskarivuoden että ekaluokan kotona.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
02.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta meillä se sujui ainakin ihan kivasti, olin tyttären ekaluokan mammalomalla kolmosen kanssa.



Miksi sitä koululaista ei muka huomioitaisi?? Meillä koululainen tuli kotiin just vauvan uniaikaan ja läksyjä ehdittiin tarkistella rauhassa yhdessä ja jutella koulupäivästä välipalalla enne kuin vauva heräsi. Läksyjen ja välipalan jälkeen ekaluokkalainen porhalsi ulos kavereineen eikä siis äitiä kaipaillu ennen ruoka-aikaa :D



Illalla yhdessä isän tai minun kanssa varailtiin koulukirjat ja vaatteet seuraavalle päivälle jne.



Minusta tuo on ihan kiinni omasta asenteesta ja onhan sillä ekaluokkalaisella isäkin, voihan sekin osallistua, vaikka kuunnella sitä lukuläksyä illemmalla jollei sitä ehdi äiti päivällä kuunnella..



Siitä vaan,meillä ainakin tyttö oli hyvillään kun sai tulla koulusta suoraan kotiin eikä tarvinnu jäädä mihinkään kerhoihin!

Vierailija
4/4 |
02.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

No en kyllä ymmärrä tuota pointtia. Meillä oli noin että olin pojan ekan luokan kotona ja ihana oli olla kotona, kun poika tuli koulusta ja tehtiin yhdessä läksyt jne. Nyt kun olen työelämässä, niin en ehdi läksyjä vahtia (onneksi mies on kotona ja vahtii). Kyllä mä ainakin ehdin mainiosti huomioimaan kouluun menijää - vein kouluun, välillä hainkin, laitoin välipalan, juteltiin yhdessä, pelattiin korttia jne.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kahdeksan kaksi