Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko kukaan katunut asunnon ostoa?

28.12.2006 |

Lähinnä siinä mielessä, kun joutuu ottamaan ison lainan. Onko laina koitunut sillä lailla rasitteeksi, että ostaminen on ihan kaduttanutkin?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
28.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

koska asuntojen hinnat ovat nousseet sellaista vauhtia, että vaikka lainaa olisi ollut " liikaakin" , niin aina on päässyt voitolle vähintäänkin myydessään asunnon pois.



Sen sijaan viime laman aikaan asuntojen hintojen laskiessa varmaan aika moni katui asuntokauppojaan...



Ja tulevaisuudesta ei kai kukaan voi sanoa yhtään mitään.



Itse olen katunut lähinnä sitä, että olen " liian varovaisesti" asuntoja ostellut, olisi tietty kannattanut ostella enemmän ja isompia ja vaikka minkälaisilla lainoilla... Mutta jälkiviisaus on tietysti sitä helpointa viisautta ;)

Vierailija
2/3 |
29.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

...asuntojen hintojen nousu on mielestäsi hyödyttänyt tavallista asuntovelallista? Tilanteesta on hyötynyt vain välittäjät, ja ne jotka ovat myyneet asunnon kovaan hintaan ja muuttaneet vuokralle. Isompaan vaihdettaessahan väliraha on vain kasvanut.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
29.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Oliko kysymyksesi osoitettu minulle?



En kai missään väittänyt että asuntojen hinnannousu olisi hyödyttänyt tavallista asuntovelallista vai väitinkö?



Kysymys kuului, että onko asunnon osto kaduttanut. Vastasin, että en usko kovin montaa viime vuosina ostanutta kaduttaneen - ja syy on tietysti juuri tuo mainitsemasi asuntojen hinnannousu: jos ei olisi ostanut asuntoa muutamia vuosia sitten niin nyt se olisi vielä kalliimpi (tulot eivät ole nousseet samassa suhteessa ja säästämällä ei olisi ikinä enää päässyt samaan asuntoon kuin lainaa ottamalla) ja jos asuisi vuokralla, niin halpojen korkojen aikana sekään ei olisi kovin kannattavaa.



Tottakai isompien asuntojen hinnat nousevat enemmän ja välirahat kasvavat - siksipä juuri kaduttaa lähinnä se, että ei jo alunperin vuosia sitten ottanut vielä vähän enemmän lainaa ja ostanut vielä vähän isompaa asuntoa jolloin se maksettava kokonaissumma olisi ollut pienempi (tai vaihtoehtoisesti lopullinen asunto suurempi) kuin myöhemmin vaihtamalla ja niitä aina vain suurempia välirahoja maksamalla ;)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kuusi kahdeksan