Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Koulun aloittaminen Ruotsissa

07.10.2005 |

Meillä on ensi syksynä edessä koulun aloittaminen ja tällä hetkellä on mietinnässä hyvä koulu. Onko kenelläkään kokemuksia Tukholman " Sverigefinska skola" :sta?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
09.10.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset
Vierailija
2/2 |
13.10.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Moi,

meillä tosiaankin kolme jo kouluikäistä lasta. Ovat nyt käyneet englanninkielistä koulua (kun asuimme 2,5 vuotta Sydneyssä). Nyt kuitenkin 5-luokkalaisen jatko kuudennelle takkuaa siihen malliin, että olemme harkinneet koko porukan (1- ja 3-luokkalainen myös) vaihtamista suomenkieliseen kouluun Botkyrkaan. Juttelin rehtorin kanssa ja ensi viikolla menemme katsomaan paikkaa. Laitoin kysymyksen myös tuolle ruotsimammojen listalle. Kun saan lisätietoa, voisin laittaa sitä tänne eteenpäin.

Ainakin näin näkemättä koulu vaikutti mukavalta, pieni ja kyläkoulumainen, jossa vanhemmat aktiivisesti mukana. Sopisi meidän perheellemme hyvin. Mutta siis, laitan tietoa, kun olen itse asiasta viisaampi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kuusi yksi