Hätäsektion jälkeinen synnytys pelko
Hei.
Haluaisin kuulla asiallisia kommentteja/neuvoja/tarinoita miten on hätäsektion jälkeen seuraava raskaus ja synnytys mennyt. Millainen synnytys tapa ollu?
Itselläni ollut hätäsektio 01/2014 ja olen raskaana. Lapsille tulee ikäero n.1v 2kk
Itselleni jäi hirveä synnytys pelko. Tai oikeastaan synnytys ei pelota mutta kaikki muu kyllä.
Pelkopolille varmaan joskus pääsen mutta se "joskus" ei tunnu nyt lohduttavan.
Jos jollain olisi omakahtaisia kokemuksia ni mielellään kuulisin :)
Kommentit (4)
Mukava kuulla että kaikki mennyt hyvin vaikka noinkin lyhyt aika sektiosta.
Itse olen kuullut lähinnä näitä "ei saa synnyttää kahenvuoden sisällä tai kaikki repee" tarinoita.
Neuvolasta on sanottu vain että turha sitä on vielä miettiä, vaikka ensimmäisellä käynnillä ilmoitin että pelottaa synnytys.
Pelottaa jos joutuu uuteen sektioon ja pelottaa jos onkin alatiesynnytys:D
Viime kerralla olin jo valmiiksi sairaalassa ja silti tuli todella kiire leikkaukseen, menetin melki kaksi litraa verta ja oli jotenkin traumaattinen kokemus. Eikä auta että lääkäri vaan totesi että koska meiltä on aika pitkä matka sairaalaan niin olisi vauva varmaan kuollut ja munkin henki vaarassa. Nyt sentään kummatkin selvittiin hyvin leikkauksesta ja sen jälkee .
Jospa se pelkopolilla käynti auttaisi:)
AP
Mun esikoinen syntyi rv 30+0 hätäsektiolla irronneen istukan vuoksi. Minäkin olin onneksi jo sairaalassa, muuten en ehkä istuisi tässä.
Toinen vauva syntyi rv 39+0 alateitse, synnytys meni kuin oppikirjoissa.
Nyt odotan kolmatta, ihan turvallisin mielin. Käy ihmeessä juttelemassa, se auttaa :)
Ekalla ja tokalla siis reilu 2 vuotta ikäeroa :)
Minun esikoinen leikattiin nukutuksessa hätäsektiolla vuotavan istukan takia. Olihan se melkoinen kokemus, mutta onneksi hengissä selvittiin kummatkin. Minäkin vaikka menetin paljon verta.
Toinen syntyi 11kk myöhemmin ihan tavallisesti alatie synnytyksellä. Kaikki meni hyvin ikävää repeämää lukuun ottamatta, mutta sillä ei ole mitään tekemistä sektion kanssa.
Minullakin jännitti, mutta synnytystapa-arvio tehtiin rv 36 paikkeilla ja ei ollut mitään estettä synnytykselle,koska kaikki oli hyvin sektion jäljiltä.