Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Vauvakuume, synnytys ja taaperot
A-vitamiini porkkanoissa
26.03.2014 |
Moikka,
Tietääkö joku onko porkkanassa retinolia vai pelkästään karotenoideja?
www.fineli.fi sanoisi, että on mutta en ole varma onko tuo vain laskettu arvo, jonka elimistö voisi muuttaa porkkanoissa olevista karotenoideista.
Mietin vaan, kun tuon mukaan kilosta porkkanoita voisi saada kerta-annoksena jo vaarallisen määrän A-vitaaminia raskausajalla. Olettaen, että siinä tosiaan on tuon verran A-vitamiinia valmiissa retinoli muodossa.
http://www.fineli.fi/food.php?foodid=300&lang=fi
A-vitamiini RAE
774.1
µg
summattu osatekijöistä
THL:n tuottama
karotenoidit
11326.1
µg
summattu osatekijöistä
THL:n tuottama
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Vauvakuume, synnytys ja taaperot
Muistelen jostakin lukeneeni, että porkkanoissa olevasta a-vitamiinista ei tarvitse olla huolissaan, koska se on sellaisessa muodossa, että keho valmistaa siitä tarpeellisen määrän a-vitamiinia mutta ei kuitenkaan enempää kuin tarvitsee. A-vitamiinilisäthän on siksi kiellettyjä, koska ne ovat valmista kamaa ja niitä voi siksi saada liikaa. (Muistelen myös että beetakaroteenitabletteja saisi syödä samasta syystä, koska niistä keho itse valmistaa tarvittavan määrän a-vitamiinia eikä sitö voi Saada liikaa)