alkuraskauden ultra
Oletteko monet käyneet alkuraskauden ultrassa? Itselläni menossa rv 5+6, eli huomenna ollaan jo seitsemännellä viikolla :) Ensimmäinen raskaus kyseessä ja alavatsakipuja on ajoittain ollut.
Neuvolan sain vasta joulun jälkeen, 28.12. Silloin mennään siis jo 10.viikolla. Haluaisin tietää, käykö monet alkuraskauden aikana yksityisellä ultrassa? Onko se "kannattavaa", jos meneekin kesken? :s
Kommentit (5)
Kiitos vastauksestasi Cassandra.
Mietin kyllä että se voisi olla hyvä käydä ultrassa, kun mullakin on ollut epäsäännöllinen kierto...
Kävin ultrassa yksityisellä rv 7+6, koska jostakin syystä pelkäsin, että mitäs jos se onkin kohdunulkoinen. Sehän tekee pahaa jälkeä, ellei kuivu itsekseen, joten en halunnut ottaa riskiä, kun lasten saaminen kuitenkin oli/on pitkään ollut jonkinmoinen pakkomielle (ainakin niiden kavereiden mielestä, joille ei vielä ole vauvakuume iskenyt...). Kävin Mehiläisessä ja hinta oli muistaakseni 127 euroa kelakorvauksen jälkeen.
Mielestäni käynti oli kannattava juurikin tuon varmistuksen vuoksi. Ei tarvinnut miettiä jokaisen vihlaisun tai hartiakivun kanssa, että pitääkö lähteä tarkistettavaksi. Sinulla tosin se on sen verran myöhään, että ongelmat olisivat jo ilmenneet muutenkin.
Keskenmenon kannalta voisi ehkä miettiä, kumpi tuntuu pahemmalta: että näki lapsensa vai että jäi näkemättä. Moni on sanonut, että sikiö tuli paljon todellisemmaksi, kun sen näki ultrassa. Joillekin se voi olla lohtu, toisilla taas pahentaa oloa. Mutta aika spekuloinniksi menee, kun ei ole omaa kokemusta, joten ei kannata kovin vakavasti tuota ajatustani ottaa. :)
Minä pääsin kunnalliseen keskusneuvolaan varhaisultraan raskausviikolla 8,koska kärsin todella voimakkaista pahoinvoinneista,vatsalla oli tunne että vyötä vedetään tiukemmalle ja epäilys monikkoraskaudesta. Ultrassa selvisikin tuohon kaikkeen syy - sikiöitä on kaksi.
Helmiina 33+3
Minun on pakko myöntää, etten tiennyt edes mahdollisuudesta mennä noin alkuvaiheessa ultraan. Ensimmäinenhän tämä on eikä kaveripiirissäkään ole vielä paljon vauvoja, joten jutut raskaudesta yms eivät ole kauheasti levinneet.
Minä olen menossa tavalliseen sikiöseulontaultraan vasta viikon päästä eli 28. päivä. Olen silloin viikolla 12. Toisaalta eipä tässä sen kummempia ongelmia ole ollutkaan.
Meillä oli mahdollisuus päästä ihan kunnallisesti. Olin jo varannut ajan yksityiselle, kun soitin neuvolaan ja peruin sitten sen kun kuulin, että pääsen ihan kunnan maksamanakin. Itse kävin viikoilla 8+3 eli vähän myöhään, mutta toisaalta syke erottui sitten jo hyvin. Halusin nimenomaan varmistuksen sille, että alkio on oikeassa paikassa ja sen sydän sykkii. Tuolla alkuraskauden ultrassa myös tarkistetaan raskauden kesto, minulla se oli pari päivää pidemmällä ja la määräytyikin sitten ultran, eikä viimeisten kuukautisten mukaan (mulla oli edeltävästi epäsäännöllinen kierto). Eli jos haluat varmistuksen sille, että mahassa on elämää ja tietää raskauden keston, suosittelen. Toisaalta mikään tutkimus ei voi taata, että vauva syntyy terveenä ja täysiaikaisena.
Näppituntumalla veikkaisin, että suurin osa odottajista tuolla alkuraskauden ultrassa käy, joko yksityisesti tai kunnallisesti.
Alavatsakivuthan kuuluvat raskauteen ja voivat olla ihan hyvänlaatuisia, kun kohtu kasvaa. Mutta jos arveluttaa, niin suosittelen kyllä varhaisultraa.
Onnea odotukseen :-)