streptokokkitulehdus
Kärsin alavatsan menkkamaisista kivuista ja lääkärin passitettua minut testeihin löysivät streptokokkitulehduksen, hoitona penisiliinikuuri.
Onko kellään kokoemusta ko. tulehduksesta? Mitkä olivat hoitotoimenpiteet?
Nettiä hetken selattuani huomasin, että ilmeisesti tässä(kin) asiassa on kaksi koulukuntaa, toiset lääkärit ovat sitä mieltä, että lääkitys on turhaa koska tulehdus kuitenkin uusiutuu. Oikeana menetelmänä pidetään antibioottikuuria äidille synnytyksen yhteydessä ja vastasyntyneelle lapselle. Lapselle tämä voi siis ilmeisesti aiheuttaa synnytyksessä jonkun sortin tartunnan/taudin, joka voi olla jopa hengenvaarallinen.
Omassa neuvolassa olivat sitä mieltä, että lääkekuuri vaan napaan ja that' s it.
Mikäli tulehdus on kuitenkin vaarallinen lapselle synnytyksen yhteydessä, kuinka neuvolassa voivat suhtautua noin välinpitämättömästi asiaan?
Kokemuksia ja mielipiteitä kehiin!
Raskausviikkoja minulla on nyt 19+1, viimeisen ultran mukaan 20+1
Kommentit (10)
Itselläni synnytys alkoi vesien menolla ja todettiin emättimestä otetusta lapsivesinäytteestä streptokokki. Silti en saanut antibiootteja heti, vaan vasta yli 24 tunnin kuluttua vesien menosta, kun minulle nousi kuume. Synnytys ei siis käynnistynyt ja olin osastolla, jossa crp-arvoa seurattiin. Jonnekin vain taisi ainakin kaksi näytettä hukkua :( Ilmeisesti synnytyksen aikana saamani antibiootti ei ennättänyt purra, sillä lapsi jäi kotiuduttuamme antibiooteille viikoksi sairaalaan.
Itse siis ihan ehdottomasti syön kuurin raskausaikana, jos minulta streptokokki tämän raskauden aikana löytyy. Lisäksi vaatisin synnytyksessä antibiootit mahdollisimman pian, mikäli vedet menisivät, eikä lapsi pian syntyisi ja streptokokkinäyte olisi positiivinen.
Mulla oli esikoisen aikana juuri tuo streptokokkitulehdus ja sain raskauden aikana siihen lääkityksen. Kertoivat neuvolassa ja lääkärissä, että ellei sitä hoideta, saattaa vauva syntyä ennenaikaisesti. No, tyttö meni 9 pv yli lasketun. Mulla siis oireina oli kovat ennenaikaiset supistukset, n. rv 20+ lähtien.
Synnytyssalissa laittoivat tipalla mulle vielä estolääkityksen, kun tiesivät tästä bakteerista. Aiheuttaa tosiaan vastasyntyneelle ärhäkkää hengitystieinfektiota, joten varmuuden vuoksi laittoivat sen tipan. Lääkitys oli jo raskauden aikana purrut, mutta kuulemma on aina tapana tuo varmistus, ainakin Taysissa. Oli siis ainakin 5 vuotta sitten... Terve 10 pisteen tyttö syntyi ja terveenä pysyikin!
Minulla todettiin streptokokki, kun olin supistusten vuoksi sairaalassa (keskussairaalassa) hoidossa. Sanoivat, että sitä on ihan turha hoitaa, sillä se ei aiheuta supistuksia ja että se kasvaisi takaisin, kenties vielä pahempana sillä antibiootit tappavat myös niitä hyvä bakteereitakin. Synnytyksessä sitten saan antibiootin, jos vesien menosta on kauan (12 tuntia) tai synnytän ennenaikaisesti. Streptokokki on tartuttavimmillaan jos se elää pissassa, sillä silloin kontaminaatio on laajempi ja vauvakin sen saa herkemmin. Ihan normaalissa, sujuvassa synnytyksessä streptokokki harvoin aiheuttaa ongelmia.
Toisen raskauden aikana, en muista mihin aikaan löydettiin. Mitään supistuksia se ei mulle aiheuttanut. Sain kuurin, vaikka lääkäri heti sanoi, että antibioottitipan saan sitten vielä synnnytyksessä. En sitten kuitenkaan saanut ( en muistanut itse pyytää ;) ) Vauvalla oli silmät rähmässä puoli vuotta, mitkään tipat ei auttanu. Keitetyllä vedellä pyyhittiin jne. Siten käytiin oikein silmälääkärillä, otettiin viljely, ja tämä sama bakteeri löytyi sitten syyksi. Saatiin sellaset kunnon tipat, eikä oo sen jälkeen ollu tulehduksi.
Sehän on todella yleinen bakteeri ja yllättävää, ettei sitä testata kaikilta synnyttäjiltä. Vaikka tosiaan se ei aina aiheuta minkäänlaisia ongelmia.
Minulla todettiin myös edellisessä raskaudessa streptoB ja silloin totesivat neuvolassa vain että hoidetaan sitten synnytyksen yhteydessä suonensisäisellä antibiootilla. Sanoivat että vaikka söisin kuurin ennen synnytystä niin se saattaa tulla kuitenkin takaisin. Nyt kun olen uudelleen raskaana niin eivät edes testaa onko minulla kyseistä streptokokkia vaan merkitsivät suoraan neuvolakorttiin että se on tälläkin kertaa, ilmeisesti sitten synnytyksen yhteydessä taas lääkitään.
Minulla oli streptokokki viime raskaudessa. Tosin se todettiin vasta pojalla eli oli jo raasu saanut tartunnan (synnytys alkoi vesien menolla ja kesti yli 24h). Tosin mitään tulehdusta se ei onneksi pojalle aiheuttanut; ainoastaan sen, että sairaalassa seurailtiin pari päivää pidempään (mikä sekin oli tylsää...). Nyt toisessa raskaudessa juttelin lääkärin kanssa ja hän sanoi, ettei streptokokkia nykyään enää hoideta raskauden aikana, koska yksi antibioottikuuri ei oikein pidä sitä loitolla. Tosin taitaa vähentää noita ennenaikaisia supistuksia. Hoitona käytetään antibioottitippaa synnytyksessä. Neuvolakorttiin ei tosin muistanut laittaa merkintää, joten pitää kaiketi mainita itse sairaalassa. Supistuksia on ollut paljon molemmissa raskauksissa jo ennen viikkoa 20.
Minua ei siis ole testattu tässä raskaudessa. Ja jäi sellainen olo, ettei asiaa pidetä kovin vakavana...ei yleensä tartu. Harmitti, koska se nyt on yhden kerran minusta jo tarttunut; ei viitsisi tehdä samoja virheitä. Ja se jäi epäselväksi, että vaikuttaako tuo antibiootti imetykseen. Lääkäri sanoi, ettei yleensä... muttei kuulostanut siltä, että olisi tiennyt.
Luin jostain, että streptokokki usein aiheuttaa ennenaikaisia supistuksia & syntymiä. Ja myös reilu yliaikaisuus on yleistä. Tästäkin kyselin lääkäriltä ja hänestä se oli huvittavaa. Ei kuulema todistettua yhteyttä. Huomasin vain, että tässäkin ketjussa oli tuo toteutunut. Tiedä sitten...
Itse tässä nyt aloin popsimaan penisiliinikuuria, minulla tulehdus ei aiheuttanut supistelua vaan hyvin epämiellyttävää alavatsan kipua. Toivottavasti tähän nyt jotain apua kuurista löytyy, eikä sen syöminen ole yhtä tyhjän kanssa = tulehdus uusiutuu saman tien.
Täytyy sitten itse sairaalassa asiasta kertoa jos eivät sitä neuvolassa näe tarpeellisena korttiin merkata.
eli myös mulla pienen supistelun vuoksi katsottiin tuo näyte ja on positiivinen. tyksissä ei missään tapauksessa lääkitä kuin vasta synnytyksessä, silloin automaattisesti ab tippa, jos vauva syntyisi syystä tai toisesta ennenaikaisena, ilman suojatippaa saattaisi tehdä vauvalle pahan tulehduksen, mutta mun lääkärin mukaan vaikka saisin nyt kuurin, se ei suojaa vauvaa tartunnalta eli jokatapauksessa saisin tipan. bakteeri on nimenomaan emättimen limakalvolla, jolloin alateitse syntyvä saa sen synnytyskanavasta, ei vielä kohdussa ollessaan. Ja kuulemma kun lääkitään, seuraavassa raskaudessa sen saa taas sen ab tipan synnytyksessä. Sektiossa tilanne on eri.
Lilli rv 24+4
Olin just Haikaranpesässä synnytyssuunnittelussa ja siellä ainakin sanottiin, että jos olisi ollut streptokokki, synnytys tapahtuisi antibioottisuojassa. Neuvola ei ehkä tiennyt, muista ottaa puheeksi lääkärikäynnillä.
Irinja vko:lla 36