Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Hammaslääkärikammo

07.02.2006 |

Onkos täällä muita jotka kärsii em. vaivasta? Olen 25-v. ja käynyt hammaslääkärillä viimeksi joskus kouluikäisenä, aikaa on kulunut varmaan ainakin 8 vuotta.. Onneksi minua on ilmeisesti siunattu suhteellisen hyvälaatuisella hammaskalustolla, sillä mitään suurempia vaivoja hampaat ei ole tänä aikan aiheuttanut, vaikka en ole mikään maailman tunnollisin hampaiden pesijä/lankaaja.



Nyt on se päivä kuitenkin väistämättä tulossa.. yksi alaposkihammas on nyt viikon päivät víhlonut niin etten ole välillä saanut edes öisin nukuttua ilman särkylääkettä. Muuten varmaan porskuttaisin hamaan tulevaisuuteen särkkäreiden turvin, mutta kun olen raskaana.. niinpä otin itseäni niskasta kiinni ja varasin itselleni ajan sille paljon pelätylle hampilääkärille. Poraus ei kuitenkaan ole se, mitä eniten kammoan vaan pelottaa mitä ne sanoo mun viisaudenhampaista, joista ilmeisesti ainakin yks on niin huonossa kunnossa että alkaa luultavasti jo murenemaan. Ja hammaskiveäkin mulle on aina tullut helposti, niin että kuinka paljon sitä onkaan päässy kertymään näiden vuosien mittaan. Mutta uskokaa tai älkää, mitään särkyjä tms. ei todellakaan ole pahemmin ollut ennen tätä poskihammasta!



En tiedä mistä tämä pelko on saanu alkunsa, koskaan en ole hammaslääkärissä käymisestä pitänyt, mutta missä vaiheessa se muuttui sellaiseksi että aikaa en varaa ennen kuin " äärimmäisessä" hädässä, sitä en tiedä. Nyt sinne on kuitenkin mentävä.



Rohkaisevia sanoja kaivataan!

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
07.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

etuhampaitten välistä on lähtenyt paikka ja se tosiaan tarvisi korjauttaa ennen kun tulee tummentuma siihen.myös vähän muita hampaita särkee.mulla sitten taas on aika huono hammas laatu että tarvisi käydä useammin tarkastamassa tilanne.

juurihoito tehtiin kerran ja sen takia sain käydä useaan otteeseen hammaslääkärillä ja joku nuori kloppi ei oikein osannut hommaansa ja suu ei kahteen viikkoon auennut paria senttiä enempää.siitä taisin kammoni saada...myös se että tulee kalliiksi joka kerta niin viivyttää ajan varaamista.

viivyttelen sitten tässä sen ajan varaamista siihen asti kun särkee niin paljon ettei tiedä miten päin olisi.

ei tämä varmaan sua kauheesti rohkassut mutta tiedät että muitakin on saman onkelman kanssa.

tsemppiä hampulääkäriin...toivottavasti mäkin saisin jostain rohkasua!!!!

Vierailija
2/5 |
08.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

hei, onneksi on olemassa ammattitaitoisia hammaslääkäreitä, jotka hallitsevat myös kunnollisen kivunlieventämisen. nämä yleensä hoitavat paikkauksen yms. nopeasti ilman turhia ja kipeitä virheitä. ongelma onkin näiden hammaslääkäreiden löytämisessä. kysykää tutuiltanne ja tuttavan tutuilta suosituksia, ihan varmasti jollakin on " taskussa" hyvän hammaslääkärin yhteystiedot. ohessa on linkki hammaslääkäriasemalle, jota voin ainakin itse suositella.

www.medident.fi

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
11.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aikaa edellisestä hammaslääkärillä käynnistä oli vaan ainakin tuplasti enemmän!! Minullakin on varsin hyvät ja kauniit hampaat olleet koko ikäni, tosin yksi takaposkihammas on aiheuttanut lapsesta asti murhetta ja siitä sen poraamisesta ja poraamisesta ja poraamisesta ne hammaslääkäritraumat kai minulle aiheutuivatkin... Vuosi vuodelta siirsin aina sitä ajan varaamista kunnes olin siinä pisteessä, että hampaat vaivasivat päivin ja öin ja se hammaslääkärikammo alkoi tuntua jo pieneltä siihen ahdistavaan tunteeseen verrattuna mikä omaan suuhun liittyi. Pelotti, mitä kaikkea joudutaan tekemään, vedetäänkö viisaudenhampaat tms... Sitten yksi kaunis päivä tuli stoppi ja hetken mielijohteesta tartuin puhelimeen ja varasin ajan! Siihen loppui ahdistus ja hammaslääkäripelko, siihen ajan varaamiseen. Kun se kynnys oli ylitetty, tuntui niin suurelta helpotukselta etten enää tippaakaan pelännyt mitä siellä tullaan tekemään.



Työmaata olikin sitten ihan kiitettävästi... Yksi vanha amalgaamipaikka meni vaihtoon, tuo murheenkryyniposkihammas vedettiin pois, hammaskivi poistettiin ja hampaille tehtiin tehopuhdistus, valkaisu... ja nyt on suu priimakunnossa :-) Päätin ottaa tavaksi vuosittaiset kontrollikäynnit enkä enää ikinä päästä purukalustoani siihen pisteeseen mihin tuo vetkuttelu johti. Jos olisin järkevänä mennyt vuosia sitten hoidattamaan hampaat, olisi tuo yksi hammaskin luultavasti säästynyt...



Kannustan siis sinua ap ottamaan puhelimen reilusti käteen, tilaamaan ajan ja menemään rohkeasti paikalle. Se tilanne suussa vaan pahenee viikko viikolta ja kuukausi kuukaudelta ja joudut ehkä suurempiin toimenpiteisiin mitä kauemmin odottelet. Ei ammattitaitoinen hammaslääkäri ala arvostelemaan tai sättimään sinua vaan ymmärrystä löytyy meille hölmöille pelkääjille. Minullakin pelko ja häpeä oli täysin turhaa. Ei se poraaminen niin hirveältä tuntunut ja se hammaskin vedettiin puutuneena eikä edes oikeastaan sattunut. Oli tietty epämukavaa... Ja sitä paitsi nykypäivänä hammaslääkärin laitteet on niin paljon kehittyneet, että meininki on aivan toista mitä silloin kouluaikoina!



Minä muuten jo aikaa varatessani kerroin etukäteen, että en ole käynyt hammaslääkärissä 15 vuoteen ja ehkä se ystävällinen suhtautuminen siellä langanpäässä kannusti entisestään. Jos törmäät tökeröön kohteluun niin vaihdat vaan reippaasti lääkäriä! Tuttavien suosittelemalle lääkärille on hyvä mennä, kuten joku edellä ehdottikin. Tsemppiä ja uskallusta ap ja muutkin pelkääjät! Sen ajanvarauksen jälkeen on jo paljon kevyempi mieli. Ja varsinkin sitten kun suu on taas priimakunnossa :-)

Vierailija
4/5 |
13.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kädet täristen menin aamulla hammaslääkärille, jolle kerroin että pelkoni takia edellisestä käynnistä on päässyt aikaa vierähtämään useita vuosia. Hammaslääkärinä oli mukava nuori virolaisnainen, joka hiukan vajavaisesta suomen kielen taidostaan huolimatta oli todella pätevä ammatissaan. Vihoitteleva takahammas vedettiin pois ja uskokaa kun sanon, se ei sattunut YHTÄÄN. Puudutuspiikkikin vihlaisi vain puolen sekunnin verran kipeästi, siinä se. Vielä on edessä hammaskiven poisto ja puhdistusoperaatio hammashoitajan toimesta, mutta sitä en oikein osaa pelätä. Myös yksi hammas pitää paikata vielä, aika on kuukauden päähän. Siihenkin suhtaudun suuremmalla varmuudella, kun kuulin että sama hammaslääkäri hoitaa myös sen paikkauksen.



Nyt on sitten ongelmana tämä jälkisärky, panadol kun ei oikein tunnu riittävän viemään kipua kunnolla pois. Muutakaan en oikein voi otta kun raskaana olen, joten kai se on kärsittävä.

Vierailija
5/5 |
14.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yritä kestää jälkikivun kanssa. Itselläni se meni päivässä ohi, tosin ekana päivänä otin pari vahvaa särkylääkettä vähän kuin varmuuden vuoksi. Paraneminen oli kuitenkin nopeaa. En tiedä mitä ohjeita sait lääkäriltä " haavan" kotihoitoon, mutta minun käskettiin purskutella usean kerran päivässä kamomillateellä (ei tietenkään mitään huuhteluja jos verenvuotoa!) sekä syömään ananasta ja papaijaa. Hampaanpoistoa seuraavana päivänä kävin vielä kontrollissa hammaslääkärillä ja hän ruiskutti desinfiointiainetta haavaan. Kivut tosiaan lakkasivat nopeasti, tsemppiä sinulle. Samoin reippain mielin jatkotoimenpiteisiin!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän yhdeksän kaksi