HUHTIKUISTEN TORSTAI
Kommentit (23)
missä kaikki on? synnytämässä?...ja minä täällä vielä roikun=(. koko aamun vihlonut alapäätä..sellasta menkkajomotusta taas..syntyis jo! olen oikeesti kurkkuani myöten täynnä jo...ei jaksa=(..valivalivali
vauva ei näytä mitään hiljenemisen merkkejä...eilenkin niin älytön mellastus kävi. ihana ilma pitänee mennä ulos tytön kaa...
elekee ny kaikki synnyttäkö...
peetu 38+5
Lääkärikuulumisia: lääkäri oli yllättynyt kun olin yhä yhtenä kappaleena. Oli ollut ihan sata varma että meille olisi tullut pääsiäistipu. Lapsiveden määrä oli hieman pienentynyt, mutta edelleen normaali. Kohdun kaula auennut sentin lisää, nyt siis 3 cm auki.
Ongelmana meillä on tämä surkea ajoitus. Maanantaina alkaa miehen kahden viikon työmatkaputki ja kotiapulainen lähtee parin viikon päästä. Tämä vauva saisi siis jo tulla, tai olisi saanut jo tulla. Lääkäri on valmis käynnistämään huomenna aamulla, jos vain haluan sitä. Nyt ei enää käynnistettäisi supolla, koska paikat niin kypsät. Vaan laitettaisi ensin epiduraali (sanoi että kivunsietokykyni aika pieni kun sisätutkimuskin jo sattuú..) sitten puhkaistaisi kalvot ja annettaisiin oksitosiinitippa. Vauva on ollut jo pari viikkoa kiinnittyneenä, häpyluut ja lantio tosi kipeinä. Painoa neidillä nyt 3000-3300g. Eli vauva olisi aika valmis. Virallinen laskettu aika ylihuomenenna, rakenneultran mukaan ensi ke.
Mutta mutta: ajatus käynnistyksestä kauhistuttaa, epäluonnolista mielestäni. Varsinkin tuo kalvojen puhkaisu arvelutttaa, koska edellisissä synnytyksissä kun se on anturin laittamisen takia tehty, on synnytys edennyt turnhankin nopsaan. Niin ja lääkärin mukaan tuskin enää yli viikkoa kestää ja nyt äsken kun olin vessassa, tuli verta. Limatulppaa tai sisätutkimuksen tulosta. Lääkäri tosin sanoi ettei kvenytellyt tuota kohdunkaulaa, koska jo pelkkä kokeilu teki kipeää. No, empä taida uskaltaa enää mennä uima-altaaseen.
Olipahan tuossa sepustusta. Nyt pitäisi sitten vaan päättää, että syntyykö meidän tyttö huomenna vai ensiviikolla. Isompien lasten kannaltakin olisi parempi tuo huominen, sillä sitten isi voisi olla heidän kanssaan kun olen sairaalassa. Arveluttaa jättää pojat kotiapulaisen huomiin pariksi päiväksi.
meitä hiljaisempia palstailioita...
viime yönä innostuin, että joko... 2 tuntia tuli kivuliaita supistuksia 5-7 min. välein...
sitten kun meinasin että soitan vaarin esikoisen vahdiksi, loppuivat =(
Saas nähdä millainen päivä on edessä..
Olisi ihanaa jos pikku herra suostuisi jo tulemaan, olo on tuskainen ja ärtynyt, vaikka ei ole kuin 3 päivää yli lasketun ajan, esikoinen meni 9 päivää, toivottavasti ei ainenkaan tehdä ennätyksiä!
vkolla 37 painoarvio oli jo 3700g, joten senkin puolesta, TULISI JO!
Mukavaa päivää kaikille, eihän sitä tiedä, joko tänään on meidän vuoro...?
Minulla oli samanlaisia tuntemuksia yöllä kuin maapähkinällä. Pari tuntia tuli supistuksia jotka poltteli mahaa ja selkää. Sitten kun päätin, että puoli neljältä nousen sängystä ja soitan äitini meille, niin supistukset alkoivat tulla harvemmin ja harvemmin... Eikä mennyt kauaa niin sain nukuttua. Nyt aamulla on pari supistusta tullut mutta ei niin kipeitä kuin viime yönä eli eipä taideta lähteä tänäänkään synnyttää... Että enköhän minä ole vielä parin viikon päästäkin palstailemassa masun kanssa. Toivottavasti vielä joku löytyisi silloinkin juttuseuraksi... Pahalta näyttää.
Mutta pitää lähteä aamupalalle, että pääsee ulkoilemaan piakkoin. Aurinko näyttää paistavan pilvettömältä taivaalta. Ihanaa!
Kirsi rv 40+0!!!
Ihan ensimmäisenä onnittelut vauvelinsa saaneille!
Itse vielä kokonaisena olen, vaikka tiistaisessa lääkärintarkastuksessa lekuri epäili et synnytän jo seuraavana yönä, no empä synnyttänyt vaikka epäsäännöllisiä supisteluja on kyllä tullut ihan kiitettävästi.
Paikat siis hyvin kypsyneet ja kk ollut auki jo monta viikkoa, vaan ei pikkuinen halua tulla isoon maailmaan millään.
Huomenna olisi taas lääkäri vähäisen lapsiveden vuoksi, eli kontrolloivat onko vesi lisääntynyt, jos ei niin tiistainen lääkäri oli sitä mieltä et käynnistellään sit synnytys.
Saahan nähdä mitä mieltä on sit tämä lääkäri jolle menen huomen. Olisi kiva kun olisi sama lääkäri useamman kerran, mut meillä aina vaihtuu ja näiden lääkäreiden ajatusmaailmat eivät ihan aina kohtaa.
Oman kokemuksen mukaan nais lääkärit on mukavempia, ne jotenkin ymmärtävät miltä tutkimukset tuntuu, ovat ystävällisiä ja juttelevat kaikenlaista kun taas nää mies lääkärit joilla olen käynyt käsittelevät vähän kuin vierasta sikaa ja eivät puhu tai pukahda, korkeintaan arvostelevat edellisen lääkärin lausuntoja. No joo, ei varmaan kaikki, mut tämmönen fiilis minulla on...
Tietääkö kukaan mitä haittaa vähäisestä lapsivedestä on vauvalle? Jotenkin sitä säikähti taas niin ettei älynnyt lääkäriltä kysyä. Tyhmä minä!!!
Toivottavasti me loput mahakkaat pysytään terveenä ettei tarviis synnytykseen lähteä kipeänä, tuntuu nuo vatsataudit sun muut riehuvan siellä sun täällä.
Täytyy lähteä ulos vyörymään lihapullana, jospa tuo auringonpaiste vähän taas virkistäisi tätä synkkää mieltä! Että sitä jaksaa ihminen aina valittaa, onneksi on tälläinen palsta missä se valitus on vähän niinkuin sallittua!!
mocca 39+5
... tosin eihän noita viikkoja vielä niin hirveästi ole... siis olisko nyt 38+6 hmmm...
Ei pienintäkään elettä, et vauva haluais syntyä vähän aikaisemmin. Tänäänkin aamulla kunnon jumppatuokio näytti olevan masussa :)
Mut eipä tuo haittaa... itselleni ei ole vielä tullut sellaista fiilistä, et loppuisipa tämä jo. En ole itse asiassa saanut pakattua laukkuakaan sinne synnytysreissulle - olis kyllä tämän päivän tehtävänä.
Aamulla heräsin jo seitsemän aikaan, joten tulin koneelle ihmettelemään. Laitoimpa sitten jollekin ennustajalle (oli keskustelu täällä palstalla) sähköpostia ja kyselin vauvani sukupuolta, me kun emme kyselyistä huolimattakaan ole saaneet sitä selville.
Ennustaja ennusti että esikoinen olis poika ja syntyis 10.5. ja 2008 heinäkuussa saataisiin sit kaksostytöt :)
Täytyy sanoa, et toivottavasti toi ennustaja on väärässä... tuolloinhan mulla menis 12 päivää yliaikaiseksi :)
- no onneks en mä noihin ennustuksiin usko :D
Koettakaapa jaksaa kanssasisaret!
Iluvatar-76 rv38+6
Meille syntyi suloinen poikavauva mitoin 50 cm ja 3110 g kiirastorstaina 13.4 klo 19.11 raskausviikolla 40+5. Kotiuduimme sunnuntaina ja kaikki on lähtenyt hyvin liikkeelle. Synnytyskertomuksen kirjoittelen joskus myöhemmin. Nyt tutustumme miehen kanssa uuteen perheenjäseneen, jossa kyllä riittää ihmettelemistä, sen verran suloinen oma vauva on:)
Aikataulun uusi tulokas on kyllä pistänyt uuteen uskoon. Sitä ei voi uskoa, kuinka vauva pistää vauhtia samanaikaisesti sekä äitiin ja isään, kun hän on jotain vailla:)
Toivotan kaikille mahakkaille pikaista jakautumista ja voimia tulevaan vauva-arkeen sekä nähdään tuolla vauva-puolella.
Minimaissi ja poikavauveli
Aamulla oli neuvola, jossa kaikki hyvin. Limatulppaa bongasin vielä tänäkin aamuna, joten taitaa todellakin useammassa erässä tulla..Painoa ei ollut tullut, onneksi:) Sf-mitta on nyt 35, eli hyvänkokoinen poika tulossa! Arvio näppituntumalla n.3,5kg.
Nyt lähden lenkille, kun aurinkokin paista niin ihanasti. KAtsotaan saako se aikaan supistelua!
Annmii 39+2
etten tänään kirjoita mitään, kun aina pukkaa tulemaan negatiivista tekstiä, mutta sitten ajattelin, että " lohdutan" muitakin kärsimättömiä etteivät ole yksin:)
La:an on 4 päivää ja epäsäännöllisiä supistuksia on tullut jo kk:n, joten todellista lähdön tunnelmaa en vielä ole päässyt kokemaan... rasittavaa kun ajatukset pyörii koko ajan tulevassa synnytyksessä ja kun soittelen kavereille tai vanhemmilleni saadakseni muuta ajateltavaa, saankin joko tai eikö vielä kysymyksiä. blaah.
" Uusi harrastukseni" kävely sentään vähän piristää.
Huomenna neuvolaan piipahtamaan, todennäk. selviän sieltä taas n 10 minuutissa. Viime to th jo " lupaili" ettei tarvitsisi olla koko pääsiäistä kotona. Ja ***kat!
J 39+3
Rankka vuorokausi takana esikoisen kanssa. Hänellä ei pysynyt vielä yölläkään mikään sisällä (annettiin Osmosalia ja tilkka mehua), vaikka oksentaminen alkoi jo eilen aamulla 5 aikaan. Nyt aamuiset juomathörpyt on pysyneet toistaiseksi sisällä (kopkop) ja nukkuu väsymystään. Hirvittävää katsoa, miten pikkumies kramppaa oksentaessaan, vaikka mitään ei enää tulisikaan. Teki vielä kaksinverroin pahaa, kun omasta kokemuksesta on niin vähän aikaa. Täytyy sanoa, että tällä kertaa esikoisella tauti oli pahempi kuin viimeksi. Nyt vaan toivotaan, että me ei saada tätä. Tämä valtava ja herkästi supisteleva mahani varmaan halkeisi, jos sen nyt saisin. Kaikilla lähipiirissä se on tullut 1,5-3vrk kuluttua altistumisesta eli jos lauantai-iltaan selvitään, niin sitten tod.näk. selvitään. Ja jos alkaa, niin joudun tässä tilassa hakeutumaan sairaalahoitoon aika nopeesti, viimeksi lähdin 12 h kuluessa, jolloin en pysynyt enää tolpillaan. Tähän vielä jännäys mahdollisesta syöksysynnytyksestä, niin parempi olla siellä hollilla, jos lähtee tulemaan. (huoh...toivotaan, että päästään ihan perinteisesti kokemaan vaan tavalliset synnytystuskat).
Täällä on tätä tautia ollut ihan tajuttomana epidemiana ja tavallisesta rotaviruksesta poiketen tämä puree erityisen hyvin aikuisiin ja ripulia kovempana on aivan hillitön oksentaminen. Sairaalassamme on kuulemma kolminkertainen määrä tätä sairastavia sairaalahoidossa, mitä normaalisti tähän aikaan.
Supistuksia tulee siis tasaisesti ja ne on muuttuneet jo sellaiseksi, että ala- ja keskimahan sijaan erityisesti yläosa kovettuu ja painaa kovasti alaspäin. Välillä ei tunnu niin kovaa, välillä on hirvee paineen tunne, ihan kuin maha halkeaisi. Olen monta kertaa ajatellut, että vesien meno on lähellä varmaan sellaisena hetkenä. Aamusta näin sellaista untakin, että holahti jotain lämmintä housuun ja huusin, vedet meni, vedet meni, mutta herätessä housut olivat ihan kuivat. No, parempi vauvan vielä on pysyä mahassa tämän pahan epidemian ohi. Tosin, jos itse olen taudin vielä saamassa, niin mieluiten synnyttäisin tänään pois alta ja kärsisin sen jälkeen jo muutenkin valmiina sairaalassa kuin että tauti ja kramppaminen käynnistäisi synnytyksen.
Eipä heitetä kirvestä vielä kaivoon...
Luin, että Peetukin oli käynyt sairaalassa visiitillä. Mitä tapahtui, että päädyit sinne raskausmyrkytysepäilyn vuoksi? Osastolla ollessani olen huomannut, että siellä on aina suuri kirjo erilaisia tapauksia (synnyttämättömien). On käynnistettäviä, infektiota potevia, oksentavia, raskausmyrkytysepäilyjä, supistelevia, synnyttäneitä, joilla vauva keskolassa tai teholla. Jos joku haluaa lukea aiheesta hauskan kuvailun, se löytyy Katja Kallion kirjasta Tyylit ja siellä oli hauska kirjoitus sairaalakavereista...:)
Touhis rv 38+5
Minäkin siis kuulun näihin tuskaisiin, jotka vielä yhtenä kappaleena..
Pitemmän aikaa olen seurannut kirjottelua taustalta, nyt oli ihan pakko osallistua.
Vielä pitäs mukamas jaksaa olla kasassa reilu viikko, ainakin, vaikka ' tulija' arvioitiin jo toissaviikolla n. 3,5 kiloseksi syöttöpossuksi.
Verenpaineet on ollu jo parin viikkoa pelottavan korkeella, maksa sekä munuaiset reistaa, eli kämmenet ja jalkapohjat kihisee ihan mielettömästi, päätä särkee ja alavatsassa viiltää. Lääkärit eivät silti tee mitään, ' no mut katellaa, soitat jos sitte vielä enemmän särkee tai kutisee tai koskee.' Siis vielä enemmän hellittämätöntä päänsärkyä kuin aamusta iltaan??Eikö riitä? Vielä kovenpaa vihlontaa vatsassa, kun nyt jo on liikuntakyky lähes miinuksella?? Ota vaan rauhallisesti ja lepää. Vielä enemmän kuin tähän asti?? sainhan ' iisisti' -käskyn jo viikolla 25. Enempää ei enää pysty huilaamaan olematta kuollut.
Jotain mätää kymenlaakson alueen terveydenhuollossa??
38+5
Hei,
Viime lauantaina loistavasti menneellä synnytyksellä saimme iki ihanan tytön. Painoa oli 2910 ja pituutta 46 cm.
Suurkiitos Porvoon sairaalan synnytysosaston loistavalle henkilökunnalle!!!!!!
Kirjoittelelen lisää ja luen vanhemmat jutut myöhemmin. Nyt pitää mennä tuijottelemaan odotetusti ihanaa.
S.C tyttö 5 päivää
touhikselle vastaan...eli neuvolasta lähettivät kun proteenia pissassa, päänsärkyä ja verenpaineet heitteli. siellä makasin päivän.
voiko limatulppa olla sellasta vihree/keltaista venyvää limaa?? tuli äsken nimittäin..iuuu
tyttö on ihan yliväsynyt ja itkee ja märisee pikkuasioista..meinaa hermot mennä. laitan kyllä unille vähäksi aikaa.
missä tilda on? varmaan synnärillä...miksen minä jo pääse...=(
peetu 38+5
Ja miten ihmeessä teillä siellä eri puolilla paistaa aurinko? Täällä sataa ja on ihan synkkää. Eilen tosin vielä paistoi. Asutaan ihan lounaisrannikolla eli tänne tulee aina ekana uusi saderintama ja onneksi sitten aina menee ohi ja kirkastuu. Parasta on se, kun uutisissa luvataan, että huomenna sataa Suomessa (kuvailevat tietty aina päiväaikaa), niin täällä se ehtii pörhältää jo yöllä ohi ja aamulla onkin jo kirkasta.
Niin ja säihin liittyen... eilen täällä oli tosi lämmin päivä ja meikäläinen (holttio äiti) kääri esikoisen oksentelun välissä eilen peittoihin ja pipoihin ulos lepotuolille happea saamaan hetkeksi ja kokeilin itse haravointia! Siinä vois olla hyvä käynnistyskeino, jos olis ollut oikeen hyvä tilaisuus noin muuten. Meillä lumet suli pihalta viime viikolla niin, että vielä on maa todella kostea, mutta aurinkoisista kohdista kuivunut pinnasta niin, että vähän voi saada krahnutettua ja jotakin irtomaan. Tai sitten siitä saa vaan paikat kipeeksi. Kummipoika tosin syntyi haravoinnin jälkeen.
Touhis edelleen 38+5
Mymlanilla onkin sitten tiukat paikat... Itse luultavasti taipuisin käynnistykseen, jos se lääkäristä olisi turvallista. Toivotaan, että synnytys käynnistyisi itsestään NYT.
Täällä ei kummaa... Eilen taas oli illalla suppailuolo, mutta yöksi laantui. Eli ei se haravointi ainakaan mulla tepsinyt! Eilen haravoin pihaa, kun oli osittain jo kuivanut. Lisäksi pesin vielä yhden maton kylppärin lattialla, mutta eipä toiminut sekään! Eikä nyt ole kyllä mitään tunnelmaa, että meillä asustelisi vauva ennen vappua. Kyllä sitä osaa ihminen olla kärsimätön! Eihän OIKEASTI viikko tai pari ole juuri mikään aika, mutta nyt puolikin päivää tuntuu ikuisuudelta. Ja kuten moni todennut, ei voi mitään suunnitella, kun koko ajan vain tuleva synnytys mielessä ja vielä enemmän se, että koska se alkaa oikeesti.
Kärsivällisyyttä ja iloista mieltä kaikille!
Tilp. 39
Yhdessa kasassa taallakin viela. Nyt on alkanut tuntua silta etta menee pitkalle yli - eilen oli taas ultra ja kavi ilmi etta vauva josta on pitkaan sanottu etta on kiinnittynyt olikin viime viikosta viela kaantanyt kylkea! Olinkin ihmetellyt etta miten se poika aina on peppua tyontamassa ulos kyljesta - ne onkin jalat. :) Ja nytkin vedellaan sellaista jumppaa masussa etta huh!
Ultrasivat vauvan pienen masun takia, ja pieni on vielakin mutta oli kuitenkin kasvanut arviolta 200g viikossa, nyt kokoarvio 2500g. Mutta, ihan sattumalta kysyttiin muita mittoja ja paan ymparys seka reiden pituus ja muut pituudet olivat keskiarvon ylapuolella! Onkohan vain pitka laiheliini tulossa?!
Joku mainitsi huonosta olosta - minulla sama juttu, ihan niita alkuraskauden aklotysoireita on alkanut tulla takaisin. Sitten taas toisina paivina on tosi energinen ja hyva olo, millaan ei voi ennustaa.
Ehka pitaisi yrittaa syoda jotain, jospa auttaisi pahoinvointia taistelua vastaan - vaikka painonnousu onkin paassyt hieman yllattamaan, 17kg tullut yhteensa! No, ei jaksa huolettaa.
Onnea viela kaikille vauvansa jo saaneille, ja jaksamista masujen kanssa viela touhuaville!
Lumsku, 39 tasan
meille syntyi poika 06.04.2006 (rv40+2).
paino 4410g, pituus 54cm ja py 36!
sairaalassa oltiin 6 tuntia(ennen synnytystä) ja synnytyksen kesto noin 4 tuntia (papereissa).
synnytys meni hyvin, vaikka ponnistusvaihe olikin kivulias.. olihan tuolla vaavilla kokoakin, mutta ponnistamalla se sieltä lopulta tuli. (ei imukuppia, ei tikkejä!)
nyt toivutaan ja opetellaan vauva-elämää! itse toivoisin, että vauva ei haluais rintaa 1-2 tunnin välein yöllä ;) ..onneksi saan päivällä levähdettyä kun vauva saattaa nukkua ' jopa' kolmekkin tuntia.
nyt kuuluu vaunuista tuhinaa..
-lotta onnellisena kaksi viikkoisen ukkelin kans-
ps. heti kotiutumisesta seuraavana päivänä pesin ja laskostin kaikki mammavaatteet ja hautasin kaappiin perimmäiseen koloon! ;)
Voi, kunpa tää meijänkin vauva jo syntyis. Huomenna on 41 viikkoa täynnä ja täytyy soittaa kättäriltä yliaikaiskontrolli. Todennäköisesti se olisi sitten maanantaina. Ei vaan jaksais enään odotella. Tuntuu, että aika on pysähtynyt lasketun ajan jälkeen. Tänään on aika paljon supistellut, mutta kaikki supistukset on kivuttomia, joten eipä niistä mitään hyötyä varmaankaan ole. Hassua, kun aina supistuksen tultua toivoo, että sattuisi johonkin. Synnytyksen käynnistyttyä oikeesti sitä varmaan toivoo, että ei todellakaan sattuisi.
No, mutta täytyy mennä tekemään jotain hyödyllistä. Vappuvauva se meille ilmeisesti tulee. Sinnekkin on vielä niiiiin pitkä aika.
pesukarhu83 rv 40+6
Meillä kans huomenna neuvola josta kuulemma sit yhdessä soitellaan kättärille josko sinne sais maanantaiksi ajan kun sit olis 41+3 kasassa. Ei tää ukkeli taida ainakaan masusta tulla ilman käynnistelyjä. Eri asia millon suostuvat sit käynnistelemään. Tosin kun paikat on todettu ahtaiksi niin ei nyt luulisi että kauheesti yli nelikiloseksi annettais kasvaa. Vaikka lääkärin viime kerran puheista kyl sai ymmärtää et jos se mahtuu niin kyl se nelikilonenkin sit mahtuu...jaa-a, vaikee uskoa.
Tänään olin työporukan kanssa syömässä heidän virkistäytymispäivän lounaalla. Olihan se kiva nähdä niitäkin kun on saanut viis viikkoa olla tässä välissä kotosalla yksinään. Ja itelle ruokavalioon vaihtelua noihin Saarioisen pöperöihin...heh.
t:Kahu ja masukki 40+6
Onkos kaikki huhtikuiset jakautumassa, kun ei tähän aikaan ole tämän enempää elämää?! Noh, itse tulin juuri neuvolasta. Kaikki oli ok: pissa puhdas, paineet hyvät, sf pysynyt samassa, paino laskenut 200g. Nyt vain odotellaan milloin vauva haluaa syntyä. Uuden neuvola-ajan sain jo maanantaiksi, vaikka terveydenhoitaja oli sitä mieltä, että ehtii syntyä ennen sitä. Toivotaan niin. Olis ihanaa jos vauva syntyis viikonloppuna, ni miehelläkin olis aikaa olla meidän kanssa sairaalassa ja vois sitten aloittaa isyysloman heti kun me päästään kotiin.
Taitaa tulla kaunis päivä. Täällä ainakin aurinko paistaa siniseltä taivaalta. Pitää kyllä käydä kävelyllä jossain vaiheessa.
Olo on nyt jotenkin huono tai sellainen äklö. Täytyy ehkä syödä jotain, kun tuo aamupala jäi hiukan vähäiseksi. Jospa siitä sitten saisi vähän energiaa ja jaksaisi touhuta tänään. Pitäisi kai nuo viimeisetkin vauvanvaatteet vielä silittää ja kyllähän sitä pientä puuhastelua aina riittää...
Mutta nyt siis syömään! Reipasta päivää kaikille! :)
hmar, 40+3