Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Marramurut perä vai raivotarjonta?

14.09.2006 |

Heippa!

Olin tänään neuvolassa ja sain huomiseks ajan lääkäriin kun supisteluja on ollut aika hurjasti tällä viikolla.Kphdunsuu on ollu pehmee jo ties kuinka kauan. Neuvolantäti oli sitä mieltä et olis perätilassa. Mulla on edellisetkin ollu aika pitkään ja sit ovat kääntyneet kyl aina. en vain jaksa muistaa millä viikoilla kääntyivät. Onko jollain perätilassa ja ei ota kääntyäkseen?

Itse sain joltain kokeneelta hoitajalta vinkin et konttais niinkun pesis lattioita et sillain kääntyis itsestään eikä tarvis mennä käännyttään. Aina oon kokeillu, en tiedä vaikka nytkin alkasin konttaileen josko huomenna oli toisinpäin lääkärissä.

Toki siellä taitaa olla vielä tilaa kääntyillä ja onhan ainakin hieman helpompi olla.

Sf mitat on tippunu normaalikäyrälle, paineet oli ok ja veri 122. Mulla on normisti 160 huitelee et nyt oonkin alottanu ladyvitaplussan syönnin kun tuntuu väsyttävän melkoisesti.

Tukisukkalähetteenkin pyysin noihin kurjiin suonikohjuihin. Onko muilla ollu?

Hyviä vointeja.Nyt jännittää vastaileeko kukaan?

Terkuin the Kirsikka

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
14.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

täällä on vauva rt:ssä. tuskin enää pääsee pyörähtämäänkään kun on laskeutunut ja kiinnittynyt. pari viikkoa sitten taisi kääntyä. mulla on aikasemmat lapset olleet koko ajan rt:ssä.



itsekin olen kuullut tuosta konttausasennosta. se kannattaa tehdä silloin kun vauva on vilkkaalla tuulella.



muutenhan nuo sun nla-kuulumiset kuulostaa ihan hyviltä. itselläni ei kyllä tota suonikohjuvaivaa ole ollut.

Vierailija
2/10 |
14.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kävin eilen ä-polilla ja perätilassa meillä istutaan! Viikkoja nyt siis 31+3. Painoarvio 1500g, ei tule mitään isoa vauvaa tästä.



Minulla on sellainen kuva, että meidän edelliset ovat istuneet aika myöhäiseen saakka perätilassa ja kääntyminen ei ole ollut edes mikään huomattava pyörähdys, vaikka luulisi sen olevan kunnon mylläkän.



Mites muiden painoarviot? Ja tilat? Muuten vointi ok. Syön rautaa ja luontaistuotekaupasta ostin eilen jotain Ferroforte-B:tä. Hb viimeksi 112, eli hieman nousussa jo. Paineet ja pissat kunnossa.



Hei, mitäs tuumaatte POLIKLIINISESTÄ SYNNYTYKSESTÄ? Itse olen pikkuhiljaa alkanut miettiä tätä vaihtoehtoa, mutta katsotaan sitten kun vauva syntyy. Se riippuu niin kovin monista tekijöistä. Meille on siis tulossa neljäs lapsi.



Saaga rv31

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
14.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heti kurkkasin onko joku vastannut. Sulla melko sama tilanne kun mulla eli neljäs lapsi tulossa ja viikkoja on mulla 31+ 4. Olisin ollu kiinnostunu tietään sun sf-mitasta? Mulla oli nyt 27 kun tää sama mitta oli jo yli kuukausi sitten mut kävi välillä 25:ssä Lääkäri sanoi et hoitaja olis ottanu väärin kaks kertaa, mut enpä tiedä kai se vesimäärä ja turvotuskin voi vaikuttaa mittoihin.

Terkuin The Kirsikka

Vierailija
4/10 |
14.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

oli 30 senttiä. Vähän korkealla mennään, vaikka vauva on aika siro. Neuvolan terkkari sanoi, että tulossa on pudotus kun vauva kääntyy ja asettuu lähtökuppaansa.



Saaga

Vierailija
5/10 |
14.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

RT:ssa on minulla. Välillä taitaa kuperkeikkoja vielä tehdä, mutta pääasiassa on pää alaspäin.



Viikkoja 32+6

Vierailija
6/10 |
14.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

täälläkin :/ Toki tiedän että ehtii vielä kääntyä, mutta silti huolettaa että mahtaako kääntyä ollenkaan. Oli rt:ssa viimeksi nelisen viikkoa sitten.

Onkos vielä muita marraskuisia joilla vauva nököttää vielä istumassa?

Esikoista odotan joten kokemusta ei kauheasti itsellä ole :)



Viipero rv 32+3

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
14.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta olin 2 vuotta sitten ja mielenkiinnosta näitä marraspinoja luen. mull Vuv oli perätilassa pitkään, kääntyi vasta viikolla 38! IYSESTÄÄN. ELI EHTII HYVIN VIELÄ.

Vierailija
8/10 |
14.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ollaan raivotarjonta tilassa mikä se nyt on, rt. oltu jo 26 viikolta. sisätutkimus tulee parin viikon sisällä. pää ei oo kuitenkaan vielä kiinnittynyt.





ootellaan 32+6

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
14.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lähete polille vetämässä jossa n.vkolla 36 tarkistetaan tilanne, kakkonen leikattiin perätilan vuoksi joten saas nähdä...

-kisupikkukuu 31+2 ?-

Vierailija
10/10 |
14.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Elikkäs rt:ssä on mun vauveli ja neuvolan terkka oli sitä mieltä, että tuskin enää siitä kääntyy. Raivotarjontaan kääntyi pysyvästi omien tuntemusten mukaan joskus rv 28 kieppeillä.



Tuosta konttausasennossa olemisesta olen itsekin jostain kuullut/lukenut, että saattaa auttaa vauvaa kääntymään. Joku on saanut vauvan kääntymään vyöhyketerapialla.



Marrastoive rv 33+4