Kohdun kasvukivut; minkälaisia
Siis minkälaisia kipuja tuntee kun kohtu kasvaa ja onko kivut " pitkäaikaisia" siis kerrallaan vai ohi meneviä nipistyksiä? Ja koska niitä voi alkaa tuntumaan
Kommentit (3)
raskausviikkoja takana 6 ja vatsaa jomottelee kovasti. Välillä ottaa tuonne selänkin puolelle. Ihan kuin olisi kuukautiskipuja koko ajan. Tiedä sitten onko tämä normaalia ja kyllähän tuo neuvolan täti kaikkia inhottavia vaihtoehtojakin näille jomotuksille luetteli kuin soitin ja niistä kysäisin. Tai sitten se saattaa olla ihan normaalia kohdun kasvukipuja. Kyllähän se vähän pelottaa.. Onko muilla ollut vastaavanlaisia " kuukautiskipumaisia" jomotuksia alkuraskaudessa?
tamsku; eiköhän tuo ole ihan normaalia jomotusta. Mulla oli menkkamaisia jomotuksia rv8 asti, nyt on ollu hiljasempaa, mutta samantyylisiä jomoja tuntuu aina välillä - rv8 asti ne oli ihan jokapäiväisiä.
Jollei tule järkkyä kipua tai vuotoa niin nou hätä.
eikös noita nyt voi alkaa tuntumaan ihan ekoilta viikoilta lähtien - arvelisin.
Mulla on ainakin tähän asti ollu jos jonkinlaista menkkamaista jomotusta, vihlontaa, kivistystä ja jäytämistä, joskus vaan hetkellisiä viiltoja, joskus tunnin parin jomotuksia...kai niistä jokin on kohdun kasvamisestakin...tiedä häntä.
Joka tapauksessa kaikenlaiset jomot ja vihlonnat sun muut kuulunee alkuraskauteen.
Tappert 9+1