vauva perätilassa, kääntyykö?
Moiks!
Meidän pikkukakkonen on nyt rv 30 vielä istuskeluasennossa, eli neuvolassa ja lääkärillä ollut viime aikoina vaan perätilassa. Esikko jo tässä vaiheessa oli kiltisti tulossa raivotarjonnassa loppuun saakka. Kuulemma tilaa ja vettä on vielä paljon joten voisko olettaa että olis hyvin aikaa kääntyä? Miten myöhään enää kääntyvät " oikeinpäin" ?
Olen aika pienikokoinen eivätkä anna varmaan synnyttää tavallisesti jos on perätilassa (enkä varmaan uskaltaisikaan). Kuitenkin olis kivempi jos ei tulis sectiota, joten toivon että vauva sais päähänsä muuttaa mieltään...
Kommentit (5)
Tähän en uskonut itsekkään.
Kääntyi itse rv 39+5 kaks päivää ennen laskettua ja syntyi seuraavana päivänä 39+6.
Minulla arvioitiin vielä vkolla 37 epäonnistuneen käännösyrityksen jälkeen lapsivettä olevan runsaasti eikä vauva ollut laskeutunut lainkaan, joten liike ja kääntyminen olivat mahdollisia vaikka oma usko horjui.
Kretukka ja tytär 3vrk
Kävin vastikään ultrattavana supparien vuoksi, ja sen minuutin aikana mitä lääkäri ultrasi niin muksu kääntyi 2-3 kertaa ympäri :) Neuvolassa pari päivää sitten terkkari arvioi ensin että on poikittain, sitten sanoi että nyt pää onkin alhaalla.
Eli aika tehokkaasti ainakin tää meidän kakkonen kääntyilee mahassa. Liikkuvaista sorttia taitavat kuitenkin useimmat olla vielä pitkään. Mulla on jäänyt mieleen sellainen, että rv 35 jälkeen vasta tuota tarjontaa aletaan katsoa " sillä silmällä" .
Coe rv 28+4
ja vauva perätilassa. Kovasti kyllä liikuvainen on kaveri, mutta ei ole ollenkaan tykännyt kokeilla oloaan pää alaspäin. Neuvolantäti kokeili viimeksi myös sen, ettei ole myöskään pyllyään laittanut " alas" . Eli liikkuu vielä varmaan kuinka sattuu.
Nyt kuitenkin laittoi lähetteen sairaalaan ja olen menossa " perätilaraskauden tutkimuksiin" ensi keskiviikkona (36+5 silloin). Ensimmäinen lapseni syntyi 37+2 joten mielenkiinnolla odottelen tuota keskiviikkoa ja sitä, mikä on lääkärin tuomio ja mitä se remppaaminen vaikuttaa synnytyksen käynnistymiseen..
Olen kuullut myös, että lapsi on kääntynyt raivotarjontaan synnytyksen jo ollessa käynnissä...mut mistä näistä tietää:)
Minullakin vauva oli perätilassa suurimman osan raskausajasta. Kääntyi sitten itsekseen rv 38. Joten ei vielä kannata pähkäillä sektiota. Minulla myös lapsivettä reilusti ja aika liikkuvainen sikiö niille viikoille saakka.