Huomenna taas sairaalaan....
Eli viimeviikolla piti käydä viel perjantainakin sairaalassa....ei ollu edelleenkää kohdussa mitään(vittu,ne näki sen jo viimeksi ku kävin),mut sit vasemmalla puolella kohdun ulkopuolella oli "jotain",niinku lääkäri sanoi.Raskaushormonit oli nousussa,joten huomenna taas joudun heti aamusta labraan verikokeeseen,ja sit sairaalaan siit.Katotaan et joko on hormonit niin koholla että voi tehä keskeytyksen.Sitä mä en ymmärrä et miksi hitossa niiden hormonien pitää nousta korkealle että voi tehä keskeytyksen.....vituttaa tämmönen et tuol mahassa kasvaa joku möykky,ja sit ku se on tarpeeks iso,niin sit tehään keskeytys.Nyt on niiin kauhee viha ja inho tota möykkyä kohtaan...miksi se ei vaan voinu mennä kohtuun asti et olis saanu kasvaa ja syntyä!!!!!!
Toivottavasti huomenna jo saadaan tehtyä jotain tolle.....
Kommentit (4)
ja aattelin samalla päivittää tietoja.
Aamu kasista kahteen asti olin taas sairaalassa,lopputulos:illalla takas sairaalaan,osastolle ja keskeytykseen.nyt ootellaan verikokeiden tulosta ja sit ku saavat ne,niin soittavat mut osastolle että saavat pistää sen "myrkkypiikin".Sit pari tuntia seurantaa ja myöhään illalla päästävät kotiin(toivottavasti).
Lääkäri epäilee että on ollu kaksoset(löyty kaks möykkyä),mut koskaan ei tiiä onko kahta vai yks.
No kuites....tänään toivonmukaan saadaan tämä päätökseen...ja jos huonosti käy,niin sit jatkuu keskeytys ensviikolla.
On kyllä niin surullinen ja vihainen olo yhtäaikaa.....mä oon vihainen tolle möykylle,tai niille kummallekkin......miksei vaan voinu onnistua.
Niin ja lääkäri sanoi että lasta saa yrittää 3-6kuukauden kuluttua keskeytyksestä......ja me oltais niiiiiiiin kovasti haluttu vauva nyt.
Mut tasan ei käy onnen lahjat....
...etenkin siksi etta taidan olla jokseenkin samanlaisessa tilanteessa. Kavin tanaan ultrassa ja kohtu oli tyhja, kuitenkin raskaushormoniarvot oli yli 1000 eli jotain taytyisi nakya viimeistaan ylihuomenna, jolloin mulla uusi ultra ja hormonimaaritys. Lisaksi sain ohjeeksi tulla heti paivystykseen, vaikka yolla, jos tulee vatsakipuja tai vuotoa. Ma syon viela verenohennuslaakkeita joten laakari on erityisen huolissaan vuodosta, tai siita etta joutuu tekemaan laparoskopian/leikkauksen; sain myos maarayksen lopettaa verenohennuslaakkeet tuon varalta. Luulen se syy miksi odottavat raskaushormoniarvojen nousua on etta katsovat meneeko kohdunulkoinen kesken itsestaan (=eli arvot laskevat), koska niin kay kai tosi monissa tapauksissa, eli laakehoitoa/leikkausta ei tarvita. Toi metyylidekstraatti on tosiaan iso vasta-aihe raskaudelle, se "tappaa" istukkakudosta joten sen jalkeen ei tosiaan saa raskautua moneen kuukauteen (ystavani syo sattumalta samaa laaketta reumaansa, ja raskautuminen on ehdottomasti kielletty).
Täällä on toinen huhtikuinen, joka kärvistelee kohdunulkoisen kanssa. Sinun tarinasi oli melkein kuin minun kirjoitukseni. Jos haluat lukea tarinani niin vilkaisepa kahta edellistä avausta nimelläni. Itse sain tuon myrkkypiikin viime keskiviikkona ja huomenna on tuomionpäivä eli verikoekontrolli. Olen ollut muutamana päivänä TODELLA kipeä ja tänään aivan soitin polille, että onko tällainen 1-2 tuntia kestävä jalkaan asti säteilevä kipu aivan normaalia??Tämä tilanne, varsinkin kivun aikana, turhauttaa, ärsyttää, itkettää ja kaikkea mahdollista. Miksi juuri minulle kävi näin ja miksi tämä ei ole jo ohi?!? Olen nyt vuotanut yhden kokonaisen kierron verran eli elimistö on aivan sekaisin ja turhauttavaa on myös tämä pakollinen tauko. yrityksessä. Lisäksi pelkään, että jos tämä uusiutuu seuraavassa raskaudessa...
Voimia sinulle!
Yks lääkäri sanoo yhtä ja toinen toista.. Loppujen lopuksi on vain helpottunut että tulee edes joku selvyys..
Minulla seurattiin raskaushormoniarvoa joka sitten paljasti raskauden keskeytyneen.. sitä ennen (viime ma) sain huonoja (peloteltiin kohdunsuun tulehduksella,tuulimunaraskaudella ja kohdunulkoisella) ja hyviä uutisia (ke) (oikealla paikalla, sikiö mukana, kasvua parisenttiä eli kaikki ok) Sitten se lääkäri soitti perään et verikoe paljasti arvon pudonneen ei raskaus etenekään enää ja perjantaina olin lääketyhjennyksessä..
Toivotaan että saat lopullisen selvyyden! Kuvittelisin että tarvii tarpeeksi korkean hormoniarvon että ne lääkkeet toimis tai että keho alkaisi sitä möykyä "synnyttämään"..Toivotaan että hormoni arvoa on tarpeeksi..
Sanoiko ne mitä jos arvo ei nouse ..sehän merkkaa keskenmenoa ?
Epäreiluahan tuollainen odotuttaminen on !!
Voimia!