Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

-o- Helmisten viikonloppu -o-

25.02.2006 |

No nyt on kyllä jo hiljasta =) Onko täällä vielä ketään helmiksiä?



Ei auttanut kiekkojännityskään eilen illalla synnytyksen käynnistymiseen - nukuin itse asiassa matsin jälkeen tosi hyvin, edes vessassa ei tarvinut käydä. Eikä supistuksista tietoakaan. Sellainen iljettävä olo on jo toista päivää, ei oo oikein ruokahalua. Pientä limaa valuu ja vauva on tosi vilkkaalla päällä. Esikoinenkin koitti sille huhuilla, että mitä sinä vielä siellä mylläät! Mieli on jotenki rauhalllisempi kuin eilen, taas ollaan yksi päivä lähempänä h-hetkeä.



Joko larppa on vihdoin tosi toimissa?? Entä muiden tuntemukset?



Henrina rv 40+2

Kommentit (17)

Vierailija
1/17 |
25.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä kanssa samalla tavalla kuin ennenkin, ei paljon merkkejä. Tuntuu oudosti, että vauva olisi tositosi alhaalla, että on oikein vaikeeta kävellä, mutta ei niistä supistuksista tai muista tuntemuksista oo kyllä tietoakaan. Tänään ollaan menossa karnevaalijuhliin, ja huomenna miehen synttärit, niin on kyllä ohjelmaa, mutta silti olo alkaa olla vähän kärsimätön.... Toivon vaan niin kovasti, ettei jouduttaisi käynnistämään, että lähtisi jossain vaiheessa ihan ite käyntiin.



Tsemiä vielä muille kärvisteleville, yritetään vielä jaksaa kirjotella, ettei pinot kaadu kokonaan!



uikas 39+6

Vierailija
2/17 |
25.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei mitään uutta mun napaan. Kävin kanssa kurkkaamassa aamulla ettei pinoa ollut mutta en ehtinyt aloittaa. Ulkoilua ollut ohjelmassa lasten kanssa ja kohta luistelemaan,minä kylläkin jään reunalla, mutta en jaksa tänne kotiinkaan hautautua.



Oon kyllä jo suunnitellu hyvin tarkkaan asiani lääkärille yliaikaiskontrollissa. Minkälainen " tapahtuma" se muuten on? Onko kellään aikaisempaa kokemusta? Kai siinä lääkärin tapaa? Oon katsokaas jo ihan varma että sinne asti mennään eli mukana pinoja pitämässä ensi viikollakin :)



Oisko kellään ehdottaa jotaan gallupin tapaista jos ei kellään ole muuta kirjotettavaa. Ja tokihan sitä omaa oloa saa tänne purnata siksihän me täällä ollaan kanssasisaret.



Mukavaa viikonlopun jatkoa...



Larppa 40+4

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/17 |
25.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kirjoittelin tuonne eilisen pinon perään, että meille syntyi tyttö 23.2. Rv39+3. Jos kiinnostaa tietää miten meni, siellä lukee myös synnytyskertomus. Tyttö oli 49cm ja 3432g. Synnytyksen kesto 3h, eli nopeasti meni. Eilen päästiin jo kotiin, hienosti on mennyt. Maito nousi viime yönä rintoihin, ja tyttö on varsinainen tissittelijä kun makuun pääsi :)





Pikaista jakautumista myös teille muille helmien äideille!





Mikaela kera ihanan tyttösen 2vrk

Vierailija
4/17 |
25.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Teille tsemiä loppumetreille !!! Käydään aina kurkkaamassa kun ehtii.



LARPPA olin yliaikakontrollissa esikoiselta. Toimenpiteet oli ne norm. pissa, paino sydänkäyrä ja ultra. Ultrassa katsoivat vaavin koon ja virtaukset että kaikki ok. ja katsoivat multa silloin myös että mahtuuko tulemaan - jäin silloin suoraan käynnistykseen kun proteiinit oli plussalla ja vaavi oli iso ( 3400 g ) ei siis iso mutta kun meikusta ei iso vaavi mahdukaan !!



Laitoin myös synnäri kertomuksen sinne synnytyspinoon !! Meillä on arki sujunu rauhallisesti -ollaan oltu torstaista asti kotona. Hauskaa tässä on että mä oon ihan turvoksissa ??!!



Paino laitokselle mentäessä 72 kiloa ja nyt vaan nousee eli jo 73 kiloa. Eikös sen pitäisi laskea ;)

Vaavi syö ja nukkuu ja kakkaa ja pissii ja viihtyy sylissä :) ja maitoa tulee niin että riittäis varmaan naapurillekin !



Levätkää viime metriläiset -valvominen on voimia vievää ;)



minkki kera oskun 5 vrk

Vierailija
5/17 |
25.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Synnytitkö Hyvinkäällä vai muistanko väärin noista esittelyistä et sä olit sieltä? Oliko ruuhkaista? Ja minkälainen paikka synnttää? Kerro jos jaksat/ehdit vastailla koska mä oon menossa sinne?

Vierailija
6/17 |
25.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juu, Hyvinkäällä synnytin. Aika hiljaista oli, meitä oli neljän hengen huoneessa kaksi. Pari muuta äitiä näin käytävillä. Tosin söin kaikki ruoat omassa huoneessa, joten en juuri liikkunut missään kun en ollut sairaalassa kuin sen vuorokauden. Mun huonetoveri oli ollut 4pv yksin huoneessaan, joten mitään ruuhkaa ei ollut ainakaan tällä viikolla.



Vetoisaa huoneissa oli, vauvat aivastelivat kovasti ja itselläkin kylmä. Henkilökunta on musta mukavaa, pari vähän happamampaa hoitajaa.



Synnytin 2v sitten helmikuun alussa vähän etuajassa ja silloin oli suurin vappuvauvaryysis, tuolloin oli hirveä ruuhka ja kiire ja tunnelma aikaste kireä kun joka paikka pursusi synnyttäjiä ja vauvoja. Siihen nähden oli oikein leppoisaa nyt :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/17 |
25.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

...ja päätettiin lähtee tonne synnytysvastaanottoon näyttään tota masun ihottumaa. Ei sen kanssa kestä kukaan elää.. Ja mä alan olla erittäin kiukkusella tuulella ku yöt menee raapiessa ja sit sattuu ja polttaa mahaa.. No, sinne sit jonotteleen.. Käyrällä kaikki oli ok, parit supistuksetki siihen saatiin, tosin ne oli melko vaimeita. Lääkäriä ooteltiin melkein kolme tuntia eikä se sit paljoo osannu sanookaan. Maanantaina uudestaan, sillon olis ihotautilääkäri paikalla. Mut teki se lääkäri sentään sisätutkimuksen, paikat on kuulemma sormelle auki, mut kanavaa on kai viä jonkin verran jäljellä. Ei sanonu tarkemmin... Ultrassa mittas pikkusta ja painoarvioks tuli 3500 g. Tulis ny vaan pois, ettei siitä tuu mitään yli neljä kilosta. Mä ku oon itse melko pieni...



Tänään on taas vähän supistellu, ei mitään hirveen kipeitä, mut sellasia, et niihin kyllä havahtuu. Jotenki alkaa vaan tuntuun, ettei tää muksu tuu mahasta pois ilman käynnistystä.



Onnee taas kaikille kotiutuneille. Kyllä me täältä perässä tullaan...



Jansku & Möhkis 39+5

Vierailija
8/17 |
25.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

täältä monikkoperheen arjesta äkkiä kirjoitan.. odotellaan miehen kanssa että sauna lämpiää ja sitten vuorotellen saunaan meillä tytsy ja poika nyt nukkuu..

päivä meni hienosti kun oli mummo ja pappa sekä isomummo käymässä niin mummo hoiti röyhtäyttämiset ja muut minä vaan imettelin ja vaihtelin vaippoja.. tuli levättyä saapa nähdä miten yö menee..



tseppiä loppu metreille!



tikunen ja hupu sekä lupu 2 vko

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/17 |
25.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

on tullut nyt n. 3 päivää mutta kestävät korkeintaan tunnin ja sitten loppuu... Vauva TOSI alhaalla ja sen lisäksi selkä kipee kun saa puuhailla tyttären kanssa ( 1v 2kk ).

Mies tekee yövuoron tänä yönä ja tulee kotiin vasta klo 9 huomenna.

Olisihan se nyt niin tyypillistä jos tänä yönä sitten rupeisi tapahtumaan jotain.



Kiva juttu olisi kuitenkin jos Suomi menee ja voittaa kullan samana päivänä kun lapsemme syntyy. Ei kuitenkaan niin kauan kun me ollaan synnytyssalissa... kiitos!



Energiaa kaikille!



Fia ( rv 40+1 yaiks )

Vierailija
10/17 |
25.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onnea ensiksikin MIKAELA!!!



Jonkinlaiset kivuliaammat supistukset valvottivat mua viime yön. Niitä kesti tunnin pari, sitten hiipuivat. Tässä päivän aikana olen niitä myös muutaman kerran tuntenut ja nyt tässä illalla alkoivat tulla uudestaan n. 10 min. välein. Elän toivossa, että ehkä olen kohta tositoimissa!! Tuskinpa tässä kauan enää meneekään, eihän tässä kuitenkaan ole kuin maksimissaan vajaat pari viikkoa ja sitten jonkinlainen käynnistys:-). SITÄ en kyllä toivo kun olen lukenut että käynnistetyt synnytykset ovat aina rankempia.



Huomenna olisi vielä miehen veljen synttärit, olisi kiva vielä niillekin päästä. Ehkä lähden sitten niiden jälkeen synnyttämään;-).



Tänään kävimme muuten ostamassa LA-puhelimen, jota käytämme sitten itkuhälyttimenä! Kiitos sille joka antoi niistä vinkin:-)!! Oli kyllä aika paljon halvempi kuin itkuhälytin ja ainakin kun kokeilimme niin toimi hyvin (toinen meistä esitti vauvaa toisessa päässä:DD).



Alanna ja vielä tunnin verran luvuissa ***40***

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/17 |
26.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onnea vaan vielä Mikaela ja minkki! Ja kiitos liikuttavista synnytyskertomuksista, kunpa tässä pääsis itekin jo...



Eilen päivällä ulkoiltiin kunnolla esikoisen kanssa potkukelkoilla, iltapäivä meni siivoillessa ja ilta saunoessa. Vielä ennen nukkumaanmenoa luin juttua iltsarista Norjan pikkuprinssin tulevista ristiäisistä - oli niin syötävän sulonen kuva pienestä, että silmiin tuli kyyneleet ja rintoihin maitotipat. Ehkä nää sai aikaan sen, että taas tunnustelin parin tunnin ajan supistuksia, jotka tuntui jo oikeilta, mutta taas laimenivat. =( Plääh, nyt mä alan taas masentua...



Mites Alannan tilanne kehittyi?



Henrina rv 40+3

Vierailija
12/17 |
26.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aamulla irtos sitten loput limatulpasta ja alko ekat tuntuvammat supistelut, et toivottavasti pääsee piakkoin tositoimiin. Jos lähtis vähän ulkoileen ja puuhais jotain niin auttaskohan... toiveajattelua varmaan suurinosa, mut vähän toivoa taas tuli noista suppareista kun mulla ei niitä pahemmin oo ollu vaikka paikat on ihan mukavasti aukeillukin.



Hyvä et joku otti puhelinvinkistä kiinni (Alanna ;). Meillä ainakin toiminu vallan hyvin, siis miehen mettäreissuilla. Kehu just eilen jollekin et ei tarttenu koko syksynä pahemmin latailla paristoja kun kestivät niin hyvin. Eli toivottavasti saatte olla tyytyväisiä...



Eilen oli siskon tytön 1-vuotis juhlat, oli aikamoista härdelliä... oikea synttäripäivä on tänään et saa nyt sitten nähdä päättääkö meijän pikkunen putkahtaa samana päivänä maailmaan... En kyllä ihmettelit kun molemmilla siskoilla alko synnytykset aika yllättäen ilman mitään monen päivän ennakko-oireita eli eihän sitä tiedä :)



Ronya

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/17 |
26.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

..siis eksyin tänne.. Oikeastaan aioin kysellä onko kukaan kirjoitellut vielä tuonne vauvapuolelle?

Onnea minunkin puolestani kaikille helminyyttien perheille ja voimia teille odottajille. Odottavan aika on pitkääkin pidempi.

Vauva-arki on ihanaa ja itkettävää- hormonit hyrrää takapakkia ja joka päästä vuotaa jotakin ;)

Vaikka sainkin jo neljännen lapseni, on se silti joka kerta ihan mieletön kokemus.. ja pahaa pelkään ettei tämäkään jäänyt viimeiseksi :)



Neppis ja poikavauva 3vk

Vierailija
14/17 |
26.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

täällä sitä vaan roikutaan... eipä tääkään vauva halua syntyä itsekseen niin kuin etukäteen arvelinkin. eilen olin tokassa yliaikaiskontrollissa ja huomiseksi on sovittu käynnistys! vielä ei edes jännitä mutta voi olla ettei illalla tule uni. esikoinenkin siis käynnistettiin joten sinänsä tiedän mitä tuleman pitää. oli tosi rajut supistukset ja toivon todella että pääsisi tällä kertaa edes vähän helpommalla. mutta siis aamulla klo 8 kättärille ja sitten aletaan käynnistelemään, pitäkää peukkuja että huomisen päivän aikana mulla ois pieni nyytti sylissä!!



joku kyseli yliaikaiskontrollista mitä siellä tehdään. mulla ainakin näin: pissanäyte, sydänkäyrää vauvasta ja sitten lääkärikäynti, sisätutkimus ja ultraa vauvan. jos kaikki ok niin takaisin kotiin ja seuraava kontrolli muutaman päivän päähän. ja sitten sovitaan käynnistyksestä.



onnea mikaela ja muuta vauvautuneet! onko devilistä vieläkään kuulunut mitään? vai onko multa mennyt ohi? en ole joka päivä nyt täällä käynyt kun olo on ollut niin turhautunut ja väsynyt. yöt on mennyt aika paljon hereillä ollessa kun on niin paljon turvotusta että kädet puutuu koko ajan makuulla ollessa.



nyt en muista enää mitä muuta piti kirjoittaa.. tsemppiä kaikille loppumetriläisille synnytykseen, nyt kun kirjoitin omasta huomisesta niin alkoi kyllä jo jännäämään.. ja supistamaankin..



Omeli + Eppu 41+6

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/17 |
26.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikö ole kuitenkin ihana saada tietää että saa vauvan vihdoin mahan tälle puolen. Mikä siinä on muuten idea että niitä yliaikaiskontrolleja on kaksi? Voiko esim. ekalla vaatia jo käynnistystä?



No, joo...eilen alkoi illalla supistella...sellasia suht napakoita 8-10 min välein ja ärsyttävää menkkakipua sekä selässä ja alavatsalla...menin nukkumaan enkä juuri nukkunut kun joko supisteli tai kivut häiritsi. Tässä kuitenkin ollaan...supistellut on samalla tavalla pitkin päivää. Ei vaan muutu kipeemmiksi :( Kävin kävelylläkin, mutta ei apua. Elikkäs perjantaina mulla olis sitten se yliaikaiskontrollipäivä...sitä odotellessa.



Ei ole Devilistä kuulunut,oon minäkin ihmetellyt...mutta olis niillä se muutto,jos on nettipimennossa?



Mä en ole huomannu yhtään uutta vauva uutista helmikuisten keskuudessa nyt viikonlopulle. Alanna varmaan jo nyytti kainalossa kuitenkin.



Mutta nyt lätkää seuraamaan.



Larppa 40+5

Vierailija
16/17 |
26.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minäkin käyn vielä lähes päivittäin lukemassa teidän kuulumiset täältä odotus-puolelta. Jännä juttu, kun vauva on vasta 10 vrk, niin synnytyksestä ja raskausajasta tuntuu olevan jo ikuisuus. Kävin toissapäivänä kaupungilla, missä näin pari raskaana olevaa naista ja heti iski " raskauskuume" . En halua sitä alkuraskauden pahoinvointia, enkä myöskään halua enää synnyttää, mutta haluan olla taas raskaana ja saada paljon vastasyntyneitä vauvoja... No, pari vuotta tässä oikeasti nyt mietitään, että kuinka paljon niitä lapsia halutaankaan.



Kovasti kärsivällisyyttä ja tsemppiä synnytykseen vielä teille tällä puolella olijoille!!! Ja tulkaa sitten tonne vauva-puolelle. Siellä on vielä aika hiljaista meidän pinossa. Eli Neppis sinne kanssa! Nyt sohvalle lätkää katsomaan.



T:Fassiloora ja tyttö 10 vrk

Vierailija
17/17 |
26.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä vielä ollaan tänään rv 41 huomen neuvola ja keskiviikkona yliaikaskontrolliin. Syntyspä tää ilman käynnistystä mut jotenkin tuntuu et jääräpäinen vauva ei aio tulla ulos sieltä. Eilen illalla supisteli pari tuntia sit nukahdin ja kun yöllä havahduin niin ei mitään enää:(

Anoppikin on jo menettänyt yöunensa ja luovuttanut et tää syntys ominee. Ennen sano et syntyy ku on aika mut ei oo enää sanonu.

Ja jos viel kysyy et onk tuntemuksia ja viel oon kasas nii tuun hulluksi! Enkä jaksa enää siivota saunoa yms et alkas supistelee.

Pelottaa jos tää on iso vauva. esikoinen synty rv 39+5 ja paino 3080g.

T. Niina rv 41