Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko muita flunssaisia huolestuneita?

02.02.2006 |

Minulla alkoi kunnon flunssa ensin viikonloppuna hiipien ja maanantaista lähtien sänkyynkaatotautina. Heti tunsi, että se on jotenkin keuhkoissa ja yskää on kovasti ollut varsinkin öisin, ja tukkoista muutenkin.



Tähän saakka vauva masussa on kuitenkin tuntunut ihan eloisalta, jollei tavallistakin eloisammalta, mutta viime yönä (voihan tietty olla etten niin tiedosta, mutta aiempina öinä yskiessäni on vauvakin monesti ollut hereillä ja potkutellut) ja tänä aamupäivänä on ollut mahassa hyvin vaisua.



Pitäisikö minun jo mennä lääkäriin? Toisaalta, jos on virustauti, kuten luultavaa, ei siihen lääkekuurista apua löydy. Äippäpolin kätilöltä sain ohjeeksi odottaa ensiviikkoon ja juoda ja höyryhengittää. Toinen korva on ollut hiukan kipeä eilisestä ja välillä oli poskiontelotulehdustunnettakin, mutta ei mielestäni enää ole sellainen olo, ja muutenkin voisi ehkä olla kuitenkin jo parempaan suuntaan, mutta VAUVA HUOLESTUTTAA!



Summersnow rv 20+6

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
02.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kätilö sanoi myös, että monesti vauvakin väsähtää ja hiljenee, kun äidillä flunssa, ja kysyin, että onko sitten vauvakin saanut tartunnan, mutta siihen en saanut vastausta muuta kuin että " niin se vauvakin väsähtää" . Tiedättekö, kuinka todennäköistä on, että sama virus/bakteeri on vauvalla ja kuinka hänen kroppansa sitä hoitelee, vai hoituuko minun vasta-aineillani? Periaatteessahan kai mikä tahansa virus voi infektoida vauvankin, mutta ei kai kovin yleistä.

Vierailija
2/9 |
02.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei lisää tuskaa? Mulla taitaa olla liian vaikeita kysymyksiä, kun aina kun aloitan ketjun, vastauksia tulee niukasti... Nyt meen lepäämään. Ehkä illemmalla tulee jo vastauksia. :-)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
02.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

...ei tavallisesta flunssasta ole vaaraa vauvalle, kaikkihan niita sairastaa raskaanaollessaan. ;-)



Jos sulla on monta paivaa kova kuume ja paha yska, niin ihan _itsesi vuoksi_ voi olla hyva kayda laakarilla katsomassa ettei ole keuhkoputkentulehdus tai -kuume. Muuten vaan sita juotavaa ja lepoa.



Liikkeiden hidastuminen voi olla ihan vain normaalia vaihtelua, jos kuitenkin huolestuttaa niin voithan kayda tsekkaamassa. Flunssaan tuskin liittyy millaan lailla.

Vierailija
4/9 |
02.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Masuvauvoilla on aikamoinen kyky ottaa kaikki tarvitsemansa vaikka äiti olisi millaisessa kunnossa - eli äiti kärsii paljon nopeammin kuin vauva.



Mulla oli alkuraskaudessa 3,5 kk kestänyt flunssa (!!) josta 9 viikkoa yskin keuhkoja pihalle. Kävin lääkärissä muutamankin kerran, mutta neuvot olivat aina samat: juo, lepää ja höyryhengitä, vauvalla ei hätää. Ainoa hieman vakavampi juttu MAHDOLLISESTI on se, että äidillä on kovin korkea kuume pitkään.



Nyt menossa 32. viikko, eikä ainakaan ultrissa ole vielä paljastunut että flunssasta olisi ollut isompaa haittaa. Ystäväni on samassa vaiheessa, ja on juuri sairastanut keuhkoputkentulehduksen ja poskiontelontulehduksen ja vatsataudin peräkkäin, ja hänellekin lääkäri vakuutti, että vauva on turvassa... äiti tosin melkoisen romuna tuon myllyn jälkeen ;-)

Vierailija
5/9 |
02.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Syyskuussa iski pöpö joka on pitänyt kipeenä melkein tähän asti. Silloin nuha meni poskionteloihin, söin kaksi kuuria ja ontelot huuhdeltiin, kesti sellaisen 1,5kk yhteensä. Jäljelle jäi pieni nuha joka sitten joulukuun alussa paheni taas, taas kaksi kuuria ja nyt alkaa olla suht ok olo. Ja kaikkien näiden antibioottikuurien jälkeen on vielä pitänyt ottaa myös hiivakuuri.



Tavallisesta flunssasta ei ole vauvalle haittaa, äitin pitää vaan muistaa levätä ja juoda paljon! Korkea kuume saattaa olla sitten vähän vaarallisempaa, mutta sillon on jo kyse jostain muustakin kuin tavallisesta flunssasta. Tänä vuonna myös influenssa on myöhässä, sitä ei ole vielä liikkeellä joten siitäkään ei nyt tarvi huolia. Väittäisin ettei siitäkään vauvalle haittaa ole kunhan äiti vaan jaksaa.



t. Tuuliina 38+3

Vierailija
6/9 |
02.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

... Tiedänhän kyllä, että flunssilta tuskin välttyy kokonaan ja joka raskaudessa niitä on ollut, mut kahdessa edellisessä keskenmenneessä niitä oli tavallista enemmän ja oikein kunnon kuumeella ja vatsataudilla, jonkinverran aiemmin ennenkuin vauvat todettiin kuolleiksi... Siitä tämä hysteria.



Mikä on " korkea" kuume?



En ole aiemmin edes mitannut, nyt mittasin 37,8, eli kyllä sitä kuumetta on, mut ei ihan tajuttomasti. Mulla kun on ongelma sekin, ettei oo käytössä kuin auto, johon mahtuu yks muksu, ja kolmen muksun kaa oon yksin kotona tän viikon... Joten harvinaisen hankalaa lähteä lääkäriin... Sen verran kipee olo, ettei edes jaksais lähteä, silmätkin vähän kirvelee, niin ei lumisilla teillä herkkua toi ajeleminen. Ja täl paikkakunnalla käynnit vielä maksaa 22¿ kerta, selvisi juuri edellisen laskun yhteydessä! Ja lääkärien kokemukseen raskauksien kaa en kauheesti täällä osaa luottaa, viimeksi ei ainakaan täyttä asiantuntemusta osoittanut, vaikka olikin tosi ystävällinen (arvostan sitä myös). No, taas tulee todettua, et pitäis aina olla ite lääketieteen lis. koulutus ja kaikki mahdolliset opukset ja tuoreimmat julkaisut käytettävissä, niin ei tarttis aina mennä kyselemään lääkäreiltä (jotka ei välttämättä kuitenkaan tiedä)...



Tuntuu, ettei tänään höyryhengityskään auta. Keuhkoputkentulehdus varmaan on, mut senhän pitäis mennä itestään ohi (vaik tosi usein siihen kuuri annetaankin), mut nyt ei enää oo sitä keuhkotason tuntemusta, polttelua, mikä alusta asti oli. Jäseniä vaan särkee ja on surkee olo. Tuntuu niitä potkuja sentään välillä, mut huoli tuppaa oleen silti, et jos vauva saa tän taudin, eikä selviäkään... VAIKKEI se tavallista olekaan. ... Psykologiako tässä tarvitaankin?... :-)



Kiitos vastauksista, lisää otetaan vastaan... Pitänee nettisurffailla, jos löytyis tarkempaa tietoa jostain vielä. Tai sit meen sänkyyn... Levätä ainakin aion, mitä noi 3 mulle sitä suo...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
02.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä olin tossa joulun alla synnyttämässä ja sellasessa räkä-ja kurkkutaudissa että oksat pois.Tais olla vähän läpöökin.Ei tarttunut vaavin mitään.Sairaalassa mä sitten imeskelin pafusiineja join teetä hunajaa vähän sekaan ja myös padadolia kärsii ottaa ,kaksi kerralla niin tehoo paremmin.



lettis ja tytteli 1,5kk

Vierailija
8/9 |
02.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin ja mulla oli myös raskaudenaika yksi kunnon räkätauti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
02.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

...tuo mita sulla on, vahan lampoa kylla, eli kylla ihan tavalliselta flunssalta kuulostaa. Itse menisin ehka jos olisi vaikka kaksi-kolme paivaa lahemmas 39 astetta, aikuiselle se on korkea kuume (vaikka lapselle valttamatta ei). Ja syy miksi menisin olisi juuri saamaan se antibioottikuuri, ei kai laakari tuossa tilanteessa voi oikein muuta sun hyvaksesi tehda. Ei kannata varmasti kolmen lapsen kanssa lahtea turhaan rahjustamaan, parempi on kun lepaat vaan niin kuin itse sanotkin. Olen pahoillani keskenmenoistasi ja ymmarran etta olet niiden takia hiukan herkempi huolestumaan, vaikea kuitenkin uskoa etta liittyivat flunssiin vaikka samoihin aikoihin sattuivatkin. Onko syyta tutkittu? Monestihan ovat ihan selittamattomiakin. Jos tunnet kuitenkin liikkeita (vaikka sen kuuluisan kymmenen tunnissa) niin eikohan asiat ole siltakin osalta hyvin.