Kuinka pitkään teillä on pysynyt kohdunpohjan korkeus samana raskaudessa/raskauksissa ennen synnytystä?
Ja siinä se kysymys olikin.. eli kuinka pitkään teillä tilanne pysynyt ns. stabiilina (vai onko?) ennen synnytyksen alkua? Kohdunpohjan korkeus.. kenties jotain muitakin mittoja?
Itselläni esikoista odottaessa kolme viimeistä neuvolakäyntiä (8 päivän sisällä, ensimmäinen noista otettu 40+2) esikoista odottaessa kohdunpohjan korkeus pysynyt samana, ja todennäköisesti pari päivää ennen tuotakin ja sitten onkin tullut 11 pv yliaikaisena poies.. Lapsella masussa oli saman ajan (?!) myös syke aivan sama..
Neuvolalääkäri sanoi nyt toista odottaessa tänään tutkittua, että kohdunkorkeuden jämähtäminen paikalleen viittaisi siihen, että lapsi voisi tulla piankin, mutta sitten omien paikkojen kiinni oleminen ja kohdunsuun pituuden oleminen edelleen " pitkä" (3cm kuten koko raskauden..) viittaisi siihen, että aikaa vielä kuluu.. ehkä yliaikaiseksikin asti taas.. (tähän viittaisi myös pitkä kuukautiskierto).Itse katselin, että lapsella masussa nyt syke samoissa kuin edellisessäkin tutkimuksessa ja aivan saman kuin esikoisella syntyessä.. Verenpaineessa mulla ei esikoista odottaessa ollut muutoksia ennen synnytystä, mutta nyt tänään kiskaistiin nykyisen kanssa selkeät pohjalukemat. Esikoinen kerkesi kiikkua n. kuukauden päivät pääalaspäin laskeutuneena/kiinnittyneenä ja nyt tämäkin ollut jo saman verran.
Tässä nyt siis arvuutellaan sitä, koska vauva syntyy ; ) etenkin, kun statistiikan puolesta raskaus mennyt kaikin puolin identtisesti ensimmäisen kanssa : ).
Kuinkas teillä muilla noi luvut ovat menneet - onko esim. kohdunpohjan jämähtäminen loppumittoihinsa tietyksi ajaksi toiminut viitteenä synnytyksen alkamiselle? - Tai lapsen laskeutuminen? - Oma verenpaineesi?
- Tiina ja Masuvauva 36+5 -