Blue village Merlin beach resort, Phuket
Hei,
onko kukaan majoittunut kyseisessä hotellissa huoneeseen parvekkeella ja osittaisella merinäköalalla. Missä päin hotellia huoneenne on ollut? Millainen merinäköala oli? Onko nuo huoneet vastikää remontoidut, olivatko siistit. Kysyisin vielä tuosta hotellin rannasta. Täytyykö nousuveden aikanakin olla uimatossut jalassa, vai pääseekö uimaan ilman tossuja telomatta jalkojaan koralleihin. Lapsille on jo tossut olemassa, mutta ei meille aikuisille. Kiitos vastauksista!
Kommentit (13)
Tykätään olla merenrannassa aurinkotuolilla ja viime loma meni sitten ensimmäisten päivien jälkeen (ei saatu tuoleja rannalta) niin, että kello soi 6-7 aikaan ja vuorotellen miehen kanssa vietiin pyyhkeet. Lomalla pitäisi rentoutua mutta ihan pyllystä oli nuo aamut.
Hei, kiitos viestistäsi.
Toivottavasti saat kommentteja muilta palstan lukijoilta, jotka ovat käyneet hotellissa. Lisämaksusta voi varata merinäköalan tai allasnäkymän.
Hotelli jakaa huoneet, joten huoneen sijaintia emme voi taata etukäteen.
Hotellin ranta on koralliranta, ja uimatossuja suositellaan koko uintiajalle. Rannalla on suuri vuorovesivaihtelu, ei uimista laskuveden aikaan. Tri Trangin hiekkaranta on n.10 min kävelymatkan päässä.
Terveisin, Mari
Finnmatkat
myynti@finnmatkat.fi
Kannattaa suosiolla mennä sille toiselle rannalle.
Hei
Meillä oli parveke osittaisella merinäköalalla mutta emme me siellä parvekkeella aikaamme viettäneet, kunhan kuivatimme uima-asut. Huone oli hieman kulunut mutta siisti. Olimme tyytyväisiä huoneen tasoon. Meri näkyi. Tästä rannasta on eri keskustelupalstoilla ollut paljon puhetta mutta meidän mielestä se oli ihan ok, paikoin jopa hyvä. Keskeltä pääsee laskuvedenkin aikaan syvemmälle eikä meidän perheellä ollut uimakengille käyttöä vaikka mukana ne olikin. Kunhan syvemmälle pääsee niin pääsee tutustumaan kaikenlaiseen merenelävään. Vesi on kirkasta joten snorklausvälineet mukaan. Kerran vastaan ui jopa pieni hai. Muuten näkyy kaikenlaista värikästä kalaa. Ainoa miinus mielestäni on Patongin kaupungin etäisyys hotellista jonne täytyy mennä taksilla. Rannalla on kaikenlaista palvelua: pieni baari, pesulaa (halpa), vasemmalla ylhäällä ravintola jossa hyvä ruoka ja näköala, hierontaa, vesiskootteria, venetakseja joilla pääsee muille lähirannoille.
Ei kai siellä rannalla enää ole niitä palveluita??
Tripadvisorista katselin että ainakin tänä kesänä otettujen valokuvien perusteella rannalla on edelleenkin vaatimaton baari ja hierontakojut joidenka yhteydessä on pesluapalvelut. Vasemmalla rinteessä on Little Tiger-ravintola jossa myöskin pesulapalvelut
Hei
Hotelliltakin löytyy pesulapalvelu.
Terveisin
Finnmatkat
Tiina
Voisiko myös saada ajantasalla olevaa tietoa rannan palveluista? Vaikka opas ei olisi kohteessa niin mielestäni matkatoimistolla täytyy olla tieto jos rannan palveluissa ja aktiviteeteissa on tapahtunut muutos. Ei riitä tiedoksi, että palvelut SAATTAVAT olla rajoittuneet.
Thaikuissa näitä rannoilla sijaitsevia hieromakojuja, baareja ja ravintoloita jotka ovat hiekalla, on poistettu. Olen ymmärtänyt että tämän pitäisi koskea koko thaimaata mutta sen mitä olen netistä lukenut niin tämä toimii jossain ja jossain taas ei. Kuten sanoin kuvien perusteella rannalla näyttäisi ainakin heinäkuussa olleen toimintaa. Pitää ottaa huomioon että ranta ei ole hotellin oma vaan se on julkinen ranta, ja näin ollen rannalla olevat kojut eivät ole hotellin omaa toimintaa vaan pienyrittäjien toimintaa.
Hei,
Merliniin siis parin viikon päästä ollaan menossa. Otimme matkan puolihoidolla, ja mietimme kuuluuko iltaruokaan mitään juomia? Onkohan ravintola missä puolihoito päivällinen tarjoillaan minkä tasoinen? Esitteessä kerrotaan vaan sen olevan thairuoka ravintola.
Kotiuduttiin ko. hotellista viikko sitten, ja tosi hyvä maku jäi matkasta! Tietysti Thaimaan ilmasto ja muut puitteet vaikuttivat suuresti, mutta myös Merlin Beach Resortia jäi ikävä.
Kun saavuttiin hotelliin, meitä palveltiin niin nopeasti ettei jörö suomalainen edes huomannut kun laukkuja jo vietiin :) meidät ohjattiin istumaan, ja allekirjoitettavat paperit tuotiin nenän eteen. Siinä mukavasti istuskellessa saatiin myös pieni briiffi hotellista karttoineen, ja eukalyptukselta tuoksuvat kosteuspyyhkeet mieheen. Paljon matkustelleena en ole itse vielä aiemmin törmännyt vastaavaan palveluun, vaan tiskille on saanut jonottaa ja siellä hoitaa allekirjoitukset! Sitten mukava respantäti ohjasi meidät huoneeseemme (laukut kannettiin perässä), joka oli tosi siisti ja hyvässä kunnossa. Ensimmäisenä tälläinen säädyllinen mattimeikäläinen sulki ikkunaluukut vessan ja makuuhuoneen välistä, mutta nekin avattiin myöhemmin vielä, kun keksittiin että kylpyammeessa lilluessa onkin kätevää katsella telkkaria ikkunan kautta😉 shampoot/saippuat/pyyhkeet/vedet täydennettiin päivittäin siivouksen yhteydessä. Meillä oli parveke altaalle päin, ja huoneen ollessa oikeimmaisessa siivessä se tarkoitti ihanaa aamuaurinkoa meille :)
Meidän matkaan kuului aamupala, jota odottikin joka aamu innoissaan. Sai valita istuiko sisällä vai ulkona, kananmunaa löytyi joka muodossa, tuoretta ananasta ja vesimelonia, maissia, nakkia, pekonia, puuroa, croisantteja, paahtoleipää..... ja tietysti hyvät aamukahvit :)
Huomattiin myös aika alkuvaiheessa pyyherumba altailla, kun yhtenä päivänä ei saatu paikkoja enää päivemmällä. Varattiin paikat jatkossa aamupalan jälkeen huoneelle palatessa, vaikka se ei joka päivä olisi tarpeellista ollutkaan, kun riippui ihan päivästä kuinka paljon vapaita paikkoja oli. Allaspyyhkeet toimi siis niin, että altaiden yhteydessä oli piste josta ne haettiin ja kirjattiin ylös kuinka monta pyyhettä/huone. Altaat oli auki 8-20, ja pyyhkeet piti siinä välissä myös palauttaa. Ei aiheuttanut ongelmia meillä, tietysti suihkupyyhkeet löytyi huoneesta! Tähän varausongelmaan kuitenkin puututtiin meidän matkan vikoina päivinä, kun pyyhepisteelle ilmestyi lappu, että paikan varaaminen on kiellettyä, ja yli 30min koskemattomina olleet pyyhkeet poistetaan. En usko että näin tehdään kuitenkaan jos viihdyt esim allasbaarissa yli 30min, jos vaatteesi tms tuolilla kuitenkin osoittavat että paikka on aktiivikäytössä! Emme ehtineet kahden päivän seurannalla nähdä uuden säännön toimivuutta.
Allasalue oli mahtavan kokoinen, oli syvää, matalaa, poreita, vedessä reunapenkkejä, suihkulähteitä... ja uimayhteys meidän altaalta allasbaarialtaalle😌
Allasbaarissa ja muuallakin hotellissa todella mukava ja palvelualtis henkilökunta, thaimaalainen "nöyryys" mukana kaikessa. Aina tervehdittiin. Finnmatkojen suomalaiset ja ruotsalaiset oppaat nuoria, aktiivisia ja todella sosiaalisia, ja vetivät joka päivä jumppien/kuntopiirien lisäksi ainakin puolenpäivän jälkeen vesijumpan, klo 14 vesipoolo (joka veti tosi hyvin porukkaa, usein myös pelkästään aikuisporukalla), klo 15 lentopallo/jalkapallo joihin tervetulleita oli niin lapset kuin aikuiset! Sitten oli vielä erikseen Bamse-klubi, jonka paraatimarssiin sai lapsiperheet osallistua lastenaltaalta lähtien :) meitä lapsettomia ei häirinnyt. Urheilemaan pystyi myös hotellin kuntosalilla, joka oli ihan perustasoinen, ei erikoinen mutta ei myöskään surkea :)
Hotellin koralliranta ei meitä auringonpalvojia kiinnostanut, mutta jopa me nautiskeltiin aaltojen loiskeesta hotellin pihasta käsin, nurmikkoalueen aurinkotuoleista. Ne olivat siis aivan rannassa, mutta uimaan pystyi pulahtamaan sitten altaaseen. Monet muut kuitenkin kävivät meressä uimassa ja snorklaamassa, monella uimatossut jalassa. Jopa me näimme kaloja, kun uskaltauduttiin kahlaamaan rantaan :) Meidän kahden viikon reissun aikana kyseisellä nurmikkoalueella järjestettiin kahdet upeat häät, toisien toimitusta seurailtiin lattejen äärestä kahvilasta auringonlaskussa😍
Ainoita huonoja puolia Merlin Beachissa oli hintataso. Ruuat(jotka maistui kyllä hyvältä!) oli aivan Euroopan tason hinnoissa, samoin pieni "Gift shop" aulassa, josta sai krääsän lisäksi suklaata ja shampoota yms..(myyjänä tosin erittäin mukava mies joka toisinaan pyöristeli hintoja hieman alaspäin). Minimarkettia tai ravintolaa sai siis lähteä etsimään taksilla. Aikasemmin Thaimaassa käyneenä olin miettinyt että "noh, jos ostoksille on kerran 3-4km, niin sehän käy halvalla tuktukilla!", mutta hotelli on siis niinkin syrjässä, että edes tuktukit ei päivystä sen edessä. Taksit kuitenkin päivystää, ja loppujenlopuksi taksimatka olikin saman hintainen (250-300baht Patongille/Patongilta) kuin tuktukmatka, sillä matka on hyvin mäkinen ja vaatii paljon tuktukeilta! Olimme ennen matkaa myös varautuneet kävelemään kaupungille "sinnehän on vain 3-4km", mutta jo lentokentältä tullessa huomasimme että näin ei tule tapahtumaan 😅 mäet on siis tosi jyrkkiä, tiet huonossa kunnossa, ja 30-40 asteen kuumuudessa tosi rankka matka.
Ruuasta vielä sen verran, että rannasta lähti portaat rinteeseen, jolla tosi mukava pieni paikallinen ravintola, edulliset hinnat ja hieno merinäköala. Sieltä ostimme myös vettä mukaan. Se oli siis ainoita lähiravintoloita. Kävimme kerran myös naapurihotellin ravintolassa, joka kuitenkin osoittautui turhan fiiniksi meidän makuun.
Hotellin ruokien maksu hoitui kuittaamalla allekirjoituksella laskun aina ruokailun jälkeen(myös allasbaareissa), ja pystyimme käymään maksamassa summan repassa milloin halusimme. Laskujen yhteydessä kannatti näyttää alennuskorttia jonka sai heti alkubriiffissä, "mitä enemmän syöt meillä, sitä enemmän saat alennusta" taktiikalla. Itse mietimme, että meillä melkein puolihoito olisi tullut kannattavammaksi tässä hotellissa.
Joku suomalaisturisti osasi meille kertoa, että tämän sesongin jälkeen hotelli menee täysremonttiin, ja siitä tehdään 5tähden hotelli. Kuulemma alemmissa kerroksissa vaurioita tsunamista. En tiedä sitten onko näin, mutta meille hotelli oli loistava näin!
Hei,
Onko kukaan käynyt täällä lähiaikoina? Onko paikka muuttunut edellisten kommenttien jälkeen? Löytyykö lähistöltä pientä ruokakauppaa tai ravintoloita?
Tällä hetkellä 20.2.2015 ollaan täällä. Ranta on jees kuten silloin 8 vuotta aiemmin, jolloin olimme täällä edellisen kerran. Koraallia on, mutta sanoisin, että vähemmän kuin kuin silloin aiemmin. Skoottereita en soisi näkeväni, mutta on niitä tuohon oikeaan reunaa ilmaantuntut siiten viime käyntimme.
Rantatatuolien varaaminen on täällä näköjään aikamoinen urheilulaji, jossa me suomalaiset emme ainakaan ihan luonnostamme ole parhaillimmalmme. Nyt on talvilomaviikko (vk8), joten me olemme pääsemmässä niskan päälle ruotsalaisiin, saksalaiin ja korearaisiin nähden.
terveisin,
tyytyväinen lomalainen