Rodos, kevät vai syksy?
Olemme suunnittelemassa matkaa Rodokselle kolmen lapsen kanssa. Tahtoisimme matkalta lämpöä, uintia ja helppoa oleskelua. Siellä oleva Blue village hotelli on varmasti meidän valinta. Ajankohtaa vielä mietimme, lomalle voimme lähteä toukokuun alussa tai syyskuun ihan lopussa. Kumpikohan ajankohta olisi parempi? Säätähän on vaikea ennustaa, toivoisimme kuitenkin aurinkoa, emme sadetta ja kylmää. Hotelli siellä on jo niin varattu molempina ajankohtina että tässä tulee kiire jos mielii sinne lomalle. Kiitos etukäteen :)
Kommentit (4)
..perhe suosittelee ennemmin syyskuuta
Ja jos burjettiin mahtuu, niin menkää ennemmin Holiday village rhodekseen, sillä se on aivan eri luokkaa kuin blue village.
Suosittelen lämpimästi!
Hei!
Hyvä kysymys, sillä säätähän on tosiaan vaikea ennustaa. Toukokuun alussa on kaunista ja luonto vehreimmillään, mutta illat saattavat olla vielä hieman viileitä, keskimääräinen yölämpötila toukokuussa on noin 16 astetta. Myös merivesi on viileämpää, noin 19 asteista. Keskilämpötila toukokuulle on päivisin kuitenkin mukavat 24 astetta. Syyskuun keskilämpötila päivisin on 28 astetta ja yölämpötila 21 astetta. Merivesi säilyy pidempään lämpimänä ja on noin 24 asteista. Lämpötilat ovat varmasti hieman viileämpiä matkanne ajankohtana, sillä matkanne ajoittuu joko toukokuun alkuun tai syyskuun loppuun. Vaikea ennustaa ensi vuoden säätiloja, mutta ehkäpä lämmön puolesta varmempi ajankohta matkallenne olisi syyskuu.
Mukavaa matkan suunnittelua!
Ystävällisin terveisin,
Kristiina/Finnmatkat
Kiitos teille jotka vastasitte viestiketjuun, syyskuulle loma varattu Finnmatkoilta :)
toukokuun alussa ei välttämättä vielä ole. Olimme kerran huhtikuun puolen välin tienoilla Rhodoksella ja siellä oli n. 14-16 astetta lämmintä, merivesi todella kylmää ja uima-altaiden vesi jääkylmää.
Itse menisin säiden vuoksi siis syyskuussa, silloin siellä on vielä lämmin.